Als gevolg van voorschriften van de Rijksdienst voor het Wegverkeer kon nog niet worden overge schakeld op grootvolume vrachtwagens, gebaseerd op wisselcontainers met een groter aantal pallets. De eerste containerauto's zullen nu naar verwach ting in 1984 ingezet kunnen worden. De komende jaren zullen wij voortgaan met maatre gelen, gericht op een relatieve verlaging van de dis- tributiekosten met handhaving van het service niveau. Vers Vlees Groep De Vers Vlees Groep, die vlees inkoopt en verwerkt voor enkele van onze werkmaatschappijen, heeft haar marktaandeel wederom vergroot. Dit is vooral te danken aan de hogere volume-afzet van Albert Heijn en Miro. Daarnaast werd begonnen met het leveren van vlees aan AC Restaurants. Dank zij het gebruik van het nieuwe geautomati seerde gegevensverwerkende systeem werd het grondstoffenrendement in 1983 vergroot. De groei van de vleesverkopen in eigen en fran- chisewinkels, alsmede door AC Restaurants maakt - eerder dan voorzien - modernisering van de cen trale slagerij in Rijswijk noodzakelijk. Dit zal gepaard gaan met een vergroting van de verwer kingscapaciteit. Buitenland BI-LO Het in de loop van 1983 in de Verenigde Staten ingetreden economisch herstel had ook een posi tieve invloed op de gang van zaken in BI-LO's werk gebied. Dit is geconcentreerd in het zuidoostelijk deel van het land, te weten in de staten South en North Carolina, Georgia en Tennessee. De lichte toeneming van de koopkracht en de dalende tendens van de werkloosheid stimuleerden de afzet van zowel voedings- en genotmiddelen als van general merchandise. BI-LO zelf vergrootte haar omzet met 14% tot 920 müjoen. Deze groei werd gerealiseerd in een markt waarin de concur rentie sterk toenam. De resultaten gaven een duide lijke stijging te zien. BI-LO voegde per saldo drie vestigingen toe aan haar filialennet waardoor het totale aantal op 150 kwam. Daarnaast werd intensief voortgegaan met de modernisering van het winkelapparaat. Het aan tal winkels met een zelfbedieningsvleesafdeling nam toe tot 131. Voorts hebben inmiddels 122 filia len een bier- en wijnafdeling. De op lage prijzen gebaseerde winkelformule van BI-LO werd in 1983 nog aangescherpt. Overgegaan werd op een gedifferentieerd prijsbeleid, afgestemd op de concurrentie in de afzonderlijke regio's van het werkgebied. In de reclame op televisie, radio en in dagbladen werd de nadruk gelegd op de combi natie van lage prijzen en goede kwaliteit. Grote aandacht werd besteed aan het afstemmen van het beleid op de behoeften van de klanten. In dit kader werd onder meer begonnen met het op zetten van consumentenadviesorganen, die perio diek met het management allerlei aspecten van BI-LO bespreken. Bewaking van de marge en het in de hand houden van de kostenontwikkelingen hadden wederom de volle aandacht. Ten behoeve van optimalisering van de inkoop en de daaraan verbonden voorraad- en transportaspecten werd een nieuw computersys teem in gebruik genomen. Evenals voorgaande jaren werd veel aandacht geschonken aan efficiency verhoging en opvoering van de produktiviteit in de winkels. Te Mauldin (S.C.) werd een opslag- en distributie centrum voor diepvriesprodukten en vlees in gebruik genomen. Hiermee wordt een besparing op transportkosten bereikt. Bovendien wordt een aan zienlijke vergroting van het assortiment mogelijk. Op grond van een voortzetting van het economisch herstel verwacht BI-LO in 1984 haar volume-afzet te vergroten. Hierdoor, en door een iets toenemende inflatie, zal de omzet een verdere groei te zien geven. Daarnaast zal het filialennet wederom wor den uitgebreid. De opening van 15 supermarkten wordt voorzien, waarvan 7 ter vervanging van ver ouderde winkels. De ingrijpende modernisering van het winkelbestand wordt voortgezet, waarbij tevens voor zover mogelijk uitbreiding wordt gegeven aan het aantal afdelingen met vlees in zelfbediening, als mede bier/wijnafdelingen. Verwacht wordt dat de omzetgroei in samenhang met kostenbewaking en verdere efficiencyverbete ring zal leiden tot een hoger resultaat, ook al neemt de concurrentie verder toe. Giant Food Stores De supermarktorganisatie Giant Food Stores (GFS) voldeed ook in 1983 aan de verwachtingen. Het eco nomisch herstel kwam in het GFS-werkgebied (voornamelijk Pennsylvania en voorts Maryland en West Virginia) pas later in het jaar op gang. De 13 NEW QYORK PENNSYLVANIA MARKLAND WEST IRÜINTA TENNESSEE NORTH CAROLINA SOUTH CAROLINA GEORGIA De in totaal 186 vestigingen van de supermarkt organisaties Giant Food Stores (GFS) en BI-LO zijn verspreid over 7 staten in de Verenigde Staten GFS-werkgebied I BI-LO-werkgebied

Jaarverslagen | 1983 | | pagina 15