Detailhandel Nederland De enige jaren geleden begonnen teruggang in de economie heeft zich in 1982 in verhevigde mate voortgezet. Dit had voor voedings- en genotmidde len een volumedaling van 2,5% tot gevolg. De teruggang in de afzet van duurzame gebruiksgoe deren was aanzienlijk groter en bedroeg 5%. Binnen de detailhandel hebben de marktomstan digheden geleid tot een fellere concurrentie, die zich steeds meer toespitst op de prijzen. Ons beleid met betrekking tot de detailhandelsac tiviteiten in Nederland kon deze ontwikkelingen goed opvangen. Zoals in het voorgaande verslag werd vermeld, komt dit beleid erop neer, dat wij actief willen blijven met verschillende winkeltypen (hypermarkten, supermarkten, speciaalzaken). Voorwaarde is dat deze zaken een vooraanstaande plaats innemen in hun marktgebied en rendabel zijn. Gegeven de stagnerende markt dient elk win keltype bovendien recessie- en concurrentie bestendig te zijn. In het vorige verslag is aangekondigd dat wij de positie van de in totaal 6 Nettomarkten nader wil den bezien. Dit heeft inmiddels geleid tot het geheel of gedeeltelijk onderbrengen van enkele van deze winkels bij andere Ahold-werkmaat- schappijen en tot overdracht van de overige filia len aan derden. Deze herstructurering is zonder gedwongen ontslagen uitgevoerd. De integratie van de Simon-winkels verliep in fasen. Gedurende deze periode heeft de verkoop normaal voortgang gevonden en is een omzet behaald van f 241 miljoen. Het resultaat was nega tief, met name door eenmalige kosten, die ver band hielden met de beëindiging van de zelfstan dige bedrijfsvoering. Van de 101 winkels werden er 66 binnen Albert Heijn geïntegreerd, terwijl 5 Simon-filialen tot een Etos werden omgebouwd. De overige, veelal kleine, filialen werden geleide lijk gesloten. Ook deze herstructurering is zonder gedwongen ontslagen verlopen. Distributie De uitvoering van het integraal distributieplan is in 1982 voortgezet. Vrijwel het gehele assortiment wordt nu aan de Albert Heijn-filialen geleverd vanuit één van de beide distributiecentra, Zaandam of Tilburg. De bouw van het derde distributiecentrum, dat in Zwolle komt, is gegund. Naar verwachting zal dit distributiecentrum begin 1984 operationeel zijn. Het voorbereidende werk voor de installatie van nieuwe computersystemen ter beheersing van de goederenstroom, is afgesloten. In Tilburg is de eerste fase inmiddels ingevoerd, te weten het 'on-line' verwerken van de ontvangsten. Wij verwachten in het lopende jaar de totale invoering in Tilburg en Zaandam te verwezen lijken. Het DC Veghel is thans ingericht tot enig distribu tiecentrum voor Miro. In de distributie van non-food artikelen is overi gens zowel bij Miro als Albert Heijn een verschui ving gaande van een voorraadhoudend naar een transitosysteem. Hiermee wordt een verlaging van voorraadkosten en -risico's beoogd. Als gevolg van de afbouw van de Simon-activitei- ten en de inrichting van het DC te Veghel werd het distributiecentrum te Beverwijk gesloten. In het transportwezen is een ontwikkeling gaande in de richting van grootvolume vrachtwagens, gebaseerd op wisselcontainers met grotere pallet capaciteit dan wisselopleggers. Na goedkeuring van de Rijksdienst voor het Wegverkeer zal Ahold hiermee in 1983, als één van de eerste bedrijven in ons land, gaan werken. Vers Vlees Groep In een dalende markt voor vers vlees hebben Albert Heijn en Miro een aanzienlijk hogere volu me-afzet gerealiseerd. Hierdoor is het marktaan deel van de Vers Vlees Groep, die vlees inkoopt en verwerkt voor onze werkmaatschappijen in de detailhandel, opnieuw vergroot. Een goede afstemming tussen inkoop, produktie en verkoop, is mede mogelijk gemaakt door de gedeeltelijke invoering van een geautomatiseerd management informatiesysteem. Door nieuwbouw is de capaciteit van de centrale slagerij te Eindhoven met 30% uitgebreid. De cen trale slagerij in Groenlo, gevestigd in een inmid dels aangekocht gebouw, werd aanzienlijk ver groot. De Vers Vlees Groep is thans produktie- technisch in staat de komende jaren een verdere groei op te vangen. Produkt- en prijsinformatie Aan het eind van het verslagjaar werden voor het eerst wettelijke voorschriften van kracht met betrekking tot velerlei soorten informatie op de verpakking van levensmiddelen. Deze informatie varieert, al naar gelang de aard van het produkt, van ingrediënten- en gewichtsaanduiding, houd- baarheidsgegevens en bewaarsuggesties tot gebruiksaanwijzing en herkomst van de artikelen. Aangezien wij produktinformatie al jaren als een onderdeel van onze dienstverlening beschouwen, levert de nieuwe wetgeving voor de eigen merken weinig problemen op. Los van de thans verplichte informatie geeft Albert Heijn al jaren prijsinforma tie per standaardhoeveelheid op de schappen (kg, 100 gram of liter). De uniforme artikelcodering, de zogenaamde streepjescode, geeft onder andere de mogelijkheid de afrekenprocedures bij de kassa's te versnellen en te vereenvoudigen. In 1982 werd aan de proef met kassa's-met-leesvenster in Albert Heijn-filia len verdere uitbreiding gegeven. Doel van het pro ject is het verkrijgen van een breder inzicht in de betekenis van 'scanning' voor filialen van verschil lende grootte.

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 13