Sociaal Beleid 20 Een goed advies wordt nog steeds op prijs gesteld. Nederland Verkenning De grote algemene lijnen van het sociaal beleid worden centraal vastgesteld. Deze bieden de werkmaatschappijen een kader om hun eigen beleid te bepalen. Om dit zo goed mogelijk te doen moet steeds worden nagegaan welke ontwikkelingen binnen afzienbare tijd in de samenleving te verwachten zijn. Vele facetten spelen daarbij een rol zoals de instelling tegenover het werk, de mogelijkheid om bepaalde functies vervuld te krijgen, de hou ding van de vakbonden, ontwikkeling en gevol gen van de automatisering, de koopkracht, door werking van buitenlandse ontwikkelingen op de verhoudingen in Nederland, enz. De antwoorden proberen wij te vinden met be hulp van zogenaamde sociale toekomstverken ningen. Deze geven de richting aan waarin vele voor onze onderneming belangrijke zaken zich bewegen. Wij kunnen ons dan tijdig voorberei den en zonodig maatregelen nemen. In 1982 zijn wij begonnen deze verkenningen op een andere manier uit te voeren, namelijk minder algemeen en meer gericht op terreinen waarmee Ahold heeft te maken, zodat de werkmaatschappijen en diensten beter kunnen nagaan in hoeverre deze verkenningen ook voor hen gelden. Ook in 1982 zal op nationaal niveau gekozen moeten worden tussen behoud van werkgelegen heid, handhaving van het totale pakket arbeids voorwaarden en het op peil houden van alle andere sociale voorzieningen. Dit is geen een voudige opgave. Een dalende koopkracht zal de omzet in de detailhandel onder druk zetten. Wij zullen hier mee in ons beleid rekening moeten houden. Werkgelegenheid Ondanks de vele veranderingen is de werkgele genheid, in tegenstelling tot de vorig jaar uitgesproken verwachting, bij onze Nederlandse bedrijven nog met 0,6% toegenomen, tot 31.057 medewerkers. Omgerekend naar full-time equi valenten is het aantal gestegen van 17.416 tot 17.534. Zoals eerder in dit verslag opgemerkt zijn in het verslagjaar enkele ingrijpende beslissingen geno men. Wij doelen hier onder meer op maatregelen in de produktiesfeer. Het overdragen van enkele produktie-activiteiten leverde nauwelijks geld op. Wel werd werkgelegenheid gered en werden toekomstige verliezen voorkomen. Door de aangekondigde maatregelen bij Simon wordt de werkgelegenheid van de betrokken 2.300 medewerkers naar onze mening beter gewaarborgd. Allen krijgen een functie binnen Ahold aangeboden, zodat gedwongen ontslagen worden vermeden. Het is zelfs niet uitgesloten dat de totale werkgelegenheid bij Ahold door de integratieplannen op den duur zal toenemen. Bij Miro werd in de eerste maanden van 1981 een begin gemaakt met aanpassing van de organisa tievorm, hetgeen vooral een belangrijke vereen voudiging betekende. Door het overnemen van drie Famila-vestigin- gen door Ahold komen ongeveer 540 perso neelsleden over naar onze onderneming. Eén van de zorgelijkste ontwikkelingen van de laatste tijd is de toenemende jeugdwerkloos heid. Veel jonge mensen worden daardoor ernstig gehinderd op hun weg naar volwassen heid. Naar vermogen trachten wij iets aan dit probleem te doen door een actief en bewust wer vingsbeleid, dat jongeren de kans geeft aan de slag te komen. Met de bonden hadden wij de afspraak, dat van het bestand aan full-time medewerkers in onze detailbedrij ven vier procent meer jongeren bene den de 23 jaar aangenomen zou worden. Helaas werd dit doel niet bereikt, mede omdat er minder mensen weg zijn gegaan dan verwacht werd. Hierdoor ontstonden minder mogelijkheden om jeugdige werknemers aan te nemen. Met het oog op de steeds verder om zich heen grijpende automatisering is een nota opgesteld, die in de eerste helft van 1982 binnen de onderneming wordt besproken. Automatiseringsprojecten dienen in onze visie getoetst te worden aan een aantal, reeds in het vorige verslag genoemde/uitgangspunten. Eén ervan is dat bij het tempo van de automatisering rekening wordt gehouden met de mogelijkheid tot herplaatsing en omscholing van de betrok ken medewerkers. Arbeidsvoorwaarden Het in 1980 met de Dienstenbonden gesloten tweejarig contract is afgelopen. Begin 1982 zul len nieuwe onderhandelingen worden gevoerd, waarbij onder meer arbeidstijdverkorting aan de orde komt. In ons vorige verslag hebben wij er al op gewezen dat de bonden een voorstel onzer zijds over dit punt hadden afgewezen. Dit hield de mogelijkheid in voor circa 3.500 medewerkers om op basis van vrijwilligheid 50 uur per jaar korter te gaan werken, waarbij zij 37'/2 uur loon per jaar zouden inleveren. Aan korter werken zal toch niet te ontkomen zijn, omdat er nu eenmaal minder werk over meer mensen verdeeld moet worden. Dit zal betekenen, dat men in die kortere werktijd met een evenredig deel van het loon genoegen zal moeten nemen. Ahold kan immers niet het totale loonverschil voor zijn rekening nemen. Voor vrouwen met schoolgaande kinderen kent Ahold een algemene regeling om niet door betaalde extra vrije dagen op te kunnen nemen. Voor anderen, die eveneens van deze regeling gebruik willen maken, zijn basisregels opgesteld. Gelet op de verwachting dat de behoefte om in deeltijd te werken groter zal worden hebben wij, na uitvoerig intern overleg, bepaald dat verzoe ken van medewerkers alleen mogen worden geweigerd wanneer de werkomstandigheden ongeschikt zijn voor deeltijdarbeid. Ons initiatief om na vele jaren eindelijk te komen tot een CAO voor ondernemingen met eigen vleesvoorverpakkingsbedrijven heeft helaas geen

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 22