Verslag van de Raad van Bestuur Algemene mededelingen A andeelhouders van Ahold nv zijn, zoals bekend, tevens de enige participanten in het vermogen A. 1. van de Stichting Ahold Internationaal. Via de gecombineerde balans en winst- en verliesrekening (bevattende de geconsolideerde cijfers van Ahold nv en van de Stichting Ahold Internationaal) wordt inzicht verschaft in het totale belang, dat aandeel houders in de onderneming hebben. Gelet op het belang van de gecombineerde balans en winst- en verliesrekening hebben wij deze overzichten met de toelichting daarop in de jaarreke ning als eerste opgenomen. Voorts bevat de jaarrekening evenals voorgaande jaren, zowel de geconsolideerde als de enkelvoudige jaarrekening van Ahold nv, alsmede de cijfers van de onroerende goederen maatschappijen, waarin Ahold nv een 50% belang heeft. Terwille van de overzichtelijkheid is afgezien van afzonderlijke publikatie van de geconsolideerde balans en winst- en verliesrekening van de Stichting Ahold Internationaal. In de organisatie van Ahold wordt gewerkt met 13 perioden van vier weken, waardoor het boekjaar nooit precies gelijk is aan het kalenderjaar. Bij de eerstvolgende statutenwijziging wordt het begrip boekjaar aan de praktijk aangepast, waarbij wij ons zullen baseren op de omschrijving van het Nederlands Normalisatie Instituut. De jaarrekening in dit verslag is afgesloten op 27 december 1980. In de aandeelhoudersvergadering van 16 april 1980 is besloten opnieuw voor een periode van 2 jaar een Commissie van Aandeelhouders te benoemen. Tot leden zijn benoemd mevrouw Mr. F. de Kreek- Ruêck en de heren A. C. M. Bohnenn, E. G. Duyvis, Mr. E. J. Schwarze en Prof. Dr. Ir. K. R. Westerterp. De commissie is in 1980 eenmaal bijeen geweest. Van de werkzaamheden wordt verslag uitgebracht in de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders. Terugblik op 1980 De cijfers De nationaal en internationaal ongunstige economische situatie heeft een stempel gedrukt op de gang van zaken in 1980, hoewel het al eerder gesignaleerde positieve effect van de spreiding in activiteiten en afzetmarkten zich ook in 1980 deed gelden. De ontwikkeling van de omzet in onze buiten landse bedrijven was beter dan bij het merendeel van onze Nederlandse bedrijven. De totale nettowinst over 1980 was iets hoger dan die over 1979. De totale omzet is met 9,3% gestegen tot f 5.822 miljoen. Voornamelijk door prijsinvloeden namen de verkopen van onze Nederlandse bedrijven toe met 4,6% tot f 4.459 miljoen. In de Verenigde Staten ver grootte Bi-Lo zijn omzet met 12,9% tot 618 miljoen. Bij Ahold Espana was wederom sprake van een sterke expansie. De omzet steeg met 131,4% tot 1.884 miljoen peseta's. De gemiddelde bmtowinstmarge lag nagenoeg op het peil van 1979. De loonsom, met inbegrip van sociale lasten, nam toe van f 698 miljoen tot f758 miljoen, dit is 13,0% van de omzet (1979:13,1%). Mede door de beperkte groei van het omzet volume overtrof de stijging van de kosten die van de brutowinst. Het bedrijfsresultaat daalde met 0,8% tot f90,9 miljoen (1979: f91,6 miljoen). De interestpost gaf een verdere verbetering te zien. Het negatieve saldo van betaalde en ontvangen interest werd kleiner, onder meer door hogere rente baten op kasgeldbeleggingen. De winst voor belasting is in het verslagjaar toegenomen van f 90,8 miljoen tot f 91,2 miljoen. Rekening houdende met f 40,9 miljoen verschuldigde belasting op winst en f 1,6 miljoen ten gunste van het resultaat gebrachte WIR-premies en een aandeel derden in de resultaten van f 6.000, resteert een netto winst van f 51,9 miljoen tegen f 50,9 miljoen in 1979. In vergelijking met 1979 is de nettowinstmarge gedaald van 0,96% tot 0,89%. Ook de rentabiliteit is verder teruggelopen en wel tot 8,7% over het totale vermogen (1979: 9,7%) en 13,2% over het eigen ver mogen (1979: 14,8%). De voorziene daling van nettowinstmarge en rentabiliteit hangt nauw samen met de economische situatie en de hierdoor verscherpte prijsconcurrentie. Hiermede rekening houdende achten wij de in 1980 gerealiseerde resultaten alleszins redelijk. De winst per aandeel bedraagt f 19,10 tegen f 19,25 over 1979. De teruggang is mede veroorzaakt door de toeneming van het aantal uitstaande aandelen met 10%, als uitvloeisel van de dividenduitkering van vorig jaar. Verdere uitbreiding Waar zich daarvoor goede mogelijkheden voor deden, hebben wij ook in het verslagjaar de uitbrei ding van onze activiteiten in binnen- en buitenland voortgezet. In Nederland is het aantal vestigingen in de detailhandel toegenomen tot 659. Het belang in Jacques Borel Catering is vergroot van 40% tot 90%. Het aantal Bi-Lo filialen nam met 8 toe tot 117. De plannen voor 1981 voorzien in een onverminderde voortgang van de uitbouw. Bij Ahold Espana was sprake van een forse schaal vergroting. Het aantal filialen steeg van 10 naar 26. Bovendien werd een belang verworven in Luis Paez sa, die de sherry-bodega's El Gardinillo te Jerez en Divina Pastora te San Lucar de Barrameda exploiteert. Organisatie Voor een goede dienstverlening door de Ahold bedrijven is de gemotiveerdheid van al onze mede werkers uiterst belangrijk. Meer decentralisatie van verantwoordelijkheden binnen duidelijke richtlijnen kan daaraan naar onze mening positief bijdragen. Wel moet er voor worden gewaakt dat een en ander niet leidt tot een minder efficiënte organisatie. Zo neemt in ons beleid het verleggen van een deel van de verantwoordelijkheden naar de operatio nele niveaus al enige tijd een belangrijke plaats in. Dit 7

Jaarverslagen | 1980 | | pagina 13