Ondernemingsraden Ahold kent 17 ondernemingsraden met in totaal 219 OR-leden, waarvan 25 leden in de Centrale J- Ondernemingsraad. Welke consequenties de herziene wet op de onder nemingsraden voor de overlegsituatie zal hebben, is moeilijk te voorspellen. Wij hebben echter het ver trouwen dat de overlegvergadering, evenals voorheen de ondernemingsraadsvergadering, zal fungeren als de plaats, waar leiding en personeel communiceren over datgene wat een goed functioneren van de onder neming kan bevorderen. Naast de wijziging in de structuur van het over leg, kan ook nog de toegenomen omvang van de OR- werkzaamheden worden genoemd. De omvang hiervan komt bijvoorbeeld tot uiting in de totale kosten die het OR-werk thans vergt: onge veer f 4 miljoen per jaar (circa 0,6% van de loonsom). Voorts heeft de wet ook consequenties voor de inhoud van het overleg. In dat verband kan met name worden gewezen op de noodzaak tot extra zorgvuldig heid - zowel van de kant van de leiding als van de zijde van de OR-leden - bij de informatieverstrekking. Vakorganisaties Het overleg tussen de Raad van Bestuur en de Dienstenbonden heeft o.a. geresulteerd in het totstandkomen van de regelingen Vrijwillige Arbeidstijdverkorting (ATV) en Vervroegd Uittreden (VUT) voor de medewerkers werkzaam in de detail handelsbedrijven en hoofdkantoor. De ATV-regeling biedt gelegenheid aan full-time medewerkers, die tenminste 10 jaar in dienst zijn bij Ahold, vanaf 60- jarige leeftijd 32 uur per week te gaan werken. Deze werktijdverkorting gaat gepaard met een geringe inkomensvermindering. De VUT-regeling stelt full-time medewerkers, die tenminste 10 jaar bij Ahold in dienst zijn, in de gelegenheid vanaf 62-jarige leeftijd de werkzaam heden te beëindigen. Tot het moment van pensio nering is de hoogte van de bruto-uitkering maximaal 80% van het inkomen. Bij beide regelingen wordt de pensioenopbouw voortgezet. Voorts werd overeenstemming bereikt over aan passingen in de WAO-suppletieregeling, het proto col bedrijvenwerk en de rechtspositieregeling voor administratief en leidinggevend personeel van het hoofdkantoor. De directie van Ahold Detailhandeldivisie Nederland voerde gesprekken met de Diensten bonden. Hoofdonderwerpen bij deze gesprekken waren de verbetering van de arbeidsvoorwaarden vastgelegd in de rechtspositieregeling filiaalleider en de collectieve arbeidsvoorwaardenregeling voor het personeel in de distributiecentra en het transport. Daarnaast kregen het functiestructuuronderzoek filialen, de distributiestudie D'80 en de voorgenomen plannen met betrekking tot een aanpassing in de administratieve organisatie uitvoerig aandacht. De directie van Levensmiddelenindustrie Ahold heeft met de Dienstenbonden en de OR overeen stemming bereikt over de verhuizing van AH Groot verbruik naar Breukelen begin 1981. Het overleg met de Voedingsbonden en OR omtrent de geleidelijke afbouw van de gebakafdeling in Zwanenburg is nog gaande. De gesprekken met de Voedingsbonden omtrent de voortgang van de renovatie bij Marvelo duren voort. Binnen de vleeswarenindustrie vond onderzoek naar de loonstructuur plaats. In oktober 1979 werd voor het eerst sedert de staking in 1977 bij Meester Wijhe weer een gesprek gehouden met de Voedingsbonden. Vereniging Ahold Hoger Personeel Met deze vereniging (VAHP) werd intensief overlegd over de - per januari 1980 inge voerde - nieuwe functiegroep- en salaris structuur voor hoger personeel. In samenwerking met de VAHP werd door ons aan een extern adviseur opdracht gegeven om onder het hogere personeel een onderzoek te doen naar de beleving van hun werksituatie. Werkgelegenheid Algemeen Het aantal personeelsleden bij de Nederlandse organisatie van Ahold is in 1979 toegenomen met 4,6%, omgerekend in full-time equiva lenten met 2,3%. Als oorzaken kunnen worden genoemd een iets hogere volumegroei en een iets lagere produktiviteit. Voor 1980 mag niet op eenzelfde groei worden gerekend. Werkgelegenheid en automatisering In het Personeelsverslag 1977 hebben we al geschreven: 'automatisering kan van invloed zijn op een aantal functies bij Ahold. Deze kunnen veranderen of zelfs vervallen. Deze ontwikke lingen zijn niet te vermijden. Bij Ahold zullen veran deringen worden ingevoerd nadat op zeer zorgvuldige wijze de consequenties voor de medewerkers zijn overwogen. Dat betekent, dat deze ontwikkelingen 20

Jaarverslagen | 1979 | | pagina 22