In 1981 zal veel aandacht worden geschonken aan een analyse van mogelijkheden voor structuurverbete ring op langere termijn. Daarnaast zullen maatregelen inzake efficiency en kostenbeheersing centraal staan. Marvelo Het renovatieprogramma is ook in 1980 voort gezet. Het belangrijkste project was de bouw van de koffiefabriek, die een investering van f 6,5 miljoen vergde. De fabriek kwam tegen het eind van het verslagjaar gereed. De meeste produktgroepen, waaronder drop, wijn en chocolade, behaalden een hogere omzet. De omzet van broodbelegartikelen (hagelslag en pasta's) lag op het peil van 1979. Van een aantal nieuwe produkten hebben wij goede verwachtingen. Dank zij de omzetontwikkeling en nauwlettende kostenbeheersing is het resultaat van Marvelo ten opzichte van 1979 verbeterd. Meester Wij he De omzet van Meester Wijhe stabiliseerde zich op het peil van 1979 dank zij de verkoop aan derden. De afzet binnen Ahold daalde in overeenstemming met de landelijke trend van de vleeswarenmarkt. Zorgwekkende kostenstijgingen, in het bijzonder van energie en lonen, hebben het rendement onder druk gezet. Op energieverbruik kon weliswaar worden bespaard, maar door tariefstijgingen waren de kosten per saldo hoger. De nieuwe zouterij is in 1980 in gebruik genomen. Melkexport Sterovita Zoals verwacht heeft de dalende tendens in de afzet aan de Amerikaanse en Canadese strijdkrachten in Europa zich voortgezet. Aanvullende afzetmogelijk heden voor zuivelprodukten zijn niet gemakkelijk te vinden, hoewel met kracht naar alternatieve oplos singen wordt gezocht. De daling van de omzet leidde ook tot een lager resultaat. Holland Food Products Overeenkomstig de verwachtingen hebben de activiteiten van de exportmaatschappij Holland Food Products over 1980 een positief resultaat opgeleverd. Albert Heijn Grootverbruik De omzet van AH Grootverbruik nam ook in 1980 sterk toe. Hoewel de resultaten zijn verbeterd, is het rendement nog onvoldoende. Dit is mede het gevolg van de kleine marges waarmee moet worden gewerkt als gevolg van de sterke prijsconcurrentie. Aan het eind van het verslagjaar kwam te Breukelen een nieuw distributiecentrum gereed, zodat de huisvestingsproblemen tot het verleden be horen. Daar de markt nog steeds groeit, vertrouwen wij erop, dat AH Grootverbruik in de nieuwe lokatie een goede toekomst tegemoet gaat. Restaurants en Recreatie Enkele kerncijfers Omzet f 130 miljoen 33,9% stijging ten opzichte van 1979 27 restaurants en 5 vakantieparken Geïnvesteerd vermogen f 65 miljoen Aantal personeelsleden: 1.308 (omgerekend naar tuil- time equivalenten). De gunstige gang van zaken bij de divisie Restaurants en Recreatie heeft zich in 1980 voortgezet. De omzet is met bijna 34% opnieuw flink toegenomen, mede onder invloed van de uitbreiding van de cateringactiviteiten. Ook de resultaten waren hoger dan in 1979, vooral door de aanzienlijke verbetering in de wegrestaurantsector in Nederland. Onder het voorbehoud dat er zich geen dras tische veranderingen zullen voordoen in de thans bekende energiesituatie en loonontwikkeling, ver wachten wij dat ook 1981 hogere resultaten zal op leveren. AC Restaurants Nederland Opnieuw is een gunstig jaar afgesloten, waarin omzet en resultaat verder zijn gestegen. Onze gasten beginnen zich steeds meer thuis te voelen in de AC Restaurants. Het aantal bezoekers nam verder toe, met name ook uit de directe omgeving van de vesti- gingen. De exploitatie van twee expenmentele stads- restaurants werd in 1980 beëindigd. In het verslagjaar is veel aandacht besteed aan een betere beheersing van de exploitatiekosten. Ook is adequaat gereageerd op de energiesituatie. Voor het lopende jaar ligt een opnieuw hoger resultaat in de lijn der verwachtingen. Om de omzet verder te stimuleren is onder het thema 'Uit en toch een beetje thuis' een campagne begonnen, die de weg- en regiofunctie van onze restaurants onder streept. Het aantal restaurants zal in de nabije toekomst nog worden opgevoerd. Restaurants Buitenland De AC keten in België boekte in 1980 een om- zettoeneming van bijna 42%. Verdere stroomlijning van organisatie en bedrijfsvoering verbeterde het resultaat, hoewel nog geen bevredigende bijdrage werd geleverd. De AC Raststatte Brohltal in Duitsland kon door de vergroting van het restaurant 18% meer omzet behalen. Het resultaat was gunstiger dan in 1979. Voor 1981 wordt ook van de restaurants buiten Nederland een beter resultaat verwacht. Catering Midden 1980 is door overneming van het nog bij Jacques Borel International sa aanwezige belang onze deelneming in Jacques Borel Catering vergroot van 40% tot 90%. Deze onderneming beheert een groot aantal bedrijfsrestaurants, voedingsdiensten van instellingen en dergelijke. De klantenkring is in het verslagjaar aanzienlijk uitgebreid. In de expansieve markt verwachten wij een ver dere groei van onze cateringactiviteiten, zodat 1981 een bevredigend resultaat kan opleveren. 16

Jaarverslagen | 1980 | | pagina 22