Levensmiddelenindustrie Ahold Overige detailhandel Nederland Enkele kerncijfers Omzet filialen f159 miljoen 16,2% stijging ten opzichte van 1979 125 vestigingen Verkoopoppervlakte 13.310 m2 Aantal personeelsleden: 361 (omgerekend naar full time equivalenten). Alberto De slijtersbranche kampte in het verslagjaar met de naweeën van de hamstergolf van eind 1979 en met een stagnerende, in sommige dranken zelfs teruglopende, consumptie. De volume-afzet was hierdoor lager dan in het voorgaande jaar, zodat de hogere omzet van de totale slijtersmarkt louter het gevolg was van prijsstijgingen. De prijsverhoging per 1 januari 1981, hoewel be perkt van omvang, heeft de vooruitzichten voor de toch al niet florissante branche niet verbeterd. Van invloed zullen ook zijn het door de overheid aange kondigde 'ontmoedigingsbeleid' en de ontwikke lingen rondom eenmalige verpakkingen. De gang van zaken bij Alberto was, rekening houdende met deze omstandigheden, in 1980 niet onbevredigend. Het resultaat handhaafde zich op het peil van 1979 dank zij een consequent kostenbeheer. Wij hebben daarom meer vertrouwen in de toekomst van onze Alberto's dan de marktontwikkelingen doen veronderstellen. Na de opening van 4 vestigingen en de sluiting van 2 filialen in het verslagjaar wordt de Alberto keten in 1981 verder uitgebreid. Het resultaat zal naar verwachting niet achterblijven bij 1980. Etos Ondanks de aanhoudende concurrentie heeft Etos de opgaande lijn van de voorgaande jaren ook in 1980 voortgezet. Dank zij een behoor lijke toeneming van de omzet is het aandeel in de drogisterij- en cosmeticamarkt opnieuw vergroot. In combinatie met een goede kostenbeheersing heeft dit geleid tot een bevredigende verbetering van het resul taat. Eind 1980 waren er 64 Etos filialen, 3 meer dan een jaar tevoren. Voor 1981 wordt gerekend op een hogere omzet en een verdere verbetering van het resultaat. Een deel van de omzetgroei wordt bereikt door opening van nieuwe filialen. Enkele kerncijfers Omzet f 394 miljoen, waarvan f115 miljoen aan derden 3,1% stijging ten opzichte van 1979 Vestigingen in Breukelen, Dordrecht, Tilburg, Wijhe, Zaandam en Zwanenburg Geïnvesteerd vermogen f108 miljoen Aantal personeelsleden: 1.324 (omgerekend naar full time equivalenten). Ti ot de Levensmiddelenindustrie Ahold behoren vijf produktiebedrijven en twee handel maatschappijen, die als zelfstandige profit- centers aan Ahold en derden leveren tegen markt prijzen. Karakteristiek voor een groot deel van onze markten in Nederland en elders in Europa is de combinatie van stagnerende afzetgroei en structurele overcapaci teit. In deze omstandigheden trachten de fabrikanten door veelal zware prijsconcurrentie hun produkten af te zetten. Onze bedrijven hebben zich uiteraard niet aan de negatieve aspecten van dit marktbeeld kunnen ont trekken. Weliswaar is nog een lichte omzetstijging ver wezenlijkt, maar het resultaat is achtergebleven bij 1979. Ook 1981 wordt een moeilijk jaar met lage prijzen en geringe groeimogelijkheden als belangrijke ken merken. Kostenbeheersing en efficiencyverbeteringen zullen daarom sterk de nadruk moeten krijgen, waar bij wij overigens zullen trachten de werkgelegenheid te handhaven. Door verbetering van produkten en door een grotere verscheidenheid aan produkten trachten wij onze concurrentiepositie te versterken. Een en ander zal naar wij verwachten voor de be drijven tezamen tot een resultaatverbetering kunnen leiden. Albro Zwanenburg In het verslagjaar is de splitsing voltooid van de werkmaatschappij Albro Bakkerijen in Albro Zwanenburg (broodbakkerij) en Albro Tilburg (pro- duktie van koekjes, ontbijtkoek en diepvriesgebak). Inspelend op de toenemende vraag naar ambach telijk brood is Albro Zwanenburg in de loop van 1980 overgeschakeld van landelijk leverancier van verpakt brood naar leverancier van zowel 'warm' als fabrieks- brood op regionaal niveau. De levering van dit ver pakte en onverpakte brood geschiedt aan de Ahold filialen in een straal van 50 km rond Zwanenburg. De versgebakafdeling werd gesloten. Het hier door te Zwanenburg vrijgekomen personeel is na om scholing in andere afdelingen ingezet. Het resultaat bleef achter bij de verwachtingen, doordat de regionalisatie iets meer tijd vergde dan was voorzien. Op grond van de ontwikkelingen in de laatste maanden van het verslagjaar zijn de vooruit zichten voor 1981 goed. Albro Tilburg De koek- en banketbakkerij te Tilburg heeft een teleurstellend jaar achter de rug. De omzet van diep vriesgebak is weliswaar verder gestegen, maar in de sectoren ontbijtkoek, koekjes en biscuits is het afzet- volume van 1979 niet gehaald. Dit hangt samen met de structurele overcapaciteit in deze markten en de hierdoor veroorzaakte prijsconcurrentie. Per saldo heeft het resultaat van Albro Tilburg niet aan de ver wachtingen voldaan. 14

Jaarverslagen | 1980 | | pagina 20