In het verslagjaar is op beperkte schaal proef gedraaid met het nieuwe computergestuurde ver zuimregistratiesysteem, dat per periode inzicht geeft in het verzuim per afdeling en per afzonderlijke mede werker. Het is de bedoeling dat in de loop van 1981 de eventuele uitbreiding of aanpassing van het systeem aan de orde komt. Ook in 1980 werd in diverse bedrijfsonderdelen in overleg met de medewerkers gewerkt aan het ver beteren van de arbeidsomstandigheden. Eind 1980 werd de Arbeidsomstandighedenwet aangenomen. De volledige uitvoering van deze wet zal een periode van 7 a 10 jaar in beslag nemen. Wij achten het van belang dat Ahold zich hierbij vanaf de beginfase actief opstelt. Als eerste stap zullen wij in de loop van 1981 een 'Ahold beleidsnota ARBO-wet' samenstellen. Functiebezetting In het kader van ons beleid om zoveel mogelijk intern in vacatures te voorzien, zijn we voor nemens per 1 april 1981 een proef te starten met een Ahold vacaturebank. Alle vacatures vanaf de functie van sector/afdelingschef tot en met de functie van bedrijfsdirecteur dienen bij deze bank te worden gemeld. De vacature-informatie zal zo'n 50 maal per jaar worden verstrekt. Tevens zal voor personeelsleden de mogelijkheid bestaan om telefonisch inlichtingen omtrent vacatures in te winnen. De situatie ten aanzien van de externe werving blijft moeilijk. Het werven van o.a. voldoende filiaal kader en vakbekwame krachten blijft door het schaarse aanbod een moeilijke zaak. deze groep te gaan bezighouden. Daarbij gaat het ove rigens meer om een mentaliteitsverandering in de gehele organisatie dan om een pakket procedures en regelingen. Buitenland Bi-Lo Binnen Bi-Lo wordt grote waarde gehecht aan een goede onderlinge samenwerking van hoog tot laag. Gezien deze doelstelling blijft het streven er op gericht de communicatielijnen zo kort mogelijk te houden. Opnieuw zijn vorderingen gemaakt met het invullen van zaken, die voortvloeien uit het bestaande lange termijn plan met betrekking tot de primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden. Uitgangspunt hierbij is een arbeidsvoorwaardenpakket, dat zich kan meten met hetgeen in de regio, waar gewerkt wordt, gebrui kelijk is. In het verslagjaar vonden functie-evaluaties plaats, waarna taken en verantwoordelijkheden duide lijker konden worden geformuleerd. Hier en daar heeft dit ook tot aanpassing van de organisatie geleid. De groei van de onderneming heeft het noodza kelijk gemaakt het management te versterken. Voor het personeel zijn faciliteiten geschapen om deel te nemen in een spaarplan. Een verbeterd pro gramma voor de introductie van nieuw personeel is gemaakt. Het aantal medewerkers nam toe van 6.987 tot 7.386, voornamelijk als gevolg van de uitbreiding van het filialennet. Ahold Espana Opleiding In opleidingen werd f 5,7 miljoen geïnvesteerd. 3.842 medewerkers volgden in 1980 een cursus. De in oktober 1979 als proef gestarte opleiding Algemene Kader Vorming voor het middenkader blijkt in een behoefte te voorzien. In 1980 volgden 15 medewerkers deze cursus, die voornamelijk door functionarissen uit het eigen bedrijf wordt gegeven. Loopbaanbegeleiding "X X T ij vinden het van groot belang een actieve, begeleidende rol te spelen bij de ontwik- T T keling van de loopbaan van onze mede werkers. Op centraal niveau is bij de reorganisatie van de Centrale Personeeldienst (nu: Directoraat Personeel en Organisatie) naast de afdelingen 'Arbeidszaken en Opleidingen' en 'Beleidsontwikkeling en Onderzoek', een afdeling 'Management Development en Organi satie' opgericht. In het verslagjaar is voorts aandacht geschonken aan de begeleiding van oudere werknemers. De uit komsten van een beperkte enquête onder een groep van deze werknemers, uitgevoerd door de universiteit van Tilburg, geven mede aanleiding om ons in de komende jaren intensiever met de problemen van Het totale personeelsbestand van Ahold Espana onderging in 1980 bijna een verdubbeling, van 175 tot 316 personeelsleden. Zo'n expansieve ontwikkeling stelt enerzijds aan de onderneming hoge eisen inzake opleiding en vor ming van het personeel, doch biedt anderzijds aan het personeel goede mogelijkheden voor interne promo ties. Deze beide elementen, opleiding en interne pro motie, zijn daarom belangrijke pijlers van het sociaal beleid. In 1980 vonden nieuwe ondernemingsraadsver kiezingen plaats, omdat de eerste gekozen OR zijn ter mijn van twee jaar had uitgediend. De samenwerking met de eerste OR was, zowel voor de onderneming als voor het personeel, leerzaam en bevredigend. Ver wacht wordt, dat met de inmiddels opgedane erva ringen de samenwerking met de nieuwe OR voor beide partijen opnieuw positief zal verlopen. Besprekingen zijn gaande om tot een verfijning te komen van de arbeidsvoorwaarden in de CAO, die van kracht is voor alle levensmiddelenbedrijven in de provincie Madrid. 21

Jaarverslagen | 1980 | | pagina 27