Centrale Slagerijen Een zekere stagnatie in de volumegroei leidde tot temporisering van verdere uitbouw van de produktie- capaciteit. Ruimte binnen de bestaande produktie-een- heden kon worden gevonden door een betere werk- planning en door aanpassingen van de bedrijfs ruimten. De motivatie van de medewerkers wordt hierdoor bevorderd. Albert Heijn Supermart Enkele kerncijfers: f2.828.897.000 omzet filialen 5,9% stijging ten opzichte van 1978 364 vestigingen 215.045 m2 verkoopoppervlakte 8.932 personeelsleden in de filialen, tenminste 33 V3% van de normale arbeidstijd werkzaam. Opnieuw een goed jaar voor Albert Heijn want in de omzettoename van 5,9% zat ongeveer 5% volumegroei begrepen. De Albert Heijn- formule van het gezellige en voordelige 'one stop' winkelen blijft de consument aanspreken; er wordt dan ook veel aan gedaan om de formule levendig en fris te houden. In de loop van het jaar zijn 12 winkels geopend; 19 winkels werden gesloten. De totale verkoopopper vlakte steeg met 4.760 m2. Het aanbod van goede vestigingsplaatsen is schaars en lang niet alle aanbie dingen voldoen aan onze kwalitatieve eisen. Naast de geplande opening van 8 nieuwe vestigingen in 1980 blijven wij aanzienlijk investeren in de remodeling en modernisering van onze filialen. Ontwikkeling omzet- en prijsindexcijfers 1970-1979 360 340 320 300 280 260 240 220 200 180 160 140 120 1970 Totaal detailhandel levensmiddelen Ahold Nederland Prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie voeding (Bron: C.B.S.) Verfijning en aanpasssing van de formule aan de verlangens van de klant vraagt onafgebroken onze aandacht. De huidige ontwikkelingen gaan twee rich tingen uit. In de binnensteden en de stadswijken her leven de buurtwinkels. Daarop richt zich onze 'buurt- winkel-supermarkt' formule, waarin op een veelal bescheiden oppervlakte een zo compleet mogelijk levensmiddelenassortiment wordt gepresenteerd. Voor de supermarkten met een grotere opper vlakte en een groter verzorgingsgebied tekent zich de trend af van een concept dat op een klein warenhuis lijkt. Daarbij wordt het aanbod van levensmiddelen aangevuld met een dermate ruim non-food assorti ment dat voorzien wordt in de plaatselijke warenhuis- behoefte. Met deze formule wordt vooral gemikt op een groter deel van het huishoudbudget. Een formule als die van Albert Heijn steunt sterk op de opleiding en gemotiveerdheid van de medewer kers. In een gedecentraliseerde opzet, waarbij inmid dels in een aantal filialen een eerste aanzet is gegeven tot een eigen lokaal marktbeleid voor een deel van het assortiment, komt dit nog sterker tot uitdrukking. Het aantrekken van goed personeel is een blijvende zorg, vandaar dat banenmarkten en soortgelijke manifesta ties dankbaar worden aangegrepen om ons als werk gever te etaleren. 'Achter de winkel' blijven wij evenzeer druk doende om een goede en produktieve service-organi satie te zijn en te blijven. De kosten stijgen sneller dan de prijzen in onze branche, zodat produktiviteits- verhoging een vereiste is om aan extra prijsver hogingen te ontkomen. De in het verslag 1978 neergelegde prognose van een behoorlijk rendement is wel uitgekomen, maar door de verslechterende conjunctuur werd het bijzon der goede resultaat van 1978 niet geëvenaard. De ver wachtingen voor 1980 zijn onzeker. Maar het passeren van de f3 miljard omzetgrens lijkt mogelijk. Albert Heijn is voldoende geëquipeerd om ook met zwaar weer te zeilen en daarbij een zeer redelijk niveau van winstgevendheid te handhaven. 11

Jaarverslagen | 1979 | | pagina 13