in 1982 ruim f 82.000 uitgekeerd aan klanten. De overneming van de Famila-vestigingen te Weert en Tilburg is in maart 1982 verwezenlijkt. Mede door de met deze uitbreiding samenhan gende eenmalige kosten en door een sterkere daling van de non-food bestedingen dan was voor zien, zijn de resultaten van Miro, hoewel aanzien lijk beter dan in 1981, nog niet positief. Verwacht wordt dat de verbetering van het resul taat zich in 1983 zal voortzetten, niettegenstaande de aanhoudende druk op de bestedingen. Alberto Voor de slijtersbranche is 1982 een bijzonder moeilijk jaar geweest. De groei van de totale markt bedroeg nog niet de helft van het voorgaande jaar. De tegenvallende omzetten hebben de prijscon currentie versterkt, zowel bij de zelfstandige slij ters als bij de filiaalbedrijven. Dit heeft de reeds zeer lage marges verder onder druk gezet. Bij Alberto werden 5 filialen geopend en 2 geslo ten, waardoor het aantal vestigingen op 68 kwam. De volume-afzet nam toe maar door de trend naar goedkopere soorten drank en de prijsconcurrentie bleef de omzetgroei achter bij de verwachtingen. Aan het behoud van de marktpositie van Alberto heeft het eigen merk Weduwe Visser een duide lijke bijdrage geleverd. De druk op de marges heeft het resultaat ongun stig beïnvloed. Het verscherpte prijsbeleid zal naar verwachting ook in 1983 een gunstige invloed uitoefenen op de verkopen van Alberto, maar het resultaat zal onder druk blijven staan. Etos In de drogisterijbranche bleef de volume-afzet in 1982 achter bij het voorafgaande jaar; de geldom- zet in de branche nam met ongeveer 4% toe. Zowel de economische situatie als de concurrentie van de levensmiddelenhandel beperkte de afzet mogelijkheden. Dank zij een scherp prijsbeleid vergrootte Etos wederom haar marktaandeel. De hogere omzet werd bereikt door de bijdrage van de bestaande filialen en door uitbreiding. In totaal werden 8 winkels geopend en 2 gesloten, waardoor het aantal vestigingen op 71 kwam. Het resultaat vertoonde een lichte stijging. Mede door verdere vergroting van het filialennet verwacht Etos ook in 1983 haar marktpositie te versterken. Toko Toko Rekreatie Service, die de Toko-campingwin kels exploiteert, heeft haar leidende positie ver sterkt. Ook in 1982 richtte het beleid zich op de vestiging van winkels op grootschalige campings en recreatieterreinen met weinig vaste jaar- en sei zoenplaatsen. Tegenover de opening van 4 filialen stond een gelijk aantal sluitingen van kleinere, onrendabele winkels. Eind 1982 had Toko 47 vestigingen, waarvan 1 in West-Duitsland. Hieronder bevinden zich 12 supermarkten (1981: 8). Op 19 terreinen heeft Toko, behalve een winkel of supermarkt, ook een beperkte horeca-exploitatie. Voorts heeft Toko in de loop van 1982 de exploita tie van 2 Nettomarkten overgenomen. Het aangepaste beleid en het goede vakantiesei zoen hebben geleid tot een stijging van omzet en resultaat. Verwacht wordt dat het rendement ook in 1983 zal verbeteren.

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 16