Aanpassen aan de veranderingen De samenleving is voortdurend in beweging. Soms gaat dit gepaard met het herontdekken van oude waarheden. Nu de koopkracht slinkt na een periode van schier automatische groei, herleeft het besef dat een gulden maar eenmaal kan worden uitgegeven. Heel begrijpelijk reageert de klant hierop door prijsbewuster te kopen. Maar als de prijs doorslaggevend wordt, neemt onherroepelijk de winkeltrouw af. Tot voor kort belangrijke extra's zoals ruim assortiment en service gaan dan relatief een minder belangrijke rol spelen. Een ondernemer die verzuimt deze veranderin gen te accepteren miskent niet alleen zijn taak in de samenleving. Hij brengt tegelijkertijd de continuïteit van zijn bedrijf en de daarin geboden werkgelegenheid in gevaar. Veel zake lijker is het dan ook te erkennen dat in de hui dige omstandigheden de prijs een zeer belang rijk richtsnoer voor de consument is geworden. Wij hebben dit aanvaard door in het beleid bij Albert Heijn een constant laag prijsniveau voor een groot aantal belangrijke artikelen voorop te stellen. De koppeling met de vanouds door onze klanten gewaardeerde service, kwaliteit en grote keuzemogelijkheden heeft daarbij onze volle aandacht behouden. Bij Miro hebben wij de verkoopformule bijgesteld en de voordelen van een organisatorische vereenvoudiging in de vorm van lagere prijzen doorgegeven aan de klant. Het is verheugend te constateren dat het publiek positief heeft gereageerd op deze aanpassingen aan de veranderde omstandig heden. Albert Heijn en Miro hebben bewezen dat er voor een detailhandelsonderneming ook in moeilijke tijden een klantentoename en een omzetstijging te realiseren zijn. Maar iedere medaille heeft zijn keerzijde. In een door sterke prijsgerichtheid gekenmerkte markt vervagen de verschillen tussen de diverse winkel vormen. Wij zagen daardoor geen ge zonde mogelijkheden meer om Simon als een winkelketen met een eigen gezicht te laten opereren. Dit heeft geleid tot het niet gemakke lijke besluit om de Simon-activiteiten in Albert Heijn te integreren, nu dit nog zonder verlies van arbeidsplaatsen kon gebeuren - indachtig het principe dat het beter is het dak te repareren als de zon nog schijnt. Gelet op de macro-economische omstandighe den waren maatregelen binnen de produktie- bedrijven eveneens onvermijdelijk. Enkele pro- dukties boden na toetsing aan onze beleids uitgangspunten onvoldoende perspectief binnen de Ahold-organisatie. Teneinde de werkgele genheid veilig te stellen besloten wij op grond hiervan een aantal voor ons onrendabele activi teiten over te dragen aan andere ondernemin gen. Deze veranderingen binnen de onderneming hebben niet tot gevolg dat het investerings niveau wordt teruggeschroefd. Integendeel, wij zullen in 1982 weer meer geld nodig hebben voor onze investeringen in Nederland. Uit dit feit spreekt ook ons vertrouwen in de toekomst. Dit is nog versterkt door de acquisitie van de Amerikaanse Giant Food Stores, Inc. (Pa), waardoor het internationale accent van onze activiteiten is vergroot en een verdere spreiding van onze risico's werd bereikt. Wij achten deze verbreding van de basis in het belang van de continuïteit van onze dienstverlening in een voortdurend veranderende wereld. De Raad van Bestuur Zaandam, 17 maart 1982

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 5