Levensmiddelenindustrie Ahold In vergelijking met het jaar 1980, toen stag nerende afzetgroei en structurele overcapaciteit de gang van zaken bij onze produktiebedrijven negatief beïnvloedden, toonde het verslagjaar een positieve kentering. Het resultaat gaf een aan zienlijke verbetering te zien. Enerzijds was dit het gevolg van een veel hogere produktie, dank zij de sterke groei van het afzetvolume in de Ahold- detailbedrijven in Nederland. Anderzijds hebben de in het vorige verslag aangekondigde maatrege len tot kostenbeheersing en efficiencyverbetering positief gewerkt. Gelet op de huidige economische omstandighe den, waarin wij vooralsnog geen verbetering zien, hebben wij ons toch opnieuw moeten bezinnen op de plaats van de produktiebedrijven binnen Ahold. Met deze fabrieken beogen wij het beleid van onze eigen detailbedrijven te ondersteunen. Vervulling van deze functie is echter alleen dan mogelijk als de eigen produkten zich onderschei den door kwaliteit en/of kostprijs, dan wel de eigen fabricagemogelijkheid van strategisch be lang is wegens de marktconstellatie van een bepaalde produktgroep. Niet al onze fabrieken en produkten voldoen aan deze voorwaarden, zodat de waarborg voor de continuïteit van de betrokken activiteiten ont breekt. In een aantal gevallen hebben wij, mede met het oog op de werkgelegenheid, daarom naar meer zekerheid biedende alternatieven gezocht. Dit heeft geleid tot de beslissing een aantal produkties over te dragen aan gespecialiseerde ondernemingen die door hun know-how en hun omvang wèl efficient kunnen produceren. Dit stelt concurrerende levering aan onze detail- bedrijven zeker en biedt een grotere waarborg voor het behoud van de werkgelegenheid op langere termijn. Er is een overeenkomst gesloten met Melkunie Holland bv, welke in december 1981 Melkexport Sterovita bv volledig heeft overgenomen. Voorts is overeenstemming bereikt over de over neming van de chocoladeproduktie van onze werkmaatschappij Marvelo door Koninklijke Verkade Fabrieken bv. Albro Bakkerijen Tilburg tenslotte zal de pro duktie van koekjes en biscuit overdragen aan Jamin bv. Met Verkade en Jamin zijn afspraken gemaakt over een geleidelijke overdracht van deze activi teiten. Het effect van deze maatregelen zal dus ook geleidelijk zichtbaar worden. Bovendien dienen wij er rekening mee te houden dat onze organisatie hier en daar aan de gewijzigde situatie moet worden aangepast. De positieve invloed van de genomen beslissin gen op de resultaten zal in 1982 derhalve beperkt zijn. Daarbij komt dat wij in het lopende boek jaar te maken krijgen met voortgaande kosten stijgingen, vooral van energie. Het ziet ernaar uit dat de produktie niet zo sterk zal groeien als in 1981. Het geheel overziend ligt handhaving van het resultaat in de lijn der verwachtingen. Sherry is voor Marvelo een belangrijk artikel.

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 17