Een goed samenspel tussen de overlegpartners kan alleen dan ontstaan, als de discussie wordt gevoerd op basis van vertrouwen en aanvaarding van eikaars specifieke deskundigheid. Vanuit die grond gedachte zullen leiding en personeel elkaar voldoende ruimte moeten geven om in te spelen op de nieuwe overlegsituatie. Hoe die nieuwe situatie straks zal worden ingevuld, kan alleen de praktijk leren. Werkoverleg De praktijk, ook buiten onze onderneming, heeft geleerd dat aan de invoering van werk overleg diepgaande bezinning vooraf dient te gaan, aangezien anders mislukking in het verschiet ligt. Tegen die achtergrond onderkent de Raad van Bestuur, onverminderd zijn positieve standpunt ten aanzien van iedere vorm van overleg, het belang van een lange periode van gedegen voorbereiding vooraf gaand aan de introductie van werkoverleg. Overigens worden binnen onze onderneming reeds vele activiteiten op dit gebied ontplooid. Daarbij is het overleg in sommige gevallen het resultaat ge weest van een doelbewust streven en een proces matige benadering, en is in andere gevallen een gesprek over het werk op een natuurlijke wijze naar een vorm van werkoverleg gegroeid. Zo heeft bijvoor beeld het werkoverleg bij de distributiecentra in Zaandam zich tot een redelijk communicatiekanaal ontwikkeld, zowel voor wat betreft de overdracht van informatie als voor wat de uitwisseling van meningen over de dagelijkse gang van zaken aangaat. In deze ontmoetingen tussen kader en uitvoerenden wordt langzamerhand een basis geschapen om diepgaander overleg een kans van slagen te geven. Praktijkervaringen hebben ons geleerd: dat deelnemers aan werkoverleg een groeiend aan deel in de besluitvorming claimen dat er een toe nemende behoefte ontstaat aan begeleiding van het werkoverlegproces, zowel in kwalitatieve als in kwanti tatieve zin dat tijdig goede opleidingsprogramma's ontwikkeld moeten worden dat er afspraken moeten worden gemaakt om blijvend een goede voortgang te waarborgen en een goede koppeling naar de onder nemingsraad mogelijk te maken dat de regelmaat in het overleg en de betrokkenheid van de deelnemers bevorderd moet worden. Kortom: werkoverleg zal in de komende jaren voor alle partijen nog veel vallen en opstaan betekenen. Vakorganisaties De belangrijkste gebeurtenis voor wat het over leg met de vakorganisaties betreft, was wel de afsluiting van een arbeidsplaatsenovereen komst (APO) op 31 januari 1978. In deze APO - 'over eenkomst werkgelegenheid Ahold nv' geheten - werd onder meer het periodieke overleg met de bonden over de werkgelegenheidssituatie in onze onder neming geformaliseerd. In het verslagjaar werd overeenkomstig de gemaakte afspraken gehandeld. Onderwerpen die in het verslagjaar in gesprekken tussen de Raad van Bestuur en de dienstenbonden aan de orde kwamen, waren onder meer: de herstructurering binnen Ahold de prijscompen satie vervroegde uittreding voor 63- en 64-jarigen educatief verlof voor 64-jarigen de sociale gevolgen van een verdergaande automatisering bij de bestel- centrale en dataroom compensatieregeling voor buitendienstfunctionarissen (overwerkregeling). Consequentie van het leggen van een decentraal accent is dat steeds meer op divisieniveau in plaats van op het niveau van de Raad van Bestuur met de bonden zal worden onderhandeld. Wel blijft het tweede aspect van het contact met de bonden - de informatieverschaffing, bijvoorbeeld over werkgelegenheid - een zaak van de Raad van Bestuur. De directie van de Divisie Detailhandel Nederland voerde met de bonden gesprekken over de rechtspositieregeling filiaalleiders, functiestructuuron derzoek filialen, collectieve arbeidsvoorwaardenrege ling distributie-organisatie, distributiestudie D'80, werkgelegenheid in winkelwerkmaatschappijen, decentralisatie en automatisering. Tussen de directie van de Levensmiddelen industrie Ahold enerzijds en de voedingsbonden en de Unie BLHP anderzijds heeft regelmatig overleg plaatsgehad over de gevolgen van de reorganisatie bij Marvelo, alsmede over de personele aspecten daar van. Overeenstemming werd bereikt over een voor- waardenregeling bij beëindiging van het dienstver band met 57'/2-jarigen en ouderen van wie, in het kader van de reorganisatie, de arbeidsplaats verviel. Tevens werd overeenstemming bereikt over een arbeidsvoorwaardenregeling voor administratief en leidinggevend personeel van de Albro bakkerij te Zwanenburg. Over de arbeidsvoorwaardenregeling voor het personeel van Albert Heijn Grootverbruik worden nog besprekingen gevoerd met de diensten bonden. Daarnaast is er in 1978 overleg geweest met de Vereniging Ahold Hoger Personeel. Besproken werden onder andere: de herstructurering binnen Ahold, de voortgang van de functieclassificatie volgens de Hay-methode, de lange termijn planning en management development. Interne publiciteit Onze personeelsleden worden door middel van interne publikaties regelmatig op de hoogte gehouden van allerlei ontwikkelingen en de meningsvorming binnen onze onderneming. Er ver schenen 10 nummers van ons personeelsblad Flitsen, alsmede een extra editie, waarin de nieuwjaars toespraak 1978 van de voorzitter van de Raad van Bestuur was opgenomen. Daarnaast ontving ieder personeelslid het perso- neelsjaarverslag 1977, waarin de belangrijkste aspec ten uit de beide jaarverslagen werden belicht. Op werkmaatschappijniveau worden - onder meer door het uitgeven van nieuws- en informatiebul letins - steeds meer activiteiten ontwikkeld op het gebied van de eigen interne publiciteit. Communicatie met publieksgroepen Om in deze tijd als grote onderneming te kunnen functioneren, moet - behalve aan het interne sociale beleid - aandacht worden besteed aan het ontwikkelen en onderhouden van 10

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 84