grijpende herziening van het gehanteerde systeem. De groeiende activiteiten op het gebied van de beveiliging van personen, goederen en gebouwen hebben geleid tot een verdere opbouw van de dienst bedrijfsbeveiliging. Klachtrecht Op basis van een opgesteld 'reglement indivi duele klachtenprocedure' is in 1978 overleg met de COR gestart over een reglement klachtrecht voor individuele werknemers. Dit klachtrecht is van toepassing op klachten die betrekking hebben op situaties die de individuele medewerker in diens persoonlijke werksituatie raken en die niet in het overleg met of door een beslissing van de directe chef van de klager kunnen worden opgelost. Alvorens een klacht wordt ingediend, moeten eerst twee pogingen zijn ondernomen om via normaal overleg tot een oplossing te komen. Daartoe moet in eerste instantie de chef van de chef van de klager worden ingeschakeld. Slaagt ook deze er niet in afdoend te bemiddelen, dan moet eerst de hulp van een door de klager aangezochte vertrouwensman worden ingeroepen. Behandeling van de klacht geschiedt door een beroepscommissie, waarin een ondememingsraadslid, een representant van de leiding en de hoogste perso neelsfunctionaris binnen het betrokken werkgebied zitting hebben. Ziekteverzuim en verloop De hoogte van het ziekteverzuim wordt, behalve door veranderende normen en waarden in de samenleving over het zich ziek voelen, door twee factoren bepaald die specifiek bedrijfsgebonden zijn: de beleving van de arbeidssfeer de arbeidsomstan digheden, zoals omgeving en arbeidstijden. Ons beleid is erop gericht om deze bedrijfsgebonden factoren - die in het begrip 'werksituatie' kunnen worden samengevat - te beheersen en te beïnvloeden. In de voorgaande paragraaf werden reeds enkele voorbeelden daarvan genoemd. Daarnaast proberen wij - onder meer via opleidingen - onze managers Ziekteverzuim, uitgedrukt in de verhouding ziekte-uren t.o.v. totaal betaalde uren 1977 1978 Filialen 6.4% 6.9% Produktiebedrijven 12.6% 12.7% Distributiecentra 15.7% 16.8% Centrale slagerijen 16.2% 18.6% Kantoren 6.8% 7.1% Gemiddeld 7.5% 7.9% Het verzuim is overal iets toegenomen, daarmee evenals vorig jaar het landelijk beeld volgend. Het percentage 1978 in de verschillende winkeltypes en produktiebedrijven beweegt zich respectievelijk tussen 4.1% en 8.2en tussen 8.3% en 16.5%. ervan te doordringen dat ook de stijl van leiding geven en de aard van de overlegpatronen van invloed kunnen zijn op de hoogte van het ziekteverzuim. In het verslagjaar zijn wij er overigens nog niet in geslaagd om een juist antwoord te vinden op deze problematiek. Het gemiddelde verzuimpercentage (verhouding ziekte-uren/betaalde uren) in onze onderneming steeg van 7,5% tot 7,9%. Vergelijken wij het ziekteverzuim in de verschillende bedrijfsonderdelen met de situatie in 1977, dan ont staat het beeld zoals linksonder op deze pagina is weergegeven. Het trekken van 'harde' conclusies uit deze ten dele toch wel verontrustende cijfers, is een moeilijke zaak. Een eerste indruk is dat in het relatief lage verzuim percentage in de filialen de positieve invloed van het werken in kleinere eenheden tot uitdrukking komt. Die indruk wordt nog versterkt door het feit, dat het verzuimpercentage in de afzonderlijke winkelwerk maatschappijen hoger is geweest, naarmate de vesti gingen van grotere omvang zijn. Wel moet worden bedacht dat het verzuimpercentage in de filialen ook door enkele andere factoren wordt gedrukt, zoals het gegeven dat part-timers (die in filialen een relatief groot deel van het personeelsbestand uitmaken) minder verzuimen dan full-timers, en het verhou dingsgewijs jonge personeelsbestand in de filialen. Het hoge ziekteverzuimpercentage bij de distri butiecentra en de centrale slagerijen was in het ver slagjaar aanleiding om enkele maatregelen te nemen. Uit een onderzoek naar verzuimoorzaken in deze Ahold-onderdelen was naar voren gekomen, dat het ziekteverzuim onder meer negatief werd beïnvloed door het werken in ploegendienst, de arbeidsomstan digheden (tocht, koude) en eentonigheid in het werk. Tegen die achtergrond werd onder meer besloten om: de ploegendienst bij de centrale slagerij in Zaandam af te schaffen te trachten meer variëteit aan te brengen in het werk bij de distributiecentra de arbeidsomgeving in de distributiecentra te ver beteren. Daarnaast werd ten behoeve van de centrale slagerij in Zaandam een speciale functionaris aange steld voor het leggen en onderhouden van contacten tussen de zieken en de onderneming. Aangezien deze maatregelen pas in de tweede helft van 1978 werden getroffen, kan over resultaten nog niets gemeld worden. Registratie Een goed verzuimbeleid voor de gehele onder neming kan alleen tot stand komen als dit be leid gebaseerd kan worden op een systema tische signalering en registratie van dat verzuim. Tegen die achtergrond hebben wij een commissie belast met het opbouwen van een verzuimregistratie systeem. Deze 'commissie verzuimregistratie' heeft in het verslagjaar door middel van de volgende activi teiten een belangrijke aanzet gegeven voor de reali satie van dit systeem: er werd een proef genomen met het verzamelen van de verzuimgegevens vanuit de diverse urenverant woordingsadministraties de noodzakelijke com puterprogramma's ter verwerking van de verzuimge gevens tot gebruiksklare informatie werden gerealiseerd verstrekte informatie werd uitgewerkt in een ziekte- 15

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 89