Door de meer dan gemiddelde economische expansie wordt de regio aantrekkelijk geacht voor zakelijke uitbreidingen. In totaal werden er meer dan 75 nieuwe supermarkten geopend in het verzorgings gebied van Bi-Lo. Bi-Lo zelf nam er 7 voor zijn rekening. Naast uitbreiding van het winkelbestand vonden nog belangrijke vastgoedaankopen plaats, namelijk van het hoofdkantoor en van het nog niet in bezit zijnde deel van het distributiecentrum. De volledige eigendom van deze gebouwen en terreinen stelt Bi-Lo in staat om daar de noodzakelijk geworden uitbrei dingen te doen. Ondanks de verhevigde concurrentie groeide de omzet in het afgelopen jaar met niet minder dan 18,9% van 460 miljoen tot 547 miljoen. Eén van de oor zaken van de meer dan gemiddelde groei is de Bi-Lo filosofie van 'kwaliteitsprodukten tegen lage prijzen'. In perioden van hoge inflatie en recessie tonen de consumenten zich meer prijsbewust en wordt meer in goedkope winkels gekocht om op het consumptie budget te besparen. Door de forse omzetgroei, zowel in bestaande winkels als door expansie, alsmede een scherpe kostenbewaking, is het resultaat gestegen. De economische vooruitzichten voor 1980 wijzen zeker voor het eerste halljaar nog op een voortduren van de hoge inflatie. Bi-Lo zelf handhaaft zijn ambi tieuze expansieplannen onverminderd. Naast drie in aanbouw zijnde filialen zijn de contracten getekend voor nog twaalf vestigingen die hopelijk in de loop van 1980 zullen worden geopend. Tegenover deze 15 openingen - hoofdzakelijk in het laatste kwar taal - staat de sluiting van een verouderde winkel, zodat Bi-Lo dan eind 1980 over 123 verkooppunten zal beschikken. Gerekend wordt op een omzetgroei die wederom het marktgemiddelde overtreft. De overheid heeft - voorlopig nog op vrijwillige basis - regels gesteld ten aanzien van lonen en prijzen. Bi-Lo houdt zich hier aan. Deze maatregelen, de sterk stijgende energiekosten, alsmede de wil om de con currentiepositie in stand te houden, betekenen voor Bi-Lo een lagere brutomarge. De resultaten kunnen derhalve wel iets bij die van 1979 achterblijven. Ahold Espaiia Enkele kerncijfers: 814.191.000 peseta's omzet filialen 108,8% omzetstijging ten opzichte van 1978 10 vestigingen 4.158 m2 verkoopoppervlakte geïnvesteerd vermogen 704.313.000 peseta's 175 personeelsleden, tenminste 331/3% van de normale arbeidstijd werkzaam. distributiecentrum van 5.100 m2 met bijbehorende kantoorruimte in Villalba. Een eigen distributie centrum is van groot belang voor een onafhankelijk en optimaal bedrijfsbeleid. Behalve de bevoorrading wordt ook het voorraadbeheer verbeterd, terwijl de distributiekosten lager worden, zodra de bezetting vol doende is en het afzetvolume een kritische grens heeft overschreden. Door de opening van 3 nieuwe CadaDia super markten kwam'het aantal van deze vestigingen op 8, een naar verhouding belangrijke uitbreiding. Tevens is in 1979 een proef genomen met een tweede winkel type, de CadaDia Superdescuento. Dit zijn winkels met een verkoopoppervlakte van circa 200 a 250 m2 - de CadaDia supermarkten beschikken over 500 tot 700 m2 - waar een klein assortiment van hoofdzake lijk droge kruidenierswaren wordt aangeboden. Zij worden gevestigd naast en vormen een aan vulling op een 'galeria de alimentación' of een 'mercado', te vergelijken met een soort markthal, waar de consument dagelijks voor zijn aankopen van verse produkten komt. In deze korte periode hebben de twee superdescuento's hun bestaansrecht bewezen, zodat er van deze formule goede verwach tingen zijn. Inclusief de twee superdescuento's is het aantal filialen eind 1979 op 10 gekomen. In 1980 staat CadaDia voor een uitbreiding met minstens 24 filialen. Met de Spaanse onderneming Contur is overeenstem ming bereikt over de verwerving van 8 supermarkten in de loop van 1980. Daarnaast heeft CadaDia reeds de definitieve vergunningen in huis voor de opening van 3 nieuwe supermarkten en 4 nieuwe super descuento's. Een andere uitbreiding van onze Spaanse activi teiten is een meerderheidsdeelneming in een bodega per 1 januari 1980. Behalve dat Ahold Espana in dit sherryhuis een direct renderend belang verwerft, liggen hier ondersteuningsmogelijkheden voor onze import in Nederland. De omzetontwikkeling van de bestaande en nieuwe zaken ging boven de prognoses uit, al zit uiter aard in het geldomzetcijfer ook de inflatie. In het begin van het jaar is de verkooppolitiek in de CadaDia's aangepast: permanent lage prijzen voor een aantal droge kruidenierswaren naast speciale pro moties voor de versgroepen. Binnen enkele weken kwam daardoor de omzet op een aanzienlijk hoger niveau, waarna de normale groeitrend zich heeft voortgezet. Door de groei van de omzet is het bedrijfs resultaat sterk verbeterd ten opzichte van-1978. Het break-even point werd evenwel nog niet bereikt. Dit zal bij een voortzetting van de huidige groei echter binnenkort wel het geval zijn, zodat verwacht mag worden dat Ahold Espana in 1980 voor de eerste maal positief aan het resultaat van Ahold zal bijdragen. Zoals elders in dit verslag al opgemerkt, is de ontwikkeling van CadaDia in 1979 in een stroomversnelling gekomen. De basis voor een succesvolle ontwikkeling en uitbouw in de tachtiger jaren is nu dan ook zichtbaar geworden. De lokale verkiezingen in het voorjaar van 1979 hebben meer duidelijkheid gebracht op gemeentelijk bestuursvlak. Voor CadaDia resulteerde dit in het sneller en vlotter verkrijgen van bouw- en vestigings vergunningen. Behalve meer filialen betekent het tevens dat in 1979 met de bouw is begonnen van een 18

Jaarverslagen | 1979 | | pagina 20