een 10-urige werkdag. Deze maatregel verschaft de mogelijkheid overmatig overwerk terug te brengen en tegelijkertijd het hoofd te bieden aan de concurrentie binnen de sector beroepsgoederenvervoer. De centrale slagerijen van de Vers Vleesgroep werden opnieuw geconfronteerd met het afbreken van het overleg over een C.A.O. voor de centrale vleesvoorverpakkingsindustrie. Sinds 1 april 1977 wordt nu al zonder C.A.O. gewerkt; een ongewenste situatie. Wij hopen dat werkgevers- en werknemersorganisaties elkaar in 1979 wel zullen kunnen vinden. Functie-inhoud In het verslagjaar is veel aandacht besteed aan een herbezinning op de inhoud van functies van zeer uiteenlopende aard. De veranderingen van de functie-inhoud die hieruit gaan voortvloeien of reeds zijn voortgevloeid, zullen veelal tevens een kwalita tieve verbetering van de functie inhouden. Wij menen dan ook dat die veranderingen zowel het bedrijf als de medewerkers ten goede komen. Albert Heijn Supermart heeft - onder meer als gevolg van de winkel-in-de-winkel formule - besloten om de filosofie van de multi-inzetbaarheid van mede werkers (het inzetten van personeel in verschillende functies) grotendeels te verlaten en wederom het accent te leggen op vakbekwaamheid per individuele medewerker. Door middel van onderzoek wordt nage gaan hoe het toewerken naar een grotere specialisatie kan bijdragen tot een optimaal resultaat in termen van opbrengst en arbeidsmotivatie. Verwacht wordt dat op deze wijze ook de kwaliteit van de functies kan worden verbeterd. In het licht van de vele technische en technolo gische veranderingen die zich bij Marvelo voltrekken, zijn - in samenwerking met een externe deskundige - voorbereidingen getroffen om meer systematisch de werkstructurering ter hand te nemen. Bij AC Restaurants is een toenemende behoefte ontstaan aan hoger gekwalificeerde medewerkers. F unctieclassificatie De activiteiten in het kader van de ontwikkeling c.q. herziening van functieclassificatie systemen werden voortgezet. Dat de her oriëntatie op de inhoud van de functies, zoals in de vorige paragraaf omschreven, hierbij een belangrijke rol speelt, is duidelijk. In het verslagjaar werd in nauwe samenwerking met een extern adviesbureau het rapport uitgebracht over de eerste fase van het plan tot uitvoering van functieclassificatie in de filialen op basis van de USF- methode (Universeel Systeem Functiewaardering). Deze fase omvatte het maken van functiebeschrij vingen van circa 50 kernfuncties als een eerste inventarisatie van de bestaande functiestructuur. In 1979 zal een begin worden gemaakt met de uitvoering van fase II van het genoemde functiestruc tuuronderzoek per winkelwerkmaatschappij. Deze fase, die naar verwachting medio 1980 zal worden afgerond, omvat het beschrijven en waarderen van de functies in de filialen van de diverse winkelwerkmaat schappijen en het bepalen van een rangorde van deze functies op grond van bovengenoemde USF-methode. Als deze fase is afgesloten, zullen de verkregen rangordes worden verwerkt in functiegroepen en belo ningsstructuren. In 1978 werd een onderzoek afgerond naar de waarde en toepasbaarheid van de Hay-classificatie- methode voor hoger personeel in onze onderneming. De resultaten van dit onderzoek waren aanleiding om tot definitieve invoering van deze methode te be sluiten. De realisatie (naar verwachting per 1 januari 1980) van dit besluit is in handen gelegd van een aan tal decentrale evaluatiecommissies, waarvan de activi teiten gecoördineerd en bewaakt worden door een centrale commissie. In het verslagjaar is het proces van invoering in gang gezet. Binnen de 'rechtspositieregeling hoofd kantoor' werden in diverse bedrijfsonderdelen een 100-tal functies geëvalueerd. De daarbij gevolgde pro cedure werd aangepast aan de wens tot meer open heid, met name voor wat betreft de terugkoppeling van de resultaten naar de betrokken medewerkers. Bij Albert Fleijn Supermart werd een begin ge maakt met een herziening van de uit 1974 daterende beschrijving van de bedrijfsleidersfunctie in de super- marts. Twijfels over de actuele waarde van de bestaande beschrijving van de functie-eisen waren gerezen door het groeiend aantal bedrijfsleiders in opleiding, dat de opleiding niet succesvol afsloot. Bij de distributie-organisatie heeft de in 1977 geïntroduceerde functie- en beloningsstructuur - door middel van een intensieve follow-up - een meer defi nitieve vorm gekregen. Met name de 'regeling per soonlijke toeslag' en de 'inconveniëntenbeloning' zijn in het verslagjaar uitvoerig onderwerp van overleg geweest tussen bedrijfsleiding, ondernemingsraad en dienstenbonden. In de FIoreca-C.A.0.1978, waaronder een belangrijk deel van het personeel van AC Restaurants valt, is een geheel nieuwe functieclassifieatie opge nomen voor de uitvoerende functies in het restaurant bedrijf. Deze classificatie, die inmiddels binnen deze werkmaatschappij is doorgevoerd, heeft de functie- opbouw belangrijk doorzichtiger gemaakt. Beloningsstructuur Het percentage Ahold-medewerkers van 23 jaar en ouder, dat het minimumloon verdient, bleef ten opzichte van 1977 nagenoeg gelijk: van 18,2 naar 18,7% (dit percentage heeft betrekking op medewerkers, die een derde of meer van de nor male arbeidstijd werkzaam zijn). De spreiding in de overige looncategorieën gaf weinig verandering te zien. Suppletieregelingen Bij Ahold is een plan uitgewerkt, dat voorziet in suppletie bij vermindering van inkomen als gevolg van verschillende omstandigheden, zoals: achterblijvende functievervulling vrijwillige aan vaarding van een lagere functie herstructurering van de functie herstructurering van de salarisschaal en/of van het functiewaarderingssysteem volledige en gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid. Flet plan omvat zowel aanvullingen op bestaande 8

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 82