Verslag van de Raad van Bestuur Algemene mededelingen Aandeelhouders van Ahold nv zijn, zoals bekend, tevens de enige participanten in het vermogen van de Stichting Ahold Internatio naal. Via de gecombineerde balans en winst- en verliesrekening (bevattende de geconsolideerde cijfers van Ahold nv en van de Stichting Ahold Internationaal) wordt inzicht verschaft in het totale belang, dat aandeelhouders in de onder neming hebben. Voorts bevat de jaarrekening, evenals voor gaande jaren, zowel de geconsolideerde als de enkelvoudige jaarrekening van Ahold nv, als mede de cijfers van de onroerende goederen maatschappijen waarin Ahold nv een 50% belang heeft. In de organisatie van Ahold wordt gewerkt met perioden van 4 weken, waardoor het boekjaar niet precies gelijk is aan het kalenderjaar. De jaarrekening in dit verslag is afgesloten op 2 januari 1982, zodat het verslagjaar 1981 53 weken omvat tegenover 52 weken in 1980. De Commissie van Aandeelhouders onderging in 1981 geen wijziging en bestond derhalve uit mevrouw Mr. F. de Kreek-Ruêck en de heren A. C. M. Bohnenn, E. G. Duyvis, Mr. E. J. Schwarze en Prof. Dr. Ir. K. R. Westerterp. De Commissie zal van haar werkzaamheden verslag uitbrengen in de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders. Terugblik op 1981 De cijfers De verslechtering in de economische situatie heeft zich in 1981 voortgezet. De ongunstige invloed hiervan op de omvang van de con sumptieve bestedingen en het koopgedrag heeft zich in versterkte mate doen gelden. De gehele ontwikkeling heeft bovendien de concurrentie nog verscherpt, in het bijzonder op het vlak van de prijzen. De Ahold-bedrijven in binnen- en buitenland hebben elk op hun eigen manier gereageerd op de zich wijzigende marktomstandigheden. Dit heeft niet alleen grote inzet van onze mede werkers gevraagd, maar ook aanpassingen in beleid en organisatie. Niet tevergeefs, gelet op de ontwikkeling van omzet en marktaandelen, waardoor Ahold ook voor de komende jaren een steviger uitgangspositie heeft verkregen. In Nederland namen de verkopen van onze detailhandelsbedrijven met 14,6% toe tot f 4.804 miljoen, waardoor het marktaandeel overeenkomstig de doelstelling van het nieuwe prijsbeleid werd vergroot. In de Verenigde Staten steeg de omzet van BI-LO met 17,8% tot 728 miljoen. Door voornamelijk externe factoren werd de ontwikkeling van Ahold Espana geremd, zodat de omzet met slechts 3,1% toenam tot 1.941 miljoen pesetas. De totale Ahold-omzet is in het verslagjaar met 21,4% gestegen tot f7.066 miljoen. Hierin is de omzet over l'/2 maand begrepen van de overgenomen Amerikaanse supermarktketen Giant Food Stores, Inc., Carlisle, Pennsylvania (GFS), waarvan de cijfers vanaf 15 november 1981 in de Ahold-jaarrekening zijn verwerkt. Indien de invloed van GFS buiten beschouwing wordt gelaten, bedraagt de totale omzetstijging 19,5%. Ongeveer 4% hiervan is het gevolg van wisselkoersveranderingen ten opzichte van de gulden. De gemiddelde brutowinstmarge in Nederland was beduidend lager dan in 1980 door het bewust prijsgeven van een deel van de marge ter vergroting van marktaandelen. De loonsom, met inbegrip van sociale lasten, steeg van f758 miljoen tot f873 miljoen, zijnde 12,3% van de omzet (1980: 13,0%). De negatieve invloed van de margeverlaging en voortgaande kostenstijgingen (waaronder een malige kosten, o.a. ten gevolge van reorganisa ties) overtroffen het effect van een hogere volume-omzet. Niettemin steeg het bedrijfs resultaat met 1,2% tot f91,9 miljoen (1980: f90,9 miljoen) hoofdzakelijk als gevolg van de 53e week en de hogere dollarkoers. Het negatieve saldo van betaalde en ontvangen rente nam toe ten opzichte van 1980, mede als gevolg van de aankoop van het aandelenpakket van Giant Food Stores. Een en ander leidde voor het eerst sinds jaren tot een daling van de winst vóór belastingen van f91,2 miljoen tot f87,2 miljoen. Hieruit resteert de hogere nettowinst van f53,8. miljoen (1980: f51,9 miljoen), rekening hou dend met f36,3 miljoen verschuldigde belas ting op winst, f2,9 miljoen ten gunste van het resultaat gebrachte WIR-premies en een aandeel derden in de resultaten van f 19.000. Dit betekent een teruggang van de nettowinst marge van 0,89% tot 0,76%. De rentabiliteit is iets gedaald en wel tot 6,4% over het totale vermogen (1980: 8,7%) en tot 12,1% over het eigen vermogen (1980: 13,2%). Afgaande op de gang van zaken in de bedrijfs tak mogen wij niet ontevreden zijn over het in 1981 bereikte resultaat. Dit geldt te meer als in aanmerking wordt genomen dat een aantal ont wikkelingen in gang is gezet, waarvan wij pas in een later stadium de vruchten zullen plukken. Het is echter niet de enige maatstaf waaraan wij winst en rentabiliteit mogen toetsen. Wij moeten er ook rekening mee houden, dat Ahold voor een gezonde bedrijfsvoering onbelemmerd toegang moet behouden tot alle segmenten van de kapitaalmarkt. Op den duur kan dit alleen als wij in onze resultaten ten minste de kosten kunnen goedmaken, die verbonden zijn aan het aantrekken van risicodragend vermogen. Dit maakt het noodzakelijk een rentabiliteit te behalen die gemiddeld hoger ligt dan de gel dende kapitaalmarktrente voor langlopende leningen. Helaas is dit in 1981 bij ons niet het geval. In het verslagjaar is een belangrijke stap gezet tot verdere uitbreiding van onze activiteiten in het buitenland met de hiervoor al genoemde overneming van Giant Food Stores. Eind 1981 exploiteerde deze onderneming 31 supermark ten. Aangezien BI-LO ook nog 15 vestigingen I opende en 3 sloot, beschikte de Ahold-organisa-

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 9