Detailhandel Algemeen In Nederland leidde de aanhoudende druk op de koopkracht tot een volumedaling van circa 0,5% voor voedings- en genotmiddelen. Bij de duurzame gebruiksgoederen liep het marktvolume met onge veer 2% terug, exclusief autoverkopen. Binnen de detailhandel vond in versterkte mate een verschuiving van marktaandelen plaats, omdat het met name zwakkere bedrijven steeds meer moeite kost aansluiting te behouden bij het zich wijzigende koopgedrag. Dit kwam ook tot uiting in een vermin dering van het aantal verkooppunten. Ondanks de moeilijke markt slaagden de Ahold- detailhandelsbedrijven in Nederland er in het geza menlijke afzetvolume te vergroten. Mede hierdoor nam de detailhandelsomzet met 6,2% toe tot f 5.538 miljoen. Uitgangspunt van het beleid in Nederland is dat Ahold met verschillende winkeltypen (hypermark- ten, supermarkten, speciaalzaken) actief wil zijn. Voorwaarde is dat deze zaken een vooraanstaande plaats innemen in hun markt en rendabel zijn. Bovendien moet elk winkeltype recessie- en concur rentiebestendig zijn. Ook in 1983 werd in belang rijke mate aan deze uitgangspunten voldaan. De filialenomzet in de Verenigde Staten en Spanje is in 1983 met 21,7% toegenomen tot f3.762 miljoen. Van deze stijging is 8,3% het gevolg van wisselkoersveranderingen ten opzichte van de gulden. Regulering en deregulering De detailhandel in levensmiddelen heeft te maken met vele nationale en Europese verordeningen, warenwetten en uitvoeringsbesluiten, alsmede tal rijke verordeningen van produkt- en bedrijfsschap- pen en regelingen in het kader van de landbouw- kwaliteitswet. Wij juichen derhalve het streven van de Nederlandse overheid naar deregulering toe, maar tot nu toe is hiervan nog weinig te merken. Nederland Albert Hefjn Zoals in het vorige verslag uiteengezet maakt Albert Heijn in het commerciële beleid onderscheid tussen dagelijks benodigde levensmiddelen, bestaande uit produkten die zich moeilijk van die van de concur rentie laten onderscheiden en waarbij de prijs der halve een doorslaggevende rol speelt bij de aan koopbeslissing, en levensmiddelen met een toe gevoegde waarde in de zin van artikelenkeuze, kwaliteitsniveau en serviceverlening. Deze laatste categorie omvat bijvoorbeeld alle huismerken en versartikelen zoals vlees, groente, fruit, brood en zuivelprodukten. Met prijsstelling, speciale aan biedingen en reclame-ondersteuning wordt conse quent met het specifieke karakter van beide levens middelenpakketten rekening gehouden, hetgeen ook in 1983 geleid heeft tot vergroting van klanten kring en marktaandeel. De relatieve concurrentiepositie werd verder ver sterkt. In een krimpende totaalmarkt nam de filialenomzet toe met 14% tot f 4.445 miljoen. De volumegroei in de reeds in 1982 bestaande winkels bedroeg onge veer 5%, terwijl circa 9% voortkwam uit nieuwe win kels en uit de in de loop van 1982 overgenomen Simon-winkels. Het resultaat verbeterde aanzienlijk. Dit was niet alleen te danken aan de hogere ver koop, maar ook het gevolg van verdere verbeterin gen ten aanzien van efficiency en produktiviteit. In dit kader worden met vrucht alle onderdelen van het distributieproces - vanaf de produktielijn bij de fabrikant tot en met het afrekenen in de winkel - nauwgezet op hun doelmatigheid beoordeeld. In het verslagjaar werden evenveel filialen geopend als gesloten, namelijk 17, zodat het totaal aantal ves tigingen 427 bleef. Onder de nieuwe filialen bevon den zich 4 jeugdfilialen. De ontwikkeling van de in 1982 binnen Albert Heijn geïntegreerde Simon-winkels is zeer gunstig te noemen, zowel wat omzet als resultaten betreft. In het filialennet werd een nieuwe organisatiestruc tuur geïntroduceerd met betrekking tot leidingge ven en formatieplaatsen. Dit Leifo-organisatiemodel beoogt een verkleining van de afstand tussen bedrijfsleiders en uitvoerende medewerkers. Hier door worden de bedrijfsleiders nog directer betrok ken bij de gang van zaken op de winkelvloer. Ook worden sommige taakgebieden van medewerkers verruimd, hetgeen het werk meer inhoud geeft. De invoering van de nieuwe organisatievorm zal in 1984 worden afgerond. De uitbouw van de franchising van de Albert Heijn- formule verloopt voorspoedig. Eind 1983 was al met 36 zelfstandige ondernemers een franchise-overeen- komst aangegaan. Onze leveringen in het kader van deze activiteit bedroegen f118 miljoen (1982: f 50 miljoen). Het sinds de start te Lelystad in 1982 operationele samenwerkingsverband tussen Albert Heijn, Blokker en C&A verloopt tot dusver tot ieders tevredenheid. De tweede ABC-vestiging werd in het verslagjaar in Spijkenisse geopend. De derde winkel te Nieuwegein is in voorbereiding. Ook in 1984 zal Albert Heijn een actief beleid voe ren en de marktontwikkelingen op de voet volgen. Verwacht wordt dat het behoud en mogelijk verder versterken van de marktpositie gecombineerd kan worden met het behalen van een opnieuw zeer bevredigend resultaat. Miro De omzet van de Miro hypermarkten nam in 1983 fractioneel toe tot f 876 miljoen. Het aandeel van de witte merken hierin nam toe. De ontwikkeling van de twee in 1982 overgenomen hypermarkten 11

Jaarverslagen | 1983 | | pagina 13