catie. Een 15-tal medewerkers volgde een externe cursus over automatisering. In 1979 zal, met het oog op de verzelfstandiging, het leiding geven centraal worden gesteld. Bij de Vers Vleesgroep kregen 25 voorlieden en eerste assistenten, alsmede 25 chefs een cursus 'Soci ale Vaardigheid'. Een begin werd gemaakt met de uitvoering van een kadercursus voor chefs; in 1978 namen daaraan 25 personen deel. Het opleidingsaccent bij de centrale diensten van de Divisie Detailhandel Nederland lag op het ontwik kelen van vakbekwaamheid. Bij de administratie volgden 37 medewerkers een opleiding Praktijk diploma Boekhouden, MBA of SPD en 50 personeels leden een interne cursus computerkennis. In de automatiseringssector kregen 50 medewerkers een vakopleiding. Daarnaast werd ook veel aandacht besteed aan de vorming van leidinggevende functionarissen. Daartoe werden acht 2-daagse bijeenkomsten voor sector-, afdelings- en groepschefs georganiseerd, waarbij leiding geven het centrale thema was. In de automati seringssector werden voor managementteams bijeen komsten over samenwerkingspatronen verzorgd. Ter ondersteuning van het middenkader bij de Levensmiddelenindustrie Ahold werd een 2-daags practicum 'Groepsoverleg' ontwikkeld en uitgevoerd. Deze cursus, bestemd voor 150 kaderleden, maakt deel uit van een 4 jaar durende cyclus over communi catie, gespreksvoering en samenwerking. Een 14-tal leidinggevenden van Marvelo (produk- tiebedrijf kruidenierswaren) heeft een twee-jarige cursus voor middenkader afgerond. Met het oog op de personele aspecten van de reno vatie bij Marvelo zal in 1979, voor alle niveaus, het accent bij de opleidingen worden gelegd op vergroting van sociale vaardigheden en inzicht in sociale vraag stukken. Bij Meester Wijhe is een twee-jarige cursus van start gegaan voor 13 schoolverlaters die zojuist in dienst zijn getreden. Deze cursus staat onder auspiciën van de Stichting Vakonderwijs. Voor de cursusbegeleiding werd binnen het bedrijf een 'praktijkleermeester' aange steld. Daarnaast werden in deze werkmaatschappij 15 nieuwe arbeidskrachten omgeschoold tot vleesbewer kers. AC Restaurants organiseerde 9 cursussen gasten- contacten, 2 leiding geven, 4 samenwerken en 2 alge meen management (management leergang). Deze opleidingen staan ook voor 1979 op het programma. Daarnaast bestaat het plan om voor de leden van de vestigingspersoneelscommissies een cursus gespreks techniek te organiseren. Een aantal medewerkers van Ostara volgde een vakcursus en een ondememerscursus horeca. Studiebydragenfonds Het aantal verzoeken om studiebijdragen heeft zich - na een sterke stijging in de jaren 1976 en 1977 - in het verslagjaar enigszins gestabi liseerd. Werd in 1976 door 945 en in 1977 door 1.134 personen een beroep op het fonds gedaan, ditmaal werden 1.121 verzoeken gehonoreerd. Wel nam het toegekende bedrag per deelnemer opnieuw toe. Als gevolg daarvan steeg het totale uit keringsbedrag van f458.300 in 1977 tot f500.665 in het verslagjaar. Bij een uitsplitsing van dit bedrag over de diverse opleidingen ontstaat het volgende beeld: 1977 1978 Vakdiploma's 106.100 107.018 Algemene ontwikkeling (AW/Mavo/Havo/Leao/ Meao/Heao) 36.000 23.734 Kantooropleidingen (w.o. talen, boekhouden, MBA, SPD) 45.100 40.684 IBW/ISW opleidingen (management en economie) 240.000 284.357 Diversen 31.100 44.872 458.300 500.665 Eind 1978 is voor het fondsbeheer een nieuw bestuur benoemd, bestaande uit twee leden van de Centrale Ondernemingsraad en twee leden, aange wezen op voordracht van de Raad van Bestuur. Arbeidsvoorwaarden Algemeen Het leggen van een decentraal accent in onze onderneming noodzaakt eens te meer ons arbeidsvoorwaardenbeleid te enten op de ver schillende bedrijfstakken en branches, waarin wij werkzaam zijn. Als gevolg daarvan ontwikkelen de Ahold-regelingen inzake de arbeidsvoorwaarden zich steeds meer tot raamregelingen die per groep con creet kunnen worden ingevuld. Ons beleid is erop gericht om onze medewerkers, binnen de financiële ruimte die de onderneming is gegeven, ten minste de primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden te bieden die in de betrokken bedrijfstak, branche en/of in de betrokken regio gebruikelijk zijn. Uit de bedrijfsonderdelen lbert Heijn Supermart heeft in 1978 enige ver beteringen doorgevoerd in de primaire arbeids voorwaarden voor het filiaalpersoneel. Deze verbeteringen hadden betrekking op de verhoging van toeslagen boven het wettelijk minimum (jeugd)loon en van de maxima van enkele loonschalen. Bij Alberto werd de toeslag op het wettelijk minimum (jeugd)loon voor eerste verkoopsters ver hoogd. Simon verhoogde de toeslag op het wettelijk minimum (jeugd)loon voor caissières en eerste assi stenten, en introduceerde voorts het toeslagsysteem voor assistenten. Bij Etos werden de toeslagen verhoogd, die ver koopsters ontvangen bij vervanging van de filiaalchef. Voor een belangrijk aantal van de vrachtwagen chauffeurs bij onze distributie-organisatie werd een vierdaagse werkweek geïntroduceerd, gekoppeld aan 7

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 81