Sociaal Beleid Ahold Nederland Ons personeelbeleid is een geïntegreerd deel van het totale ondernemingsbeleid. De primaire verantwoordelijkheid ervoor berust dan ook bij het management. De personeelfunctionaris heeft tot taak om de sociale aspecten zodanig in de besluitvorming in te brengen, dat deze aspecten bij te nemen beslissingen naast die van economische en commerciële aard op een gelijkwaardige wijze worden meegewogen. Het personeelbeleid bij de Ahold-organisatie in Nederland zal er met name op gericht moeten zijn om organisatorische veranderingen - op alle niveaus - zo zorgvuldig mogelijk voor te bereiden, te bespreken en te begeleiden. Zoals wij in het voorafgaande verslag reeds hebben gemeld, brengt het besluit om decentrale accenten in de onderneming te leggen, aanpassingen in de organisatie met zich. Een beheerste en geleidelijke manier van in voering - waarbij steeds het effect daarvan op het totale Ahold-gebeuren in ogenschouw wordt ge nomen - zal voorkomen dat de werkmaatschappijen voorbij schieten aan de doelstellingen van de totale Ahold-organisatie. Prioriteit zal hierbij steeds moeten worden gege ven aan het streven naar een adequate functiebezet ting op ieder niveau. Voor wat betreft het effect van deze organisato rische wijziging op het functioneren van medewer kers, geloven wij dat een decentraal accent meer in overeenstemming zal zijn met de toenemende behoefte aan een eigen inbreng, uiteraard binnen de mogelijkheden van de organisatie en van de mede werkers zelf. Functiebezetting Ons beleid is er op gericht om vacatures - indien de vereiste kwaliteit aanwezig is - te bezetten met eigen medewerkers. Daartoe worden in de meeste Ahold-onderdelen openstaande functies intern bekend gemaakt. Ook in 1979 bleef het moeilijk voor een aantal functies nieuwe medewerkers aan te trekken; zo'n 200 vacatures - verdeeld over alle niveaus - bleven onver vuld. Dit ondanks goede contacten met diverse Gewestelijke Arbeidsbureaus en intensieve adverten tiecampagnes (de uitgaven hiervoor stegen van f 1,3 miljoen in 1978 tot f 1,6 miljoen in 1979). Reeds eerder was ons gebleken dat ploegen dienst het werven bemoeilijkt. Als de uitkomsten van het nog niet afgeronde overleg dit toestaan, zullen wij in onze distributiecentra, waar mogelijk, overschake len van twee en drie ploegendienst op dagdienst. In onze centrale slagerijen had een dergelijke omscha keling, tezamen met verbeteringen van de werkom standigheden, de beoogde gunstige effecten op het ziekteverzuim, onze positie op de arbeidsmarkt, het verloop en op de arbeidsproduktiviteit. Opleiding Ook in 1979 is weer veel aandacht besteed aan de opleiding van medewerkers. Inclusief de uitkeringen via het studiebij- dragenfonds werd f 5,6 miljoen aan opleidingen uitge geven tegen f 5,4 miljoen in 1978. Een nieuwe, door ons zelf ontwikkelde cursus, waarmee wij goede ervaringen hebben opgedaan, is de opleiding 'individu-bedrijf-samenleving' (kortweg IBS). Deze is gericht op het verschaffen van inzicht in veranderingsprocessen in samenleving en bedrijf, en op het leren hanteren daarvan. Arbeidsvoorwaarden Ons streven is erop gericht om, in het kader van de vaststelling van arbeidsvoorwaarden, nog meer dan voorheen aansluiting te zoeken bij de branche-CAO's. Daarnaast zijn voor een deel van de arbeidsvoorwaarden diverse concernregelingen van toepassing. Door het bestaan van deze 'overkoepelende' regelingen zijn er beperkte mogelijkheden om alle arbeidsvoorwaarden te laten aansluiten bij het eigen karakter van de onderdelen. Het beschrijven en waarderen van functies in de filialen van de diverse winkelwerkmaatschappijen en het bepalen van een rangorde van deze functies volgens de USF-methode (Universeel Systeem Functiewaar dering) werd voortgezet. Naar verwacht zal deze activiteit medio 1980 kunnen worden afgerond. Daar na kan een begin worden gemaakt met het ontwikkelen van functiegroep- en beloningsstructuren. Tevens werd op basis van de Hay-classificatie- methode een nieuwe functiegroep- en salarisstructuur voor hoger personeel ontwikkeld. Deze werd per 1 januari 1980 ingevoerd. De functie-evaluatie die hieraan ten grondslag lag, heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan een betere afbakening van bevoegdheden en verantwoordelijkheden. Onze ervaring is dat het introduceren van een systeem voor functieclassificatie een opwaartse druk op de loonkosten geeft. 19

Jaarverslagen | 1979 | | pagina 21