Wij verwachten dat onze inspanningen op het gebied van het voorkomen van ziekteverzuim ook in 1983 positief zullen doorwerken. Met de Stichting Bedrijfsgeneeskundige Dienst voor de Zaanstreek is een nieuwe, gewijzigde over eenkomst gesloten voor de bedrijfsgeneeskundige verzorging van 2.700 medewerkers in de vestigin gen te Zaandam. In dit kader is op vrijwillige basis ook begonnen aan periodiek individueel onder zoek van medewerkers van 45 jaar en ouder, als mede aan het onderhouden van medisch contact met medewerkers die 6 weken of langer ziek zijn. Buitenland BI-LO Het aantal medewerkers is als gevolg van de ope ning van nieuwe filialen in 1982 met 268 toegeno men tot 8.006; omgerekend in volledige banen een toename met 274 tot 6.343. Studiebijeenkomsten werden onder meer gehou den over ongevallen- en winkeldiefstalpreventie, probleemanalyse, produktiviteitsverbetering en inkooptechniek. Voor zelfstudie is in samenwer king met de Cornell-universiteit en enkele organi saties een bibliotheek gevormd voor cursussen in boekvorm of op cassettetape. Alle cursussen voor filiaalmedewerkers zijn gewaardeerd volgens een algemeen geaccepteerd puntensysteem, dat is gebaseerd op de moeilijk heidsgraad van de cursus. Voor 1983 zijn normen vastgesteld voor de onderscheidene management niveaus. Iedereen is vrij in de keus van de te vol gen cursussen, maar wel wordt verwacht dat ten minste een mininum aantal cursuspunten wordt behaald. In het verslagjaar werd het systeem voor interne promotie en overplaatsing geformaliseerd. Voorts werd aan de ideeënbus-activiteit een nieuwe impuls gegeven. In het verslagjaar is grote aandacht geschonken aan management development, een nieuwe ont wikkeling binnen BI-LO. Voor dit doel is een ambitieus programma opgezet met cursussen en workshops voor vrijwel alle functionarissen. Voor medewerkers die de pensioengerechtigde leeftijd naderen, is een programma opgesteld ter voorbe reiding op deze vaak drastische verandering in de levensomstandigheden. Giant Food Stores Als gevolg van de voortgezette expansie is het aantal medewerkers met 305 gestegen tot 3.245; omgerekend in volledige banen een toename met 170 tot 2.221. Het kunnen bieden van concurrerende arbeids voorwaarden aan alle medewerkers neemt een be langrijke plaats in bij het personeelbeleid. Elk jaar wordt zorgvuldig onderzocht welke ontwikkelin gen zich in de regio voordoen en zo nodig wordt op grond hiervan de beloningsstructuur aangepast. In het verslagjaar zijn opnieuw verbeteringen doorgevoerd. Ter ondersteuning van personeelsplanning en pro motiebeleid werd een beoordelingssysteem opge zet in combinatie met het opstellen van een perso neelsformatieplan. Deze programma's hebben ten doel een overzicht te krijgen van de aanwezige talenten en zijn met het oog op de verdere groei van veel waarde. In 1982 maakten 49 medewer kers promotie en gingen 56 medewerkers over van een part-time naar een volledige functie. Opnieuw werd veel aandacht besteed aan het bevorderen van de interne communicatie. Naast zaken als personeelsorgaan, personeelshandboek e.d. heeft GFS ook een zogenaamd Forum-pro gramma. Dit zijn bijeenkomsten van kleine groe pen medewerkers met de top van de onderne ming, waarbij ieder onderdeel van GFS' werkter rein aan de orde kan komen. Ahold Espana Het aantal medewerkers nam toe met 43 tot 346; omgerekend in volledige banen is dit 344 (1981: 300). Voortdurend gebrek aan goed gekwalificeerd kader heeft tot de beslissing geleid nog meer aan dacht te besteden aan opleiding en training. Daar door wordt het beter mogelijk hogere functies via interne promoties te vervullen. Een nieuwe, voor de provincie Madrid geldende CAO werd afgesloten. Er werd een aanvang gemaakt met een op de CAO geënte salarisstruc tuur voor kantoorfuncties. Voorts zijn de eerste stappen gezet om te komen tot een eigen beoordelingssysteem. Eind 1982 is een nieuwe ondernemingsraad geko zen, waarvoor helaas te weinig kandidaten beschikbaar waren, zodat maar 11 van de 13 zetels werden bezet. Alle gekozenen waren kandidaat gesteld door de vakbonden.

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 25