personeelsleden uitbreiden. Bij de andere werkmaatschappijen deden zich geen noemenswaardige verschuivingen in het perso neelsbestand voor. Automatisering Bij de centrale diensten van de Divisie Detail handel Nederland zullen als gevolg van de automatisering twee afdelingen worden opge heven: dataroom (waar het werk van de ponstypistes wordt overgenomen door een 'optische lezer') en de bestelcentrale (waar de computer nu de bestellingen van de bedrijfsleiders gaat opnemen). Zoals gezegd, werd over deze kwestie overleg gepleegd met de dienstenbonden. In het verslagjaar werd een actief herplaatsingsbeleid gevoerd, gericht op enkele tien tallen (part-time) medewerksters. In 1978 konden reeds 11 betrokkenen binnen Ahold worden her plaatst. Bijzondere groepen Algemeen In verschillende bedrijfsonderdelen van Ahold zijn werkgroepen benoemd die zullen nagaan welk soort functies geschikt zijn of zijn te maken voor personen die ten dele arbeidsongeschikt zijn. Daar mee wordt gehandeld overeenkomstig de gemaakte afspraak met de vakbonden om op dit punt een actiever beleid te gaan voeren. Tevens bestaat het voornemen om intensiever te gaan zoeken naar herplaatsingsmogelijkheden voor eigen W.A.O.-ers. Het verloop onder jongeren in onze onder neming is ten opzichte van 1977 wat afgenomen. Wij zullen onze pogingen voortzetten om deze categorie meer mogelijkheden tot verdere groei te bieden. In onze onderneming zijn in totaal 700 buiten landers werkzaam die gezamenlijk zo'n 45 nationali teiten vertegenwoordigen. Onder hen bevinden zich onder meer Turken, Marokkanen, Portugezen, Duitsers, Engelsen, Belgen, Spanjaarden, Joegoslaven en Italianen (samen 70% van het totaal aan buiten landse medewerkers). Om meer aandacht aan een aantal van deze groepen te besteden, is in enkele bedrijfsonderdelen een 'commissie buitenlandse werknemers' werkzaam. Ten behoeve van oudere werknemers die de pen sioneringsdatum naderen, werden in het verslagjaar twee cursussen georganiseerd die 'voorbereiding op de pensionering' tot onderwerp hadden. De belang stelling bleef beneden de verwachting. Nagegaan zal worden wat daarvan de oorzaken zijn geweest. Uit de bedrijfsonderdelen In ons distributiecentrum te Zaandam is - op initia tief van de ondernemingsraadswerkgroep 'minder inzetbare medewerkers' - een arbeidshygiënisch onderzoek verricht. Dit onderzoek, waarvan de uit komsten aan de leiding zijn gepresenteerd, heeft in middels geleid tot de instelling van een lokale com missie die investeringen ook op ergonomische gronden zal beoordelen. Het aantal buitenlandse medewerkers in deze werkmaatschappij, dat hun gezinnen naar Nederland laat overkomen, is duidelijk groeiende. Van de 85 Turkse werknemers heeft 27% en van de 40 Marokkaanse werknemers 55% het gezin in Nederland. Arbeidsomstandigheden In het verslagjaar is binnen Ahold meer aandacht geschonken aan verbetering van de arbeids omstandigheden. Bij de centrale slagerij in Zaandam is een werkgroep ingesteld die zich zal bezighouden met de problema tiek rond verzuim en verloop. In het verlengde hier van is een project in gang gezet voor organisatie- en arbeidsplaatsverbetering, dat zich over anderhalfjaar zal uitstrekken. In een groot aantal filialen zijn technische maat regelen genomen om de tochtstroom bij de kassa's, waarvan onze caissières veel last ondervonden, tot een minimum te beperken. Bij Marvelo heeft de bedrijfsgeneeskundige dienst - in het kader van de personele aspecten van de renovatie - een onderzoek ingesteld naar de arbeidshygiënische omstandigheden in alle produktie- afdelingen. Dit onderzoek heeft reeds een aantal con crete maatregelen ter verbetering van de arbeidsplaat sen tot gevolg gehad. De overige aanbevelingen en adviezen zullen in de diverse renovatieprojecten worden meegenomen. Daarnaast is in deze werkmaatschappij een belang rijke verbetering van de arbeidsomstandigheden gerealiseerd door het in gebruik nemen van een nieuwe wijnbottelarij, kofïïeverpakkingsafdeling en een personeelsrestaurant. Het in gebruik nemen bij Meester Wijhe van een nieuwe voorbewerkingsafdeling heeft geleid tot een duidelijke verbetering van de arbeidsomstandigheden in termen van ruimte en veiligheid. Daarnaast werd aan een project gewerkt dat voor individuele perso neelsleden voorziet in de mogelijkheid zich in meer dere uitvoerende functies te bekwamen. Doel: het verminderen van de kwetsbaarheid van het bedrijf qua bezetting en het opvoeren van de arbeids- bevrediging door de mensen meer afwisselend werk te laten verrichten. Het Sociologisch Instituut Nijmegen verrichtte onder andere ten behoeve van Meester Wijhe een vergelijkend onderzoek naar onge schoolde arbeid. Rapportering daarover binnen het bedrijf heeft plaatsgevonden. Het onderzoeksrapport zal medio 1979 verschijnen. Bij Sterovita Melkexport in Dordrecht is de bouw aangelopen van een nieuwe produktieruimte, waar mee een aanzienlijke verbetering van de outillage en daarmee van de arbeidsomstandigheden wordt gerea liseerd. Begin 1979 is de produktieruimte in gebruik genomen. Bij AC Restaurants is in het verslagjaar veel geïn vesteerd in rustruimtes voor het personeel. Ahead Advertising heeft begin 1979 een nieuwe behuizing betrokken. Op het hoofdkantoor in Zaandam is een enquête gehouden naar het functioneren van en de behoefte aan het systeem van variabele arbeidstijden. De uit slag van deze enquête geeft geen aanleiding tot in- 14

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 88