O 12 De agressieve marktbenadering van Miro begint al bij de nieuwe huisstijl. de bestaande infrastructuur niet ingericht op een uitbreiding van retouremballage. Zo zijn wij in onze eigen filialen bijvoorbeeld op de verkoop van melk en melkprodukten in éénmalige verpakking ingesteld. Opslagruimte voor een aanzienlijk grotere stroom retouremballage is veelal niet aanwezig en in de meeste gevallen ook moeilijk realiseer baar. In de voorstellen van de Europese Commissie wordt naar de mening van industrie en handel bovendien over het hoofd gezien, dat de keus tussen retour- en éénmalige verpakking mede door kostenoverwegingen wordt ingegeven, waarbij ook de consument is gebaat. Hopelijk is de Commissie gevoelig voor het advies van het Economisch en Sociaal Comité (de Europese SER) om met deze bezwaren meer rekening te houden bij het opstellen van definitieve richtlij nen. Dit voorstel is wederom een voorbeeld van de grote invloed die de Europese Commissie kan uitoefenen op de gang van zaken in het bedrijfsleven in de lidstaten, dus ook in Neder land. Het is daarom belangrijk dat naast industrie, landbouw en groothandel ook de ge hele detailhandel in Brussel is vertegenwoor digd, met name door het bureau van de Con- fédération Européenne du Commerce de Détail. In Nederland bereidden detailhandel en industrie in samenwerking met de overheid een actie voor die de inzameling van éénmalige glasverpakking moet stimuleren. Hiertoe zal een campagne worden gevoerd die het gebruik van openbare glascontainers moet bevorderen. Albert Heijn Binnen het zich wijzigende patroon van de detailhandel wil Albert Heijn zich profileren als de winkelketen die assortiment en service koppelt aan lage prijzen. Wat de dienstver lening betreft was er al sprake van een goede reputatie, maar dit gold niet zonder meer voor het prijsniveau. Om hierin verandering te brengen werd begin 1981 het beleid aangepast door aanzienlijke prijsverlagingen voor een groot aantal dagelijkse levensmiddelen. Bovendien werd de positie van het eigen huismerk benadrukt. De vernieuwde aanpak, begeleid door een indringende reclamecampagne, is succesvol verlopen. In een stagnerende, sterk concurre rende markt steeg de filialenomzet met 16,1% tot f3.395 miljoen. Van deze groei was circa 10% het gevolg van een hogere volume- omzet. De verwachting was dat het streven naar omzet- vergroting door lagere prijzen gepaard zou gaan met een daling van het resultaat in 1981Met een zekere voldoening kan thans geconstateerd worden dat deze teruggang achterwege is geble ven. Enerzijds is dit te danken aan het feit, dat het gewijzigde prijsbeleid het publiek nog sterker heeft aangesproken dan wij hadden verwacht. Dank zij deze positieve reactie is het Nielsen-marktaandeel in één jaar toegenomen van 13,5% tot 14,7%. Anderzijds hebben ook maatregelen aan de kostenkant een gunstig effect gehad op de ontwikkeling van het resul taat. Het aanpassen van werkmethodes heeft tot duidelijke verbetering van de efficiency geleid. Van grote betekenis, ook voor de toekomst, is de in het verslagjaar bereikte verbreding van het draagvlak van de kosten. Omzetniveau en kostenstructuur stellen Albert Heijn nu in staat zich te vestigen op punten waar dit voorheen niet rendabel was. In de loop van het verslagjaar werden 10 win kels geopend. Daar 12 filialen werden gesloten, bedroeg eind 1981 het aantal vestigingen 363. Vermoedelijk zal het aantal winkels in 1982 met ongeveer 65 worden uitgebreid, grotendeels als gevolg van de integratie van de Simon-acti- viteiten. De uitbreiding van het filialennet ver vult in de versterking van het draagvlak een grote rol. Franchising van de Albert Heijn-formule kwam in het verslagjaar na een proefperiode in een fase van verdere ontwikkeling. In 1981 werden in Oldenzaal en Leiderdorp de eerste ervaringen opgedaan met een nieuw win keltype, de AH Extra. Dit zijn kleine warenhui zen, die een groter verzorgingsgebied bestrijken dan de traditionele supermarkten. In 1982 wordt te Lelystad de eerste winkel van het zogenaamde ABC-type geopend. Hierin bieden Albert Heijn, Blokker en C&A, met behoud van ieders zelfstandigheid, een evenwichtig aanbod van voedingsmiddelen en non-food artikelen. Gelet op de versterkte positie wordt verwacht dat Albert Heijn in het lopende jaar de resulta ten van 1981 zal weten te evenaren.

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 14