Opleiding Veranderingsbereidheid en -vermogen 4 ls gevolg van allerlei ontwikkelingen in de maat schappij en de uitstraling daarvan op het bedrijfsleven zijn er nog maar weinig functies die qua inhoud stabiel en onveranderlijk blijven. Gesteld zou kunnen worden dat een medewerker die gedurende langere tijd ogenschijnlijk 'dezelfde' functie heeft vervuld, waarschijnlijk in werkelijkheid tenminste eenmaal van functie is veranderd. Dit verschijnsel, dat nog in omvang zal toe nemen, noodzaakt enerzijds tot het stimuleren van veranderingsbereidheid en anderzijds tot het ontwik kelen van veranderingsvermogen. Aan die ontwikkeling van dat veranderingsvermogen levert de onderneming een bijdrage door medewer kers in de gelegenheid te stellen opleidingen te volgen. Nieuwe kennis en vaardigheden kunnen niet alleen leiden tot een betere functievervulling en ont plooiing van de medewerker, maar ook tot een verge makkelijken van de overstap naar andere functies. Hiermee wordt de kans op behoud van werk vergroot. Vanuit deze optiek heeft Ahold in 1978 wederom veel aandacht aan opleidingen besteed. Inclusief het uitkeringsbedrag van het studiebijdragenfonds (dat straks nog aan de orde komt), werd f 5,4 miljoen aan opleidingen uitgegeven tegen f 4,9 miljoen in 1977. In dat bedrag zijn de betaalde studiedagen begrepen, maar niet de reis- en verblijfkosten van buitenlandse studiereizen. Die f 5,4 miljoen kwam ten goede aan 3.150 medewerkers die tezamen 12.000 cursusdagen (ofwel circa 50 manjaren) volmaakten. Individu-bedrijf-samenleving Ontwikkelen alle bedrijfsopleidingen een zeker veranderingsvermogen, één van die oplei dingen 'individu-bedrijf-samenleving' ge heten (kortweg IBS), is ook qua inhoud specifiek ge richt op het verschaffen van inzicht in veranderings processen in samenleving en bedrijf en op het leren hanteren daarvan. Deze opleiding, een 3-daagse bijeenkomst met follow-up, is bestemd voor kaderleden in de onder neming. Wat de methode betreft, is essentieel dat de bijeen komst steeds wordt bijgewoond door een groep die in de dagelijkse praktijk een werkeenheid vormt. Veel kaderleden zullen de opleiding tweemaal volgen; de eerste maal als deelnemer (onder begeleiding van de chel) en de tweede maal als begeleider, namelijk van zijn eigen medewerkers. Duidelijk is dat daarom met de hoogste niveaus moet worden begonnen. Dat betekent, dat het pro gramma zich over een reeks van jaren zal gaan uit strekken. In de cursus is ook plaats ingeruimd voor het leren hanteren van bestaande conflicten en tegenstellingen en voor het bespreken van de invloed van verande ringen in de samenleving op de stijl van leiding geven en de daaruit resulterende samenwerkingspatronen. In die zin kan de opleiding ook een bijdrage leveren tot de oplossing van knelpunten. Inmiddels zijn gunstige ervaringen opgedaan bij een drietal bijeenkomsten, te weten met de Raad van Bestuur en met medewerkers van Ahead Advertising en AC Restaurants. In 1979 zullen een tiental groepen van 6 tot 12 per sonen elk, uit verschillende werkmaatschappijen, aan de cursus gaan deelnemen. Overige opleidingen In het verslagjaar werden wederom voor leidingge vende functionarissen enkele cursussen georgani seerd in samenwerking met een universitair insti tuut. Daarnaast werden voor midden en hogere kader leden opnieuw de 14-daagse training 'Menselijk ge drag in organisaties' (60 deelnemers) en de leergang 'Voortgezette Kadervorming' (17 deelnemers - 25 dagen verspreid over een halfjaar) verzorgd. Bij Albert Heijn Supermart volgden240 medewer kers een opleiding tot eerste verkoper. Daarnaast werden cursussen gegeven voor 45 aankomende en 28 reeds benoemde sectorchefs. Er is voor de sectorchefs een nieuwe opleiding ontwikkeld, die naar verwachting in 1979 zal worden ingevoerd. De bedrijfsleiders in deze werkmaatschappij volgden cursussen op het gebied van administratie (60 deelnemers), leiding geven (120 deelnemers) en werkprogrammering (120 deelnemers). Voor 1979 staan voor deze functionarissen op het pro gramma: verkoopkunde, arbeidsvoorwaarden en general management. Bij Albert Heijn Zelfbediening zijn ten behoeve van de bedrijfsleiders opleidingsprogramma's ontwik keld. Als onderdeel daarvan werd in 1978 begonnen met de behandeling van de onderwerpen: 'Programmeren' en 'Cijfermatig beheer en analyse' (elk 45 deelnemers). Daarnaast kregen 30 personeelsleden een opleiding tot eerste verkoper A en 47 medewerkers een opleiding tot eerste verkoper B. Simon heeft, in verband met een assortimentsuit breiding, een opleidingsprogramma ontwikkeld voor personeel, dat bedient bij de verkoop van vleeswaren en brood. Op basis van een landelijke enquête werd ook voor Simon-bedrijfsleiders een programma samengesteld. Voor deze functionarissen werd in 1978 onder meer 'Vergadertechniek' behandeld. Op het pro gramma voor 1979 staan de onderwerpen: 'Beoor delen' en 'Cijfermatig en geprogrammeerd werken'. Een begin werd gemaakt met de uitvoering van een meer gestructureerd opleidingsprogramma voor afde lingschefs. Miro organiseerde in 1978 voor ruim 900 deel nemers cursussen op uiteenlopende gebieden, zoals het voeren van beoordelingsgesprekken, werving/ selectie en kassatraining. Bij Etos worden de opleidingen - als uitvloeisel van gesprekken op het zogenaamde Persoonlijk Ontwikkelings Plan - steeds sterker geënt op de indi viduele medewerker. De beheerders van Alberto hebben in 1978 onder meer een 2-daagse verkoopopleiding gekregen. Het voorlopige programma voor 1979 telt 6 cursus dagen. Bij de distributie-organisatie volgden 62 mede werkers een vorkheftruck-training, 14 een cursus con troleur en 48 een opleiding laden/lossen. Het kader kreeg cursussen gericht op leiding geven en communi- 6

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 80