Het streven van de overheid om de consument te bewegen (verpakkings)glas zoveel mogelijk naar glasbakken te brengen onderschrijven wij dan ook. Vrij goederenverkeer EG De consumenten binnen de Europese Gemeen schap zijn gebaat bij het verdwijnen van nationale wetten, die de concurrentie in de handel tussen de lid staten beperken. Het stemt daarom tot voldoening dat in het verslagjaar voortgang is gemaakt met de bevor dering van het vrije goederenverkeer. Ook de voorge nomen invoering van een Gemeenschapsmerken recht kan daartoe bijdragen. Energie Ook in 1980 is intensief gestreefd naar het bezui nigen op het gebruik van schaarser en duurder wordende energie. Intern werden acties gevoerd ter vergroting van de energiebewustheid. In combinatie met getroffen technische voorzieningen heeft dit bij voorbeeld in de Albert Heijn filialen in vergelijking met 1979 geleid tot een daling van het gas- en elektri citeitsverbruik met respectievelijk circa 7,3% en 8,5%. Samen met de branche-organisaties en in overleg met de overheid worden onze ideeën voor een op besparingen gericht energiebeleid verder uitgewerkt. Vers Vlees Groep De productiviteit nam toe door grotere gemoti veerdheid van de medewerkers als gevolg van de ver beterde werkomstandigheden. Kostenstijgingen, o.a. door duurdere energie, werden voor een belangrijk deel opgevangen door besparingen. Verdere automati sering van de informatiestroom resulteerde in voor delen bij de inkoop en bewerking van vlees. Distributie In het vorige verslag is al opgemerkt, dat in onze distributiecentra de grenzen van de capaciteit vrijwel bereikt waren. In 1980 is daarom begonnen aan de uitvoering van een integraal distributieplan voor Ahold, dat onder meer uitgaat van drie distributie centra voor het gehele assortiment van Albert Heijn met uitzondering van groenten en fruit, vers vlees en non-food. De noodzakelijke verbouwingen aan het be staande distributiecentrum in Tilburg werden in 1980 afgerond. In 1981 wordt het distributiecentrum te Zaandam aangepast, terwijl tevens wordt begonnen met de bouw van een dergelijk centrum in Oost- Nederland. Het distributieplan behelst tevens de stichting van vijf regionaal werkende groentecentrales, waarvan er inmiddels één in Utrecht en één in Tilburg is geopend. De derde komt in Barendrecht. In samenhang met de aanpassing van de distri butiestructuur is ook de ontwikkeling gestart van hierop afgestemde besturings- en informatiesystemen. Albert Heijn Enkele kerncijfers Omzet filialen f 2.924 miljoen 3,4% stijging ten opzichte van 1979 365 vestigingen Verkoopoppervlakte 222.932 m2 Aantal personeelsleden: 9.303 (omgerekend naar full time equivalenten). In tegenstelling tot 1979 was van volumegroei nauwelijks sprake; de omzet in guldens steeg met 3,4%. Dank zij de inspanning van allen was het resultaat desondanks bevredigend, de omstandig heden in aanmerking genomen. Overeenkomstig de planning zijn in de loop van het jaar 13 winkels geopend; 12 filialen werden ge sloten. De totale verkoopoppervlakte steeg met 7.887 m2. De teruglopende koopkracht van de consu menten en de daardoor grotere prijsgevoeligheid heeft zijn weerslag op het beleid van Albert Heijn, dat er in 1981 op gericht is het marktaandeel te behouden en zo mogelijk te vergroten. Dit betekent niet alleen prijs verlagingen, maar ook het bieden van een zo com pleet mogelijk assortiment, dat is afgestemd op de veranderde bestedingsmogelijkheden. Het streven om door lagere prijzen een grotere omzet te realiseren vergt veel inzet van onze mede werkers. De sterkere prijsgerichtheid van onze for mule zal niet ten koste gaan van de kwaliteit, die ook tot uiting komt in het goed bedienen van de klanten. Onder het motto 'Klantgericht denken en handelen' hebben wij dit onze medewerkers nog eens met nadruk onder de aandacht gebracht. Ook is extra aan dacht gegeven aan een verdere verbetering van de opleiding van onze medewerkers. Behalve aan het zeker stellen van de verworven marktpositie hebben wij in 1980 gewerkt aan verdere expansie. In het vorige verslag vermeldden wij al de mogelijkheden voor een klein warenhuis van circa 3.500 m2 voor een verzorgingsgebied dat groter is dan dat van de traditionele supermarkt. Aan het eind van het verslagjaar beschikten wij over twee vestigingen van dit type, te weten in Oldenzaal en in Leiderdorp. Het is nog te vroeg om uitspraken te doen over de ervaringen met deze AH Extra's. Een andere ontwikkeling is de zogenaamde ABC-formule. Daarbij zullen Albert Heijn, Blokker en C A op basis van zelfstandigheid samenwerken in een winkeltype met een evenwichtig aanbod van voedingsmiddelen en non-food artikelen. Met deze drie-in-één winkels wordt begonnen te Spijkenisse en Nieuwegein. Voor 1981 verwachten wij enige daling van het resultaat. 11

Jaarverslagen | 1980 | | pagina 17