Levensmiddelenindustrie Ahold Na de positieve kentering van de resultaten van onze industriële activiteiten in 1981, lag handha ving van het resultaat in de lijn der verwachtingen. Dat de resultaten gedurende 1982 over het alge meen wederom een flinke stijging hebben getoond, valt vooral toe te schrijven aan de posi tieve ontwikkeling van de Ahold-detailhandelsbe- drijven en de opgang van het eigen merk. Daar naast heeft de verscherpte aandacht voor de kosten eveneens een gunstige invloed op het resultaat gehad. Ten slotte heeft het afstoten van enkele verliesgevende activiteiten zijn uitwerking niet gemist. Voor de meeste industriële activiteiten zijn de vooruitzichten voor 1983 gunstig. Albro Tilburg zal echter speciale aandacht vragen wegens de tot dusver tegenvallende resultaten. Marvelo De Marvelo-fabriek te Zaandam behaalde weder om een forse volumestijging. Hieraan werd bijgedragen door alle produkt- groepen, waarvan de belangrijkste zijn koffie, thee, wijn, drop en broodbeleg (hagelslag en pasta's). De hogere produktie kon worden gerealiseerd door uitbreiding van het machinepark en door toe genomen flexibiliteit in het produktieproces. Een en ander heeft geleid tot een flinke verbetering van de resultaten. De overdracht van de chocoladeproduktie aan Verkade is in het verslagjaar gerealiseerd. In dit kader zijn 25 medewerkers in dienst van Verkade getreden. Door de forse omzetgroei bij Marvelo konden meer medewerkers dan aanvankelijk was verwacht een andere functie binnen het bedrijf krijgen. Uitgaande van de thans bereikte positie verwach ten wij dat Marvelo in staat zal zijn haar resultaten verder te verbeteren. Meester Wijhe De vleeswarenindustrie werd in 1982 geconfron teerd met uitzonderlijk hoge grondstofprijzen en een teruglopende markt. Dit ging gepaard met een verscherping van de concurrentie en teruglopende marges. Meester Wijhe zag niettemin kans een hogere omzet te bereiken, zowel binnen Ahold als daar buiten. Dit was vooral te danken aan de sterke produktgroepen hammen, speksoorten en vacuüm verpakte vleeswaren, alsmede aan de goed op gang gekomen export naar BI-LO. De grotere produktie had uitbreiding van het per soneelsbestand tot gevolg, terwijl de indirecte en vaste kosten op het bestaande niveau gehandhaafd konden blijven. Het resultaat was daardoor aan merkelijk beter dan in voorgaande jaren. Voorbereidingen zijn getroffen voor proces-tech nische veranderingen die het resultaat in 1983 positief zullen beïnvloeden. Albro Zwanenburg Onze bakkerij van ambachtelijk brood te Zwanen burg heeft de druk op de verkoopprijzen opgevan gen met diverse produktiviteitsverbeteringen. Het in gebruik nemen van een nieuwe, grotere produk- tielijn voor zogenaamd klein brood bracht echter aanloopkosten mee. De sluiting van enkele Simon-vestigingen in de regio had aanvankelijk een nadelige invloed op de afzet. Door een goede kostenbewaking kon het redelijke resultaat van 1981 echter nog worden verbeterd. Voor 1983 wordt een voortzetting van deze opgaande lijn verwacht. Albro Tilburg De in het vorige verslag aangekondigde overdracht van de verliesgevende produktie van koekjes en biscuit aan Jamin is in 1982 gerealiseerd. De hier bij betrokken medewerkers zijn bij Jamin in dienst getreden, behoudens een klein aantal dat op andere Albro-afdelingen kon worden geplaatst. De aangekondigde introductie van een nieuw type diepvriesgebak, op basis van een licentie van een Amerikaans bedrijf, ondervond vertraging. Het ontwikkelen van een op de Nederlandse markt afgestemd assortiment vergde meer tijd dan was verondersteld. De verkoop van dit nagenoeg direct consumeerbare 'Freeze Flo' diepvriesgebak is begin 1983 gestart. Dit uitstel heeft het resultaat van Albro Tilburg in het verslagjaar ongunstig beïnvloed. Voor het lopende jaar wordt een verbetering verwacht, hoe wel nog geen positief resultaat zal worden behaald. Holland Food Products Deze exportonderneming had in 1982 te maken met een aantal ongunstige ontwikkelingen. Plotse linge wijzigingen in het invoerregime van enkele landen als gevolg van deviezenschaarste en deva luatie verminderden de afzetmogelijkheden. Het kostenpatroon (onder meer vrachtkosten) werd ongunstig beïnvloed door de hoge dollarkoers. Dank zij de geografische spreiding van de activitei ten werd desondanks een zodanige omzetstijging behaald, dat het jaar met een hoger resultaat kon worden afgesloten. De economische problemen, vooral goed merk baar in de derde wereld, zullen ook in 1983 van invloed zijn op de gang van zaken bij Holland Food Products. Niettemin verwachten wij dat het goede resultaat van 1982 tenminste gehandhaafd zal worden.

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 18