contacten met externe publieksgroepen, zoals over heden, consumentenorganisaties, actiegroepen, poli tieke partijen, vrouwenorganisaties, Kamer-commis sies, EEG-instanties en universiteiten. Hoewel de realisatie en de opbouw van derge lijke contacten zich deels nog in een beginfase bevin den, hebben wij de taken die hiermee verband houden, ondergebracht bij de in 1978 benoemde Directeur Communicatie. Werkgelegenheidsaspecten Algemeen Het aantal personeelsleden bij Ahold (full-time en part-time) is in 1978 met 3,8% toegenomen van 28.273 tot 29.342 per eind 1978. Ook in full-time eenheden gerekend was er sprake van een stijging en wel met 2,3%. De verschuivingen ten opzichte van 1977 in de aantallen personeelsleden (full-time en part-time) worden geïllustreerd in het volgende staatje: arbeidstijd 4/5 tot full-time 1/3 tot 4/5 minder dan 1/3 aantal mannen aantal vrouwen toename 0,6% toename 8,4% afname 3,4% afname 0,3% toename 2,9% toename 9,0% trokken bij de sluiting van de Utrechtse vestiging, werden herplaatst. Marvelo-medewerkers van wie de arbeidsplaats is komen te vervallen wegens stopzetten van een aantal produktie-activiteiten, konden binnen Ahold worden herplaatst. Enkele oudere medewerkers maakten ge bruik van een speciale afvloeiingsregeling. Bij de Albro bakkerij in Tilburg konden 10 nieuwe medewerkers worden aangetrokken in ver band met een belangrijke uitbreiding van de produk- tiecapaciteit van diepvriesgebak. Het personeelsbestand bij Meester Wijhe groeide met 40 personen in verband met een verhoogde omzet en een verschuiving naar meer arbeidsinten sieve produktgroepen. Hoewel AC Restaurants ook in 1978 met een uiterst krappe arbeidsmarkt voor geschoold horeca- personeel werd geconfronteerd, slaagde deze werk maatschappij erin om het aantal gekwalificeerde medewerkers verder uit te breiden. Ook Ostara kon in het verslagjaar, door de ope ning, en door de uitbreiding van een park, het aantal Opbouw personeel 1978 en 1977 in aantallen en full-time equivalenten Aangezien de vrouwelijke medewerkers gemid deld minder uren werken dan hun mannelijke col lega's en de mannen die minder dan een derde van de arbeidstijd werken in het verslagjaar gemiddeld minder uren zijn gaan maken, bleef de toeneming van het personeelsbestand in full-time eenheden bescheiden. Verwacht wordt dat in 1979 opnieuw een lichte groei - van ruim een half procent - in het aantal arbeids plaatsen kan worden gerealiseerd. Een groei, die met name op rekening moet worden geschreven van de opening van een aantal nieuwe filialen. Uit de bedrijfsonderdelen Bij Albert Heijn Supermart zal de behoefte aan een betere kwantitatieve en kwalitatieve bezet ting ook in 1979 niet verminderen. Het aantal arbeidsplaatsen dat in 1979 zal vervallen als gevolg van de sluiting van een aantal kleinere en onrenda bele vestigingen, zal ruimschoots worden gecompen seerd door de arbeidsplaatsen die nieuw te openen filialen zullen bieden. In 1978 is bij deze werkmaatschappij een eerste opzet gemaakt van een 'draaiboek', waarin - op basis van de uitgangspunten personeelbeleid en de met de vakbonden afgesloten arbeidsplaatsenovereenkomst - de te volgen procedure wordt beschreven bij perso nele consequenties van een sluiting c.q. overname van een filiaal. Hoewel Simon in 1978 elf filialen heeft moeten sluiten, is de totale werkgelegenheid bij deze werk maatschappij niet verminderd. Alle 83 bij de slui tingen betrokken personeelsleden konden binnen de onderneming worden herplaatst. Het personeelsbe stand nam uiteindelijk nog toe met 41 medewerkers. Etos kon door een expansie in het verslagjaar aan meer mensen werk bieden. De medewerkers, be vrouwen (full-time equival.) Vrouwen totaal Mannen (full-time equival.) Mannen totaal Part-time personeelsleden 33/3% van de normale arbeidstijd werkzaam Part-time personeelsleden 33/3 - 80% van de normale arbeidstijd werkzaam Full-time personeelsleden 80% en meer van de normale arbeidstijd werkzaam "Opmerkelijk is de stijging in het aantal full-time werkende vrouwen in onze onderneming. Het bestand aan mannelijk personeel is - na een lichte daling in 1977 t.o.v. 1976 - in 1978 weer enigszins gestegen". 11

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 85