Begonnen werd met dat deel van de concerndiensten dat reeds voornamelijk ten behoeve van dit Ahold- onderdeel werkzaam was, bij deze divisie onder te brengen. Als gevolg daarvan beschikt de divisie nu over een tiental centrale diensten met in totaal 850 medewerkers. Het aantal personeelsleden bij de concernstaf diensten is door deze organisatorische verandering belangrijk gedaald (thans circa 80). Op werkmaatschappijniveau waren in de Divisie Detailhandel Nederland de volgende ontwikkelingen van belang: de winkelwerkmaatschappijen hebben nu ook de inkoopfunctie in eigen beheer gekregen, waarmee een stap naar de verzelfstandiging van deze werkmaat schappijen werd gezet. Bij Albert Heijn Supermart zijn de taken van de groep verkoopleiders gewijzigd. In 1979 zullen in deze werkmaatschappij de criteria worden vastgesteld, waaronder bepaalde verantwoordelijkheden en be voegdheden van de directie naar onderliggende niveaus moeten worden verlegd. Bij Miro heeft de verzelfstandiging een vervolg gekregen, doordat op filiaalniveau meer invloed werd verkregen in zaken als assortimentskeuze, presentatie en prijsstelling. Etos heeft - naast de afdeling inkoop - de be schikking gekregen over een afdeling electronische gegevensverwerking en een eigen administratie. Binnen de Vers Vleesgroep (centrale slagerijen, inkoopafdeling en Ambachtsslagers) is een begin gemaakt met het geleidelijk en stapsgewijs verleggen van verantwoordelijkheden en bevoegdheden naar de basis. Aangezien dit proces een zekere mentaliteits verandering van zowel leidinggevenden als niet- leidinggevenden vraagt, wordt hierbij de nodige voor zichtigheid en zorgvuldigheid betracht. Door een nauwer contact van de Vers Vleesgroep met de organisatie van Albert Heijn Supermart is een integratie van inkoop, produktie (centrale slagerijen) en verkoop van vlees tot stand gebracht. Deze inte gratie heeft in de tweede helft van 1978 reeds geleid tot een duidelijke verbetering van het resultaat. Om de reeds jarenlang bestaande problemen rond de perso neelsbezetting op te lossen, werd bij de centrale slagerij in Zaandam besloten om de ploegendienst af te schaffen en over te gaan tot algehele produktie in dagdienst. Een intern rapport, waarop dit besluit was gebaseerd, werd positief beoordeeld door de werk nemersorganisaties en de ondernemingsraad. Het aantal vestigingen van de Ambachtsslagers (het exploiteren van slagerijen in bediening binnen de winkelvestigingen) zal in 1979 worden opgevoerd van 5 tot 11. Met het aanpassen van de organisatie aan deze groei zal in 1979 worden voortgegaan. De Toko-organisatie heeft in 1978 een ver sterking van het management gekregen, waardoor binnen de Simon-organisatie meer mogelijkheden voor een zelfstandiger ontwikkeling geschapen zijn. Kleinere distributie-eenheden Een belangrijke gebeurtenis binnen de Divisie Detailhandel Nederland was het gereedkomen van de (in het vorig verslag aangekondigde) studie naar de eisen waaraan onze distributie-organi satie in de toekomst zal moeten voldoen. De uitgangspunten die indertijd geleid hebben tot het beginnen met deze studie waren: capaciteitsproblemen in de huidige centra wense lijkheid van kleinschalige distributie-eenheden wenselijkheid van het werken in dagdienst. De belangrijkste aanbevelingen uit deze studie zijn: voor de kruidenierswarendistributie zal een be perkte vergroting van het aantal distributie-eenheden nodig zijn, terwijl een verdergaande decentralisatie van de distributie van groenten en fruit noodzakelijk zal worden. Mede rekening houdend met de mogelijkheden die het personeelsbestand biedt, dient nog nader uit gewerkt te worden, welke definitieve keuze gemaakt moet worden. Uitvoering van dit plan zal leiden tot een verminde ring van het aantal personeelsleden per distributie eenheid. Als gevolg van de uitbreiding van het aantal eenheden, zal het aantal arbeidsplaatsen dat de gehele organisatie landelijk biedt (thans circa 900, incl. staf diensten) in zekere mate toenemen. Op initiatief van de dienstenbonden is een uit 12 distributiemedewer kers (onder wie tien ondernemingsraadsleden) be staande werkgroep ingesteld. Wij zijn ons bewust van het belang van een zorg vuldige begeleiding van dit veranderingsproces. Ahead Advertising Bij Ahead Advertising (ons reclamebureau) werden - in overleg met de betrokken mede werkers - enkele organisatorische wijzigingen doorgevoerd, die nauw samenhangen met de ont wikkeling van dit bureau naar grotere zelfstandigheid. Levensmiddelenindustrie Ahold In het kader van een samenvoeging van Ahold-acti- viteiten in enkele hoofdgroepen, heeft begin 1978 een bestuurlijke bundeling plaatsgevonden van alle produktiebedrijven en van Albert Heijn Grootver bruik onder één directie. In 1979 zal Albert Heijn Grootverbruik een meer gestructureerd beleid gaan voeren, teneinde de markt positie te verstevigen. Dit zal in 1979 leiden tot een aanpassing van de organisatiestructuur; aan het eind van het verslagjaar werd daartoe reeds een aanzet gegeven. Restaurants en Recreatie Bij AC Restaurants is verdere voortgang geboekt met het 'platter' maken van de organisatie. Essentieel daarbij is, dat groepen vestigings managers gezamenlijk betrokken zijn bij de vaststelling van het beleid. Dit beraad is in de plaats gekomen van de districts-managers-functie. Als gevolg van deze organisatorische wijziging is het accent in het overleg op onderlinge steunverlening komen te liggen. Door de groei van Ostara (exploitatie van vijf grote vakantieparken) is in deze werkmaatschappij een grotere behoefte ontstaan aan meer beleid, ook op het personele vlak.

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 77