Verwachtingen en plannen De winst per aandeel is gedaald van f 21,55 tot f 20,64. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat als gevolg van het dividendvoorstel van vorig jaar het aantal uitstaande aandelen met 10% is toegenomen. Personeel Ahold biedt aan ruim 37.000 personen werkgele genheid. Het gaat echter niet alleen om de kwantiteit van het werk, maar ook om de kwaliteit. Met name is voor een constructieve samenwerking de inzet van het personeel van groot belang. Deze was in 1979 heel goed, getuige onder meer de extra inspanningen die begin 1979 onder barre weersomstandigheden geleverd zijn om de bedrijvigheid op gang te houden. Hiervoor past een woord van respect en waardering, in het bijzonder voor degenen die de bevoorrading verzorgden. Buitenland In tegenstelling tot Nederland boekten onze buitenlandse bedrijven hogere resultaten dan in 1978. De ontwikkelingen van 1979 bevestigen de visie dat de spreiding in activiteiten en naar afzetmarkten het draagvlak van de vennootschap verbreedt, de conti nuïteit in de gecombineerde bedrijfsresultaten ten goede komt en het totaal minder kwetsbaar maakt voor storingen in onze nationale economie. Wij zetten de opbouw en uitbouw van de buiten landse activiteiten voort, maar wij zullen ook zich in Nederland voordoende expansiemogelijkheden benutten. Ondanks de lagere koopkracht van de Amerikaanse werknemer - de lonen stegen minder sterk dan de kosten van het levensonderhoud - kwam Bi-Lo tot een aanzienlijke volumegroei in omzetten met goede resultaten. Het afgelopen jaar is intensief en met succes gewerkt aan verbetering van de image van de in 1978 overgenomen Belgische wegrestaurants. Na enkele jaren waarin CadaDia in Spanje zich slechts traag ontwikkelde, is een duidelijke versnelling opgetreden. CadaDia introduceerde naast haar super markten een tweede winkeltype met een klein assorti ment van hoofdzakelijk droge kruidenierswaren. Zagen wij al enkele jaren geen redenen voor hooggestemde groeiverwachtingen, de econo mische situatie heeft nog geen verbetering te zien gegeven. Integendeel, wij moeten er van uitgaan dat de conjunctuur in 1980 verder zal verzwakken. Meerjarenprognoses voor particuliere consumptieve bestedingen bieden de detailhandel in Nederland nauwelijks uitzicht op expansie. Verdere groei van ons afzetvolume moeten wij derhalve in hoofdzaak pro beren te bereiken door vergroting van ons marktaan deel en door nieuwe initiatieven. Wij zien daarvoor reële mogelijkheden, al zal dit in een uitermate con currerende sfeer niet gemakkelijk gaan. Het investeringsbudget voor 1980 beloopt f105 miljoen, waarvan f70 miljoen op de Nederlandse activiteiten betrekking heeft. Ook in 1980 zullen nieuwe filialen worden geopend, al worden geschikte vestigingsplaatsen tegen acceptabele kosten steeds schaarser. Op het programma staat de opening van circa 55 winkels, waarvan circa 40 in het buitenland; een kleiner aantal filialen zal de deuren sluiten. Voort gegaan wordt met het herinrichten van bestaande winkels naar de eisen des tijds. Bij Albert Heijn is handhaving van een zeer redelijk winstniveau mogelijk. Miro voorziet een hoger resultaat. Goede verwachtingen koesteren wij ten aanzien van Simon. De vernieuwing van de Simon-formule en de daarmee samenhangende aanpassing van de winkels hebben deze werkmaatschappij een stimulans gegeven. De divisie Restaurants en Recreatie blijft attent op nieuwe uitbreidingsmogelijkheden. De industriële bedrijven gaan voort met de ver nieuwing van hun produktie-apparatuur en met diffe rentiatie in de produkten. Bi-Lo toont zich de expansieve en dynamische organisatie die ons bij de overname voor ogen stond. In Spanje trekt CadaDia de opgaande lijn door. Voor 1980 wordt een matige volumegroei ver wacht met een hoger inflatie-effect dan in het afge lopen jaar. Vooralsnog rekenen wij op een niet al te sterk van 1979 afwijkend resultaat. Een en ander hangt samen met de huidige hoogst onzekere nationale en internationale ontwikkelingen. 9

Jaarverslagen | 1979 | | pagina 11