Detailhandel Buitenland De filialenomzet in de Verenigde Staten en Spanje is in 1982 met 58,1% toegenomen tot f3.090 mil joen. Hierbij dient in aanmerking te worden geno men dat Giant Food Stores vanaf 15 november 1981 in de consolidatie werd betrokken. De stijging van de guldensomzet is voor 8,6% het gevolg van wisselkoersveranderingen. In de jaarrekening zijn de Amerikaanse dollar en de Spaanse peseta in guldens omgerekend tegen de op het eind van het boekjaar geldende koersen van respectievelijk f2,6245 en f 0,0210 (eind 1981: resp. f2,4685 en f 0,0255). BI-LO In voorgaande jaren onderscheidde de econo mische ontwikkeling in het zuidoostelijk deel van de Verenigde Staten zich in gunstige zin van de rest van het land. In 1982 is dit veranderd en heeft de recessie zich ook in BI-LO's werkgebied - de staten North en South Carolina en Georgia - sterk doen gelden. De werkloosheid steeg tot een recordhoogte en door daling van de koopkracht bleven de voedings- en genotmiddelenverkopen achter bij die van 1981. In deze dalende markt wist BI-LO haar aandeel te vergroten. De supermarktketen behaalde een omzetstijging van 10,9% tot 807 miljoen. Hieruit blijkt de grote aantrekkingskracht van de winkel formule, die onveranderd gebaseerd was op lage prijzen. Dank zij een agressieve marktbenadering, waaronder frequente TV-reclame, nam het aantal klanten toe. Thans doen wekelijks meer dan één miljoen mensen hun aankopen in de BI-LO-vesti- gingen. Overigens daalde onder invloed van de economische situatie de gemiddelde besteding per klant. Het gewijzigde systeem van vleesinkoop en -ver werking heeft wezenlijk tot de omzetgroei bijge dragen. In een teruglopende vleesmarkt, mede door het verhoudingsgewijs hoge prijsniveau, ver grootte BI-LO haar vleesafzet door het aanbieden van een constante kwaliteit. In de filialen werd de overschakeling op zelfbedieningsvleesafdelingen voortgezet, hetgeen tot grotere efficiency en lagere loonkosten zal leiden. Op bescheiden schaal is begonnen met het voeren van eigen BI-LO-merken. Onderzocht wordt of hieraan verdere uitbreiding zal worden gegeven. De eigen merken moeten kwalitatief vergelijkbaar zijn met landelijke merkartikelen en bovendien een prijsvoordeel aan de consument bieden. In 1982 opende BI-LO 18 supermarkten, waardoor deze organisatie aan het eind van het boekjaar over 147 filialen beschikte. De activiteiten werden uitgebreid tot een vierde staat, te weten Tennessee, waar 1 supermarkt werd geopend. Het moderniseren van filialen is voortgezet. Het aantal supermarkten met een bier- en wijnafdeling werd uitgebreid, waardoor thans in ruim de helft van de filialen de verkoop van deze dranken plaatsvindt. Ondanks een verschuiving van de vraag naar goed kopere produkten en margeverkrapping als gevolg van de toegenomen concurrentie namen de resul taten in het verslagjaar toe. Het streven blijft onverminderd gericht op het in de hand houden van de kostenontwikkeling. Auto matisering en energiebesparing spelen hierbij een belangrijke rol. De afgelopen jaren is het energie verbruik in de winkels gedaald, mede door gebruikmaking van de warmte die vrijkomt uit koelinstallaties. BI-LO voert circa 10.000 artikelen, waarvan onge veer 75% via het eigen distributiecentrum te Mauldin aan de winkels wordt geleverd. In het distributiecentrum vond een ingrijpende reorganisatie plaats. Deze had ten doel de opslag capaciteit te vergroten en het bevoorradingssys teem efficiënter te maken. Dank zij de inzet van de medewerkers is de reorganisatie zonder proble men voor de filialen verlopen. In 1983 zal voortgegaan worden met het moderni seren van filialen en met de uitbreiding van het aantal winkels met een bier- en wijnafdeling. Vol gens de plannen zullen 7 vestigingen aan het filia- lennet worden toegevoegd, terwijl 4 oudere geslo ten zullen worden. BI-LO denkt de resultaten in 1983 te kunnen ver beteren. Weliswaar zal de concurrentie toenemen, maar de afnemende inflatie vormt een tegenwicht voor de inkomensdaling. Voorts zullen de marges beter beheerst kunnen worden door interne maat regelen op het gebied van kostenbewaking en effi ciencyverhoging. Giant Food Stores De eind 1981 verworven supermarktorganisatie Giant Food Stores (GFS) heeft het eerste jaar in Ahold-verband voldaan aan de verwachtingen, die ten tijde van de overneming bestonden. Overigens waren de omstandigheden niet gemakkelijk, want ook in het werkgebied van GFS, voornamelijk Pennsylvania en voorts Maryland en West Virginia, was de invloed van de economische teruggang duidelijk merkbaar. De consumptieve bestedingen stonden onder druk en de concurrentie nam sterk toe, onder andere door zelfstandige ondernemers, die zich vestigden in winkels die door grote detail handelsketens waren verlaten. Op deze ontwikke- f jg 1982 omzet verkoop- omzet personeels- (x 1 milj.) groei in vestigingen oppervlakte m2 perm2 bestand in FTE* BI-LO(VS) 807 10^ 147 236.460 3400 6343 "Full-time equivalenten GFS™ S 349 -** 34 59.997 S 5.8(H) 2.221 **GFS vanaf AholdEspana Ptas 2.682 38,1 34 13.823 Ptas 194.000 344 15 november 1981 Totaal f' 3.990 58,1 215 310.280 8.908

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 20