I 8 Waarvan 64 miljoen aan derden Inclusief 7 weken GFS tie in de Verenigde Staten aan het eind van het verslagjaar over 160 filialen tegen 117 eind 1980. Bij Ahold Espana steeg het aantal filialen van 26 naar 29. In Nederland is het aantal vestigin gen in de detailhandel gelijk gebleven. Vooruitzichten Onder invloed van de verder dalende koop kracht zullen de particuliere bestedingen ook de eerstkomende jaren onder druk staan. De invloed hiervan zal niet voor alle bestedings categorieën gelijk zijn. Het is echter onwaar schijnlijk dat de negatieve ontwikkeling de detailhandel in levensmiddelen ongemoeid zal laten. Onder deze omstandigheden ligt het voor de hand dat de scherpe concurrentie zal aanhou den, waarbij de nadruk onverminderd op de prijzen zal liggen. Ahold heeft in het recente verleden veel maatregelen genomen, dan wel voorbereid, om de concurrentiepositie van de bedrijven in bin nen- en buitenland te versterken. Daarbij is zowel grote aandacht geschonken aan een sterk concurrerend prijsbeleid als aan verbetering van de kostenstructuur. Naarmate een laag prijsniveau het omzet volume vergroot, treedt een relatieve kosten daling op. Onder meer bij de werkmaatschappijen Albert Heijn en Miro verwachten wij in dit opzicht verder vruchten te kunnen plukken van de doorgevoerde beleidswijzigingen. Ook de produktiebedrijven zullen geleidelijk profijt kunnen gaan trekken van het afstoten van een aantal activiteiten, die minder goed in de structuur van onze onderneming pasten. In het buitenlaftd heeft een aanzienlijke schaal vergroting plaatsgevonden. Eensdeels is dit het gevolg van de autonome expansie bij BI-LO, die ook in 1982 een verdere uitbouw van het filia- lennet nastreeft, en voor een ander deel door de overneming van Giant Food Stores. De invloed van deze acquisitie op het netto resultaat zal vooralsnog overigens beperkt zijn. Ten gevolge van deze overneming zal namelijk in eerste instantie het negatieve saldo toe nemen. Als gevolg van het omvangrijke investeringspro gramma in de achter ons liggende jaren en'door de overneming van GFS zijn de vrije beschik bare liquide middelen teruggelopen. Deze investeringen, betrekking hebbend op uitbreiding en modernisering van filialen en distributiecentra, alsmede op vervanging van produktiemiddelen, hebben - te zamen met andere maatregelen - wèl geleid tot een hogere efficiency en een versterking van de onderne ming als totaliteit. Dit beleid zal in 1982 worden voortgezet. Het investeringsbudget beloopt f 150 miljoen, waar van f 100 miljoen betrekking heeft op Neder land, een stijging van circa 10% vergeleken met de investeringen in Nederland in 1981. Ook nu weer ligt de nadruk op het op peil houden, res pectievelijk versterken van de bestaande activi teiten. Alles bijeen menen wij dat onze goed georgani seerde bedrijven in binnen- en buitenland in staat moeten zijn om ook onder moeilijke eco nomische omstandigheden hun respectievelijke marktaandelen tenminste te behouden. Daarbij verwachten wij dat, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, de totale nettowinst mini maal die van 1981 zal evenaren. Hierbij moet wel in het oog worden gehouden dat door de toeneming van het buitenlands belang de effec ten van koersschommelingen van de buiten landse valuta belangrijker worden. Detailhandel Nederland Detailhandel buitenland Overige bedrijven Omzetverdeling 1980 en 1981 1980: f 5.822 miljoen (+9,3%) 1981: f7.066 miljoen 21,4%) 1981 Detailhandel Detailhandel Levensmiddelen Horeca, Institutionele Nederland buitenland industrie Ahold en Recreatie activiteiten Omzet (x f 1 milj.) 4.829 1.955** 378* 218 Geïnvesteerd vermogen (x f 1 milj.) 700 582 87 83 Personeelsbestand in FTE 14.757 8.420 1.172 1.402

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 10