De boodschap van deze tijd De economische situatie in Nederland en de Ver enigde Staten, twee gebieden waar het accent van de Ahold-activiteiten ligt, liet ook het afgelopen jaar veel te wensen over. Door de sterk stijgende werkloosheid en ingrijpende bezuinigingsmaatre gelen staan de gezinsinkomens onder druk, het geen consequenties heeft voor de bestedingsmoge lijkheden van de consument. Deze wordt ertoe gedwongen het boodschappenlijstje nog kieskeuri ger af te werken dan voorheen. Tegen deze achtergrond stemt het tot voldoening dat de Ahold-bedrijven het verslagjaar 1982 in het algemeen goed zijn doorgekomen. Dit wettigt de conclusie dat de boodschap van deze tijd goed is verstaan. In een teruglopende economie en daar mee gepaard gaande fellere concurrentie, wordt het prijselement steeds belangrijker. Onze bedrij ven hebben elk op hun eigen manier het meer prijsbewuste koopgedrag als leidraad bij de bedrijfsvoering genomen. In de concurrentiestrijd hanteren wij overigens niet alleen het wapen van een scherp prijsbeleid. Wij hechten onverminderd aan het leveren van kwaliteit en service op een niveau, dat past bij de desbetreffende winkelformule. Het kwaliteitsprincipe hanteren wij ook bij het voeren van de goedkope eigen of witte merken. Dat de consument dit uitgangspunt waardeert blijkt bijvoorbeeld uit het succes van de Albert Heijn-huismerken en de witte Miro-merken. In het afgelopen jaar is de winst van Ahold, ondanks de tegenzittende externe factoren, op een bevredigende wijze toegenomen. Aan de basis van deze verheugende ontwikkeling staan de ruim 40.000 medewerkers in binnen- en buitenland, die, elk op eigen plaats en vanuit eigen verantwoorde lijkheid, hun bijdrage hebben geleverd. Ook hier willen wij hen danken voor hun inzet en voor hun bereidheid onder voortdurend veranderende omstandigheden aan de toekomst van de onderne ming te willen werken. In de 95-jarige geschiedenis van de onderneming hebben wij geleerd hoe belangrijk het is om tijdig nieuwe wegen in te slaan en creatieve oplossingen te bedenken voor eigentijdse problemen, niet alleen op commercieel gebied maar ook waar het technische toepassingen en winkelinrichting betreft. Mede hierdoor hebben wij een succesvol jaar achter de rug, hetgeen een gezonde uitgangs positie voor de komende jaren betekent. Onze verschillende winkeltypes trekken steeds meer klanten en de stijgende verkopen zorgen voor een groter draagvlak ter dekking van de vaste en indirecte kosten. Een onmiskenbaar probleem van deze tijd is de werkloosheid, met name die onder jongeren. Voor zover dat binnen ons vermogen ligt, proberen wij een steentje bij te dragen aan het oplossen van dit probleem. In dit licht kan ook de opening van het eerste Albert Heijn-jeugdfiliaal in Apeldoorn wor den gezien. Een nieuwe weg die in 1982 definitief werd inge slagen is het ter beschikking stellen van de Albert Heijn-formule aan ondernemers, die hun bedrijf zelfstandig, maar wel onder de Albert Heijn-vlag willen voortzetten. De belangstelling hiervoor was zo groot dat wij zullen doorgaan met het in fran chise geven van deze succesvol gebleken commer ciële formule. Het behouden, respectievelijk vergroten, van marktaandelen van onze supermarkten en spe ciaalzaken is gepaard gegaan met krimpende winstmarges. Dit geldt zowel voor de Nederlandse bedrijven als voor BI-LO en Giant Food Stores in de Verenigde Staten. De druk op de marges maakt het noodzakelijk aan de inkoopkant en in de pro- duktiebedrijven een alert beleid te blijven voeren en op verantwoorde wijze door te gaan met het streven naar kostenbesparingen en efficiency-ver- beteringen. Nieuwe technieken en technologieën spelen daarbij een belangrijke rol. Ontwikkelingen op het gebied van gegevensverwerking moeten op de voet gevolgd worden omdat doelmatig beheer en gerichte planning zonder automatisering in deze tijd ondenkbaar zijn. We zullen steeds meer vertrouwd raken met beeldschermen, gekoppeld aan databanken, zodat informatie snel is op te roepen en te interpreteren. In de winkels zullen kassa's-met-leesvenster gelei delijk aan hun entree maken. Dit alles heeft niet ten doel mensen door machines te vervangen, hoewel automatisering onmiskenbaar invloed op de werkplekken heeft. Stilstand op het gebied van automatisering betekent echter achteruitgang. Dat kunnen wij ons in deze tijd uiteraard niet ver oorloven. Hoewel voortgaande automatisering onontbeerlijk is, zeker in een dienstverlenend bedrijf als Ahold met zijn vele honderden filialen en miljoenen klanten, staat of valt het succes met het goed func tioneren van de medewerkers. Zonder deskundig en gemotiveerd personeel is het onmogelijk het de klanten blijvend naar de zin te maken. En van de klanten zullen we het ook in de toekomst moeten hebben. Dat is een duidelijke boodschap. De Raad van Bestuur Zaandam, 23 maart 1983 A. Heijn President

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 5