Functiebezetting Interne werving Het beleid is er primair op gericht om vacatures in de onderneming - indien de vereiste kwali teit aanwezig is - te bezetten met eigen medewerkers. Teneinde deze beleidsdoelstelling te verwezenlijken, wordt onder meer het middel gehanteerd van interne publikatie van openstaande functies. Daarnaast proberen wij deze doelstelling te be reiken door medewerkers die daarvoor geschikt lijken, intern voor een bepaalde hogere functie op te leiden. Voorbeelden daarvan zijn de trainee-programma's die bij de winkelwerkmaatschappijen Alberto en Etos werden ontwikkeld. Daarnaast is op concernniveau een programma voor hogere kaderfuncties ontwikkeld, het zogenaamde Bibit-programma. Overigens spreekt het vanzelf dat niet in alle vacatures door middel van interne werving kan worden voorzien. Externe werving Onze onderneming werd in 1978 wederom geconfronteerd met de situatie dat voor een aantal functies moeilijk medewerkers konden worden aangetrokken. Dat gold met name voor de Randstad, waar alle filiaaltypen zich veel moeite moeten geven om mensen te werven voor hogere en lagere filiaalkaderfuncties, zoals bedrijfsleiders en sec torchefs. Onze produktiebedrijven, centrale slagerijen en distributiecentra in de Randstad ondervinden veel problemen bij de personeelsvoorziening in uitvoe rende functies. Hoezeer deze problematiek streekgebonden is, blijkt onder meer uit het feit, dat onze distributie organisatie in de regio Tilburg en ons produktiebe- drijf Meester in de regio Wijhe wel zonder veel pro blemen in de personeelsbehoefte kunnen voorzien. Onze inspanningen bij het aantrekken van perso neel worden geïllustreerd door het gezamenlijke bedrag dat de bedrijfsonderdelen in het verslagjaar aan personeelsadvertenties besteedden: ruim f 1,3 miljoen. Albert Heijn Supermart voerde intensieve wervingscampagnes om de bezetting, zowel in kwanti tatieve als in kwalitatieve zin, op peil te brengen. Advertentiecampagnes gekoppeld aan voorlichtings bijeenkomsten op scholen resulteerden wel in een daling, maar nog niet in een opheffing van de bestaan de tekorten aan personeel. Onderstaand staatje geeft daarvan een illustratie: sectorchefs le verkopers begin 1975, tekort 220 397 aug. 1977, tekort 96 190 aug. 1978, tekort 79 111 in opleiding per 1-1-1979 38 96 Eenzelfde beeld leverde de personeelssituatie bij Albert Heijn Zelfbediening op; het tekort aan kader liep hier terug van 76 naar 34. Dat wij er niet in geslaagd zijn om de tekorten volledig weg te werken, moet voor een deel op reke ning worden geschreven van het feit, dat het imago van de detailhandel op de arbeidsmarkt nog steeds niet voldoende uitnodigend werkt. Onze activiteiten in 1979 zullen op verbetering van dit imago gericht zijn. Zo zal meer aandacht worden besteed aan het ontwikkelen van interne begeleidingsprogramma's voor jongeren beneden het niveau van eerste ver koper. Voorts zullen bestaande contacten met scholen worden verstevigd. Selectieprocedures Gunstige ervaringen werden opgedaan met de nieuwe procedure bij bedrijfspsychologisch onderzoek. Essentieel bij deze procedure is dat de sollicitant in zage krijgt in het beoordelingsrapport, alvorens dit naar het bedrijf wordt gezonden. Daarnaast heeft hij het recht om zijn toestemming te onthouden aan doorzending van het rapport. De kandidaat die besluit om het over hem uitge brachte rapport niet te laten doorzenden, is daarmee niet automatisch afgewezen. Hij krijgt de gelegenheid om zijn sollicitatie toe te lichten in een gesprek met de psycholoog en de personeelfunctionaris. In 1978 werden 400 sollicitanten psychologisch getest tegenover 298 in het jaar daarvoor. Loopbaanontwikkeling Eén van de hoekstenen van het leiding geven aan mensen is het gesprek over het functioneren, zoals dat ten minste éénmaal per jaar met elke medewerker moet plaatsvinden. Helaas is in het ver slagjaar gebleken dat het voeren van deze functio neringsgesprekken nog niet in alle Ahold-onderdelen een goede gewoonte is geworden. Doel van de gesprekken is om helderheid te krijgen over het huidig functioneren van betrokkene, over toekomstige veranderingen in de inhoud van de functie en over de mogelijkheden tot persoonlijke begeleiding. Voorts kunnen afspraken worden ge maakt over cursussen of andere vormen van opleiding waaraan de betrokken medewerker behoefte heeft. De gesprekken verschaffen enerzijds 'de beoor deelde' inzicht in zijn loopbaanmogelijkheden bij de onderneming en voorzien anderzijds het bedrijf van de noodzakelijke informatie voor de personeelsplan ning. Albert Heijn Supermart is van plan om in 1979 nieuwe methodieken te ontwikkelen voor de bege leiding van jongere medewerkers. Bewust en meer planmatig wordt gewerkt aan het creëren van ruimte voor doorgroei. Voor de kaderleden in deze werkmaatschappij is een meer gestructureerde beoordelingsmethodiek tot stand gekomen. Bij Albert Heijn Zelfbediening is een loopbaan begeleidingsplan voor bedrijfsleiders ontwikkeld, dat onder meer inzicht moet verschaffen in de mate waarin potentieel aanwezig is om in de jaren '80 rela tief grote zelfbedieningszaken te leiden. Om meer inhoud te geven aan de loopbaange- sprekken heeft een daarop gerichte toetsing van bedrijfsleiders plaatsgevonden. Bij Alberto is een nieuw systeem van beoorde ling geïntroduceerd,gebaseerd op de nieuw gemaakte functieprofielen van beheerder en groepsleider. 5

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 79