als per vestiging. De levensmiddelensector toont een gestadige groei; vooral de versafdelingen ontwikkelen zich goed. Door een scherpere accentuering van de mode aspecten in de samenstelling en presentatie is de omzet van dames-, heren- en kinderconfectie in 1979 sterk gestegen. Als geheel echter blijft de ontwikkeling van de resul taten in de non-food sector beneden onze verwach tingen en doelstellingen. Het blijft steeds noodzakelijk om de kostenstijgingen tot een aanvaardbaar niveau terug te dringen. Na het herstel van 1978 toonden de resultaten in 1979 weer een daling. Voor 1980 wordt - onder het gebruikelijke voorbehoud van onvoorziene ontwikke lingen - een hoger resultaat tegemoet gezien, mede dank zij de doorwerking van een scherpere kosten bewaking. Overige detailhandel Nederland Enkele kerncijfers: f 136.919.000 omzet filialen 17,6% stijging ten opzichte van 1978 120 vestigingen 12.616 m2 verkoopoppervlakte 319 personeelsleden in de filialen, tenminste 33!/3% van de normale arbeidstijd werkzaam. Alberto Voor de slijtersbranche was 1979 een woelig jaar. Een nagenoeg bereikt akkoord over minimum prijzen voor gedistilleerd sprong op het laatste moment af. Dit verscherpte de toch al hevige concur rentie tussen de grote fabrikanten nog meer. De prijzenslag breidde zich verder uit na het bekend worden van de accijnsverhoging per 1 januari 1980. Dit leidde bij het publiek tot een hamstergolf, die echter minder omvangrijk was dan men verwachtte. Door vroegtijdig op deze ontwikkelingen in te spelen en voor extra voorraden te zorgen kwam Alberto tot een grotere omzetstijging dan aanvanke lijk was voorzien. Het marktaandeel is opnieuw ver groot, mede door een optimalisering van het winkel- beheer en een verdere verfijning en uitbreiding van het assortiment. Het aantal vestigingen werd in 1979 met één uitgebreid. In 1980 worden drie of vier nieuwe zaken geopend. De resultaten van 1979 waren bevredigend. Door de nawerking van de hamstergolf van eind 1979 en de accijnsverhoging zal de reële groei van de markt voor gedistilleerd in 1980 waarschijnlijk vrijwel nihil zijn. Etos Sinds de herfst 1978 is in de groei op de drogisterij en cosmeticamarkt een vertraging merkbaar. Desondanks kon Etos na de forse stijging van 1977 en 1978 nogmaals een belangrijke omzettoename realiseren. Het aantal filialen werd vergroot van 53 tot 61. De in het vorige jaarverslag uitgesproken verwachting van 12 nieuwe filialen werd niet verwezenlijkt; het waren er acht. De stijging van de huurprijzen van winkelruimte op door Etos gewenste lokaties bemoei lijkt het verwerven van nieuwe vestigingen. Dit bete kent overigens niet dat wij het expansieve beleid laten varen; ook in 1980 zullen nieuwe Etos-filialen hun deuren openen. Toenemende prijsconcurrentie van de zijde van levensmiddelenbedrijven en discountketens in de drogisterijbranche zette de winstmarges in 1979 onder druk. Het resultaat was dan ook lager dan in 1978. Voor 1980 wordt gerekend op een hogere omzet en op nagenoeg gelijke resultaten. Levensmiddelenindustrie Ahold Enkele kerncijfers: f382.034.000 omzet, waarvan f104.793.000 aan derden 0,9% daling ten opzichte van 1978 vestigingen in Dordrecht, Tilburg, Wijhe, Zaandam en Zwanenburg geïnvesteerd vermogen f95.648.000 1.449 personeelsleden, tenminste 33V3% van de normale arbeidstijd werkzaam. De divisie Levensmiddelenindustrie Ahold omvat de werkmaatschappijen Albro Bakkerijen, Marvelo (kruidenierswaren), Meester Wijhe (vleeswaren), de exporthandelsmaat schappij Holland Food Products, Melkexport Sterovita en Albert Heijn Grootverbruik. De divisie heeft een moeilijk jaar achter de rug. Door de stagnerende afzet is op de Nederlandse levensmiddelenmarkt een felle concurrentie ontbrand. Daar onze bedrijven ook voor de leveringen aan andere Ahold maatschappijen met de concurrentie moeten wedijveren in kwaliteit en prijs moesten zij met een lager rendement dan in 1978 genoegen nemen. Deze marktsituatie zal voor de komende jaren een gegeven zijn. Om de concurrentiestrijd blijvend te kunnen volhouden zijn plannen in uitvoering voor een grotere produktdifferentiatie. De toekomst zien wij daarom met een zeker vertrouwen tegemoet. Maar even zeker moet voor 1980 nog op een moeilijk jaar worden gerekend met onzekere vooruitzichten ten aanzien van de resultaten. Albro Bakkerijen De vraag van de consument richt zich meer en meer op 'ambachtelijk' brood ten koste van verpakt brood. Onze bakkerij in Zwanenburg wordt daarom omgeschakeld van landelijke leverancier van verpakt brood tot regionale leverancier van vers onverpakt en verpakt brood. Deze operatie zal in de loop van 1980 zijn voltooid waarna dan ongeveer 150 Ahold winkels in een straal van 50 kilometer rond Zwanenburg geheel door onze bakkerij worden bevoorraad. Buiten dit verzorgingsgebied zullen andere broodprodu centen de leverantie overnemen. De nieuwe opzet biedt voldoende perspectieven om de teleurstellende ontwikkeling van 1979 in posi tieve richting om te buigen. De koek- en banketbakkerij in Tilburg heeft, ondanks de ook op de banketmarkt felle concurrentie, zijn omzet behoorlijk uitgebreid. Vooral voor diep vriesgebak kwam het tot een forse stijging.

Jaarverslagen | 1979 | | pagina 17