pas kunnen worden ingevoerd, als de sociale aspecten (zoals herplaatsing, scholing) zijn uitgewerkt. Dit moet tijdig worden onderkend, zodat in een zeer vroeg stadium beleidsmaatregelen kunnen worden getroffen'. Het is onze ervaring dat bij het onderzoeken en doorvoeren van deze ontwikkelingen een zorgvuldige voorbereiding en een tijdige en open communicatie, een eerste vereiste is. Arbeidstijdverkorting De discussie over dit onderwerp spitst zich naar onze mening te veel toe op het scheppen van werkgelegenheid. Een andere, zeer belang rijke invalshoek is om de diverse vormen van arbeids tijdverkorting te zien als een mogelijkheid om mede werkers op een gezonde wijze naar hun pensioen te laten toeleven. De wijze waarop hieraan inhoud wordt gegeven, zal enerzijds worden bepaald door individuele voor keuren en omstandigheden, anderzijds door de moge lijkheden die het bedrijf biedt. Zeker is dat op de langere duur betrokkenen bereid moeten zijn zelf een financiële bijdrage te leveren. De vorm waarin in de toekomst een eventuele verkorting van de werkweek gerealiseerd zou kunnen worden, is sterk afhankelijk van de aard van het bedrijf. Mede gelet echter op de beschikbare ruimte in de komende jaren moet uiterst nauwkeurig worden vastgesteld wat de consequenties zijn en welke prijs we voor dit soort maatregelen moeten betalen. Deeltijdarbeid Reeds vanaf de 50-er jaren is gebleken dat de aard en het karakter van een winkelbedrijf zich - uitermate goed lenen voor diverse vormen van deeltijdarbeid. Op de arbeidsmarkt sloten vraag en aanbod goed aan. Zodoende bieden onze winkelbedrijven al vele jaren werkgelegenheid aan met name een grote groep (gehuwde) vrouwen die op deze manier (weer) in loondienst willen werken. Veelal echter is deze werk gelegenheid beperkt tot de meer uitvoerende functies. Het gemiddelde verzuim is in 1979 voor het eerst in een reeks van jaren - overeenkomstig de landelijke ontwikkeling - niet gestegen. Wellicht heeft daarbij het ontbreken van een griep epidemie zoals die in 1978 plaatsvond, een rol gespeeld. Uit de verdeling van het verzuim over de diverse bedrijfsonderdelen blijkt dat de stabilisatie te danken is aan een belangrijke daling van het verzuim bij de centrale slagerijen. Het verzuimpercentage in de bedrijfsonderdelen heeft zich als volgt ontwikkeld: Het aantal praktische en psychologische belem meringen om deeltijdarbeid ook mogelijk te maken voor bijvoorbeeld kaderfuncties is momenteel erg groot. Wij realiseren ons, dat als bijdrage aan de betere verdeling van de beschikbare arbeid, onder zocht zal moeten worden hoe een aantal van deze belemmeringen kan worden weggenomen. Klachtrecht In het najaar van 1979 is, na uitvoerig overleg met de Centrale Ondernemingsraad, het 'Reglement Individuele Klachtenprocedure' van kracht geworden. Dit klachtrecht is van toepassing op klachten die betrekking hebben op situaties die de individuele medewerker in diens werksituatie raken en die niet in het overleg met of door beslissing van de directe chef van de klager kunnen worden opgelost. Behandeling van de klacht geschiedt door een beroepscommissie. Hierin hebben zitting: twee ondernemingsraadsleden, een representant van de leiding en de hoogste personeelfunctionaris binnen het betrokken werkgebied. 21

Jaarverslagen | 1979 | | pagina 23