Verslag van de Raad van Bestuur Algemene mededelingen Aandeelhouders van Ahold nv zijn, zoals bekend, tevens de enige participanten in het vermogen van de Stichting Ahold Internationaal. Na de over dracht van Ahold Espana aan Ahold nv, conform de toelichting op pagina 34, omvat de Stichting nagenoeg uitsluitend de Amerikaanse belangen. Via de gecombineerde balans en winst- en verlies rekening, die een samenvoeging is van de gecon solideerde cijfers van Ahold nv en van de Stichting Ahold Internationaal, wordt inzicht verschaft in het totale belang dat aandeelhouders in de onder neming hebben. Voorts bevat dit verslag, evenals voorgaande jaren, zowel de geconsolideerde als de enkelvoudige jaar rekening van Ahold nv. Teneinde het inzicht in de financiële positie te ver beteren zijn in de consolidatie nu ook betrokken de onroerend goed maatschappijen waarin Ahold nv een 50%-belang heeft. Ook is besloten de gereali seerde resultaten bij vervreemding van onroerend goed voortaan afzonderlijk in de winst- en verlies rekening te verantwoorden. Voorheen werden deze resultaten rechtstreeks ten gunste van de reserves geboekt. De cijfers over 1981 zijn voor vergelijkingsdoelein den dienovereenkomstig herrekend. In de organisatie van Ahold wordt gewerkt met perioden van 4 weken. Het boekjaar is hierdoor niet precies gelijk aan het kalenderjaar. De jaarre kening in dit verslag is afgesloten op 1 januari 1983. Het verslagjaar 1982 omvat 52 weken tegen over 53 weken in 1981. In de op 23 april 1982 gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders werd, opnieuw voor een periode van twee jaar, overgegaan tot de instelling van een Commissie van Aandeelhou ders. Deze bestond in het verslagjaar ongewijzigd uit mevrouw Mr. F. de Kreek-Ruêck en de heren A.C.M. Bohnenn, E.G. Duyvis, Mr. E.J. Schwarze en Prof. Dr. Ir. K.R. Westerterp. De Commissie zal van haar werkzaamheden ver slag uitbrengen in de aanstaande algemene aan deelhoudersvergadering. Terugblik op 1982 De cijfers De ongunstige tendensen in de economie hebben ook in 1982 de overhand gehad. Dit heeft geleid tot een verdere volume-teruggang van de con sumptieve bestedingen en tot een nog prijsbewus ter koopgedrag. De scherpe concurrentie heeft zich onder deze omstandigheden onverminderd voortgezet, vooral op het vlak van de prijzen. De Ahold-bedrijven in binnen- en buitenland hebben ondanks deze moeilijke situatie in het algemeen hun positie kunnen versterken door het voeren van een slagvaardig beleid. In veel gevallen ging dit gepaard met een vergroting van marktaan delen. I De verkopen van onze detailhandelsbedrijven in Nederland stegen in een teruglopende markt met 10,1% tot f5.289 miljoen. In de Verenigde Staten nam de omzet, mede onder invloed van Giant Food Stores (GFS), met 49,8% toe tot 1.156 mil joen. De gang van zaken bij Ahold Espana stond wederom onder druk van ongunstige externe fac toren. Desondanks nam de omzet met 38,1% toe tot Ptas 2.682 miljoen. De omzet van de Horeca-, Institutionele en Recreatie-Activiteiten steeg met 3,7% tot f 226 miljoen. De totale omzet van Ahold steeg in 1982 met 23,6% tot f 8.730 miljoen. Exclusief de cijfers van GFS bedroeg de totale omzetstijging 12,3%. Hiervan is ongeveer 1,5% ver oorzaakt door wisselkoersveranderingen ten opzichte van de gulden. De gemiddelde brutowinstmarge was lager dan in 1981. Dit was mede een gevolg van een bewust prijs- en assortimentsbeleid, gericht op het vergro ten van omzet en marktaandeel in een zeer con currerende, krimpende totaalmarkt. De loonsom, met inbegrip van sociale lasten, steeg van f873 miljoen tot f 1.027 miljoen, zijnde 11,8% van de omzet (1981: 12,3%). In relatie tot de omzet zijn de loonkosten gedaald, vooral dank zij maatregelen ter beheersing van het kostenpeil in de winkels. Dit had onder meer een stijging van de omzet per winkelmedewerker tot gevolg. De doorwerking van de kostenbeheersing, de hogere volume-omzet en de mede hierdoor ver beterde bezetting van de produktiebedrijven heb ben het negatieve effect van de margeverkrapping ruimschoots gecompenseerd. Het bedrijfsresultaat is dan ook met 17,5% gestegen tot f135,6 miljoen (1981: f 115,3 miljoen). Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat GFS thans het gehele jaar aan het resultaat heeft bijgedragen. In 1981 zijn de GFS-cijfers vanaf 15 november verwerkt. Zoals verwacht nam het negatieve saldo van betaalde en ontvangen rente ten opzichte van 1981 aanzienlijk toe. Enerzijds was dit het gevolg van de aankoop van Giant Food Stores. Ander zijds leidde de financiering van de omvangrijke investeringen tot een stijging van de betaalde rente. Het resultaat voor belasting herstelde zich van de lichte daling in 1981 en nam toe van f 96,0 miljoen tot f 107,8 miljoen. Rekening houdend met f 44,1 miljoen verschuldigde belasting op winst, f 5,3 mil joen ten gunste van het resultaat gebrachte W1R- premies, f 1,3 miljoen netto resultaat verkoop onroerend goed en een aandeel derden in de resultaten van f3,4 miljoen leidde dit tot een toe neming van de nettowinst tot f 66,9 miljoen. Dit betekent een daling van de nettowinstmarge van 0,79% tot 0,77% van de omzet. De nettowinst werd in 1982 positief beïnvloed door valutakoerswijzigingen, waarvan het effect circa f 2 miljoen bedraagt. Door de hogere winst heeft ook de rentabiliteit zich enigermate hersteld en wel tot 3,3% over het totale vermogen (1981: 3,0%) en tot 13,2% over het eigen vermogen (1981:12,4%).

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 9