Toelichting op de gecombineerde balans en winst- en verliesrekening van Ahold Algemeen Daar de gewone aandeelhouders Ahold nv krachtens de participatievoorwaarden tevens participant zijn in het vermogen van de Stich ting Ahold Internationaal, zijn de geconsolideerde gegevens van Ahold nv met die van de Stichting Ahold Internationaal gecombineerd. De gecombineerde jaarstukken zijn ontstaan door samenvoeging van: De geconsolideerde jaarrekening van Ahold nv waarbij alle vennootschappen waarin het Ahold-belang rechtstreeks of middellijk meer dan 50% bedraagt in de consolidatie werden betrokken. Voor een opsomming van de geconsolideerde deelnemingen wordt verwezen naar het op pagina 33 opgenomen overzicht. De deelnemingen, waarin het belang gelijk aan of minder dan 50% bedraagt, zijn niet in de consoli datie betrokken. Van de tot deze deelnemingen behorende onroerende goederen maatschappijen is een gecombineerde balans en winst- en verlies rekening opgenomen. Niet in de consolidatie werd betrokken de 100% deelneming nv Pensioenfonds Ahold te Zaandam, waarvan een jaarverslag afzonderlijk zal worden gepubliceerd. Wegens het bijzondere, met de stichtingsvorm overeenkomende, karakter en gezien het feit dat Ahold nv op basis van een tussen beide vennootschappen gesloten overeenkomst de zeggen schap niet uitoefent, is consolidatie achterwege ge bleven. Maatregelen zijn getroffen om de nv Pensioenfonds Ahold om te zetten in de meer geëigende stichtingsvorm. De omzetting zal in 1981 zijn beslag krijgen. Zoals in de vorige jaarrekening reeds vermeld, werd de 100% deelneming Ahold Espana sa begin 1980 tegen boekwaarde overgedragen aan Ahold International (Nederlandse Antillen) nv. De jaarrekeningen van de onder de Stichting Ahold Internationaal rechtstreeks of middellijk ressor terende vennootschappen. Deze vennootschappen zijn afzonderlijk vermeld op pagina 33. De te verrekenen WIR-premies worden nu opgenomen onder de vorderingen. Tot nu toe werden deze vorderingen gesaldeerd met de over het resultaat verschuldigde vennootschapsbelasting. Binnen het vreemd vermogen op korte termijn werden enkele posten overgebracht van leningen o/g naar overige schulden. De cijfers over het boekjaar 1979 werden aangepast. In de winst- en verliesrekening over 1979 vond een geringe verschuiving plaats in verband met een andere rubricering van bankkosten. Waarderingsgrondslagen De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat geschieden volgens een stelsel gebaseerd op historische kostprijzen. Voorzover bij de afzonderlijke posten niet anders is vermeld zijn de activa en passiva op nominale waarden gewaardeerd. Genoten WIR-premies worden verantwoord op de rekening egalisatie WIR-premies en worden in ter mijnen, welke overeenkomen met de afschrijvings termijnen van de desbetreffende activa, ten gunste van het resultaat gebracht. De nog te incasseren WIR-premies zijn in de balans onder de vorderingen opgenomen. Bij de consolidaties zijn de in buitenlandse valuta luidende bedragen omgerekend tegen de ultimo van het boekjaar geldende koersen. De hierdoor ontstane koersverschillen per begin van het boekjaar worden ten gunste c.q. ten laste van het eigen vermogen gebracht. De bij vervreemding van onroerende goederen en deelnemingen gerealiseerde waardeverschillen ten opzichte van de boekwaarde worden, onder aftrek van een voorziening voor belastingverplichtingen, recht streeks toegevoegd aan het eigen vermogen. De in de balans opgenomen voorziening voor latente belastingen betreft de passieve latentie die in hoofdzaak wordt veroorzaakt door waarderingsver schillen van materiële activa en voorraden tussen de commerciële en fiscale balans. De latentie is gewaar deerd tegen de actuele belastingtarieven. Wijzigingen ten opzichte van voorgaand boekjaar Voor interne rapporteringsdoeleinden is, zoals in onze bedrijfstak gebruikelijk, het boekjaar ingedeeld in 13 perioden van 4 weken. De jaarlijkse afsluiting der boeken heeft in feite altijd plaatsgevonden aan het einde van de 13e periode. Om die reden wordt met ingang van het boekjaar 1980 de balansdatum gesteld op de datum waarop de 13e periode eindigt. Bij de eerstvolgende statutenwijziging zullen de statuten dienovereenkomstig worden aangepast. Gelet op de gevolgde praktijk heeft het boven staande geen invloed op de vergelijkbaarheid van de cijfers over voorgaande boekjaren. In de rubricering van enkele balansposten vonden de volgende wijzigingen plaats: Het allossingsbestanddeel der leningen o/g dat binnen 12 maanden vervalt werd overgebracht van het vreemd vermogen op lange termijn naar het vreemd vermogen op korte termijn. 34

Jaarverslagen | 1980 | | pagina 40