Detailhandel Nederland Enkele kerncijfers Omzet filialen f4.193 miljoen 3,8% stijging ten opzichte van 1979 659 vestigingen Verkoopoppervlakte 341.830 m2 Geïnvesteerd vermogen f 593 miljoen Aantal personeelsleden: 14.580 (omgerekend naar full time equivalenten). Ook in het verslagjaar beperkte de ontwikkeling van de nationale economie de particuliere bestedingsmogelijkheden. De voedings- en genotmiddelen, maar vooral de duurzame consump tiegoederen ondervonden hiervan de nadelige gevol gen. De hogere omzet van de gezamenlijke detail handel in levensmiddelen in Nederland is dan ook vrijwel uitsluitend het gevolg van prijsverhogingen, die voor het totale pakket voedings- en genotmid delen ruim 4% bedroegen (1979: 2,2%, 1978: 0,8%). De omzet van onze detailhandelsbedrijven in Nederland is in 1980 met 3,8% (1979: 5,4%) toege nomen. Ons aandeel in de voedings- en genotmid delenmarkt bleef vrijwel gehandhaafd. Wegens de scherpe concurrentie kon de kostenstijging niet vol ledig worden doorberekend. Dit had in combinatie met het stagnerende omzetvolume een ongunstige invloed op het resultaat. In 1980 zijn 30 vestigingen geopend en 26 groten deels kleine zaken gesloten. De nuttige verkoopopper vlakte nam met 7.084 m2 toe. Automatisering Aan de toepassing van automatiseringstech nieken is wederom de nodige aandacht geschonken; onder meer is een systeem ingevoerd om filiaalbestel lingen automatisch te verwerken. Het in 1979 in enige filialen in gebruik genomen elektronisch bestelsysteem (het zg. Order Entry systeem) werd in het verslagjaar bij het merendeel van de ruim 200 Albert Heijn supermarts ingevoerd. In de eerste helft van 1981 zal dit project zijn voltooid. Door middel van dit systeem staan de vestigingen in directe verbinding met een centrale computer. Voor de filialen is eveneens van belang het 'Heemskerk'-project, een experiment met een nieuw type kasregister, uitgerust met een zogenaamde scanner. Hierdoor verkrijgt de consument een kassa bon, waarop niet alleen de prijzen, maar ook de ge kochte artikelen staan vermeld. Voordelen voor de filialen liggen op het vlak van produktiviteit, assorti mentsbewaking, schapindeling, reclamebeleid en efficiency bij het bestellen van goederen. Invoering van het project op grote schaal is voornamelijk af hankelijk van de toename van het aantal artikelen voorzien van de vereiste streepjescode op de verpak king (in Nederland zijn er thans ongeveer 1.000), als mede van de kosten van de apparatuur. Pasmunt Nadat reeds eerder sprake was van een toe nemend tekort aan centen, ontstond in 1980 ook een tekort aan overige pasmunt. Op initiatief van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel en met instemming van de Ministeries van Financiën en Economische Zaken werd voor de cent een afron dingsregeling voor het totale aankoopbedrag inge voerd. De overheid reageerde - ondanks herhaald aan dringen - tot dusver niet op een verzoek van de branche-organisaties en de Nederlandse Bankiersvere niging om in het tekort aan pasmunt te voorzien. Milieu In het verslagjaar heeft de Stichting Verpakking en Milieu, waarin handel en industrie samenwerken, aan de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygië ne een gedragscode voorgesteld, die erop gericht is de afvalstroom in te dammen. Dit is een vervolg op de in 1979 geuite wens van de overheid om, in samenspraak met het bedrijfsleven, op vrijwillige basis te komen tot vermindering van de afvalberg, veroorzaakt door o.a. de drankenverpakkingen. Wij hopen dat de betrokken partijen in goed overleg met de overheid tot overeenstemming zullen komen en daarbij de economische en sociale gevolgen van retouremballage voldoende afwegen tegenover de eventuele voordelen. Aspecten van retouremballage zijn nl. ook een groter verbruik van energie, water, ruimte en van ten dele voor het milieu schadelijke chemicaliën. Voorts zullen te nemen maatregelen tot relatief aan zienlijke prijsverhogingen voor de consument leiden. Ontwikkeling omzet- en prijsindexcijfers Nederland 1971-1980 360 I 340 320 300 280 260 240 220 200 180 160 140 120 1971 Omzet detailhandel levensmiddelen Ahold Nederland Prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie voeding (Bron: C.B.S.)

Jaarverslagen | 1980 | | pagina 15