Detailhandel Nederland De stagnerende economie had in 1981 onder meer een lichte volumedaling van voedings- en genotmiddelen in Nederland tot gevolg. Relatief sterker was de teruggang in de vraag naar duur zame gebruiksgoederen. Dat de markt op deze ontwikkelingen zou reageren lag voor de hand. Wij voorzagen dan ook: - Verscherping van de concurrentie over de gehele linie. - Een toespitsing van de concurrentie op de prijzen, die daardoor minder zouden toene men dan de kostenstijging. - Vervaging van het prijsverschil tussen de uit sluitend op lage prijzen gerichte winkels met beperkt assortiment en die winkelvormen waar ook assortiment, service, kwaliteit en sfeer ruime aandacht krijgen. Op grond van deze verwachtingen werden maatregelen getroffen, die passen in ons beleid met betrekking tot de detailhandelsbedrijven in Nederland. Dit beleid komt er op neer dat wij actief willen blijven met verschillende winkeltypen (super markten, hypermarkten, speciaalzaken), voor zover deze èn een vooraanstaande plaats in hun marktgebied innemen èn rendabel zijn. In dit kader streven wij ernaar de kosten ontwikkelingen in de hand te houden. Tevens dient elk winkeltype op zich concurrentie bestendig te zijn. Ons probleem bij de supermarkten was dat wij alleen goede mogelijkheden zagen wanneer een laag prijsniveau als uitgangspunt werd geno men. Als gevolg hiervan zouden Albert Heijn en Simon qua marktbenadering meer en meer naar elkaar toegroeien, hetgeen zou leiden tot een situatie, die niet overeenstemt met de hier voor genoemde beleidsuitgangspunten. Een uitvoerige analyse voerde tot de slotsom, dat integratie van de Simon-activiteiten binnen Albert Heijn de enige logische oplossing bood. Het betekende tevens de mogelijkheid tot hand having van de werkgelegenheid, terwijl daar naast het totale marktaandeel verder opgevoerd kan worden. Het grotendeels opgaan van Simon in Albert Heijn past ook goed in een ander centraal punt in het beleid, het al genoemde streven de kos tenontwikkeling in de hand te houden. Behalve door het verwezenlijken van besparin gen en vergroting van de efficiency wordt een relatieve daling van de kosten ook bereikt als deze door een grotere omzet worden gedragen. Wat Albert Heijn betreft leidt de integratie van de Simon-winkels uiteraard tot een aanzienlijke verbreding van het draagvlak van de kosten, waarmee de marktpositie van Albert Heijn verder wordt verstevigd. Dit stemt dan overeen met het derde beleidsuit gangspunt, te weten het streven naar concurren tiebestendige verkoopformules, die een gezonde winstontwikkeling mogelijk maken. Ook Miro heeft met het aangepaste prijs- en assortiments beleid een stap voorwaarts gedaan. De meer gespecialiseerde winkeltypen Etos (drogisterijen), Alberto (slijterijen) en Toko (campingwinkels) passen niet alleen goed in onze gesegmenteerde marktbenadering, maar voldoen in het algemeen ook aan de andere hiervoor genoemde beleidsprincipes. Distributie Ten behoeve van een goede bevoorrading van de filialen werd in 1981 voortgegaan met de uit voering van het integraal distributieplan. Dit omvat onder meer drie distributiecentra voor het gehele Albert Heijn-assortiment, uitgezon derd groente en fruit, vers vlees en non-food. Twee centra waren in het verslagjaar in bedrijf, namelijk Tilburg en Zaandam. Ondanks problemen tijdens de ombouwperiode werd een volumetoeneming van meer dan 25% goed verwerkt. De overgang naar twee volledige distributiecentra leidde tot een betere bevoor rading van de winkels en een verlaging van transportkosten. De verwachting is dat het derde distributiecentrum, dat in het oosten van Nederland komt, in de eerste helft van 1984 operationeel kan zijn. Veel voorbereidend werk is verricht voor de installatie van nieuwe computersystemen ter begeleiding van de goederenstroom van de dis tributiecentra. De in het distributieplan voorziene vijf regio nale groentecentrales zijn inmiddels in bedrijf. Aan de bestaande centrales te Utrecht en Tilburg werden in het verslagjaar Barendrecht, Beverwijk en Kampen toegevoegd. De eerste ervaringen zijn zeer positief. Vers Vlees Groep Het aangepaste prijsbeleid van Albert Heijn en het gewijzigde Miro-concept hebben geleid tot een grotere verkoop van vers vlees, ondanks de sterke volumedaling in de totale markt voor vers vlees. Ons marktaandeel is hierdoor geste gen. De Vers Vlees Groep, die voor alle werkmaat schappijen in de detailhandel vlees inkoopt en verwerkt, kan dan ook op een gunstig jaar terugzien. Een betere afstemming tussen inkoopbeleid en commerciële activiteiten, alsmede een verhoogde produktiviteit, hebben tot een hoger resultaat bijgedragen. Automatisering Een logisch vervolg op het project met automa tische kassa's in het Albert Heijn-filiaal te Heemskerk is de beslissing om deze proef in 1982 uit te breiden met een negental filialen. Op basis hiervan kan een breder inzicht worden verkregen in wat het systeem, voor filialen van verschillende grootte, te betekenen heeft. Milieu Teneinde de hoeveelheid huisvuil, alsmede het gebruik van energie en grondstoffen te ver minderen is de Europese Commissie gekomen met een ontwerp-richtlijn inzake verpakkingen van vloeibare levensmiddelen. Industrie en handel in Europa beschouwen dit voorstel evenwel als ongeschikt om de beoogde doelstellingen te bereiken. Onder meer wordt er geen rekening mee gehouden dat retourverpak king niet geschikt is voor distributie van bij voorbeeld geïmporteerde dranken. Bovendien is

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 13