Organisatie Decentraal accent Het overdragen van een deel van de verant woordelijkheden en bevoegdheden door hogere aan lagere hiërarchische niveaus kan uiteraard niet binnen één jaar tot stand worden ge bracht. Het leggen van decentrale accenten is zeker in een onderneming met de aard en omvang van Ahold een proces dat zich minstens over enkele jaren uit strekt, en ook móet uitstrekken. Slechts een geleide lijke en beheerste wijze van invoering kan tot het ge wenste resultaat leiden. Zo zal een verschuiving van bevoegdheden van hogere naar lagere niveaus in ieder geval gepaard moeten gaan met het creëren van optimale informatiestromen tussen die verschillende niveaus, zodat men bijvoorbeeld op centraal niveau - met het oog op het daar te voeren beleid - snel over de juiste informatie uit de verschillende Ahold-onder- delen kan beschikken. Bovendien zal de onderneming - bij het geleide lijk invoeren van de nieuwe organisatiestructuur - zich ervan moeten vergewissen, dat medewerkers vol doende gemotiveerd en toegerust zijn om grotere ver antwoordelijkheden en bevoegdheden te dragen. Overleg en een gerichte begeleiding zullen steeds aan de invoering vooraf moeten gaan, aangezien gede centraliseerde en gecentraliseerde verantwoordelijk heden goed op elkaar moeten aansluiten. Daarbij wijzen wij op het feit dat de onderneming bij haar besluitvorming in toenemende mate rekening moet houden met opvattingen in verschillende belangen groeperingen, zoals personeelsleden, consumenten en aandeelhouders, en met eisen, die de lokale en natio nale wetgeving stelt. Een situatie die, met name voor wat betreft het lange termijn beleid, op centraal niveau om coördinatie van de besluitvorming vraagt. De door ons voorgestane verandering betekent derhalve geen of-of keuze, maar is gericht op het ver leggen van het nemen van beslissingen naar die niveaus, waar de kennis, ervaring en het inzicht aan wezig zijn. Overwegingen Het spreekt vanzelf dat het besluit om een decentraal accent te leggen berust op de over weging dat de onderneming daar ook in com merciële zin wel bij zal varen. Onze posities op de markt dienen gehandhaafd en verstevigd te worden. In dat verband kan erop worden gewezen, dat belang rijke verschillen in de samenstelling van de klanten kring en in de aard van de ondervonden concurrentie per onderdeel of filiaal een zelfstandiger beleid op vestigingsniveau aantrekkelijk maken, omdat dan pre ciezer kan worden ingespeeld op de feitelijke markt omstandigheden. Op die manier vertrouwen wij de continuïteit van onze onderneming op de langere ter mijn nog beter te kunnen waarborgen. Aan het plan ligt echter ook een meer op zichzelf staand sociaal beleidsmotief ten grondslag, namelijk de overweging dat gedecentraliseerde verantwoorde lijkheid meer bevrediging in het werk kan geven en tevens beter aansluit bij een veranderende samen leving, waarin - onder meer als gevolg van een stijging van het gemiddelde opleidingsniveau - de mondigheid van mensen en de behoefte aan mee denken en aan een eigen inbreng toenemen. Tegen die achtergrond zou het leggen van een decentraal accent het plezier in het werk en daardoor de moti vatie van de medewerkers kunnen vergroten. Ook is een overweging geweest, dat de interna tionalisatie van Ahold een verzwaring inhoudt van de beleidscoördinerende taak van de Raad van Bestuur, zodat delegatie van een deel van de verant woordelijkheden en bevoegdheden vanuit de Raad van Bestuur noodzakelijk werd. Divisie Detailhandel Nederland De activiteiten die in 1978 - in het kader van het decentralisatieproces - werden ontwikkeld, hadden vooral betrekking op de Divisie Detailhandel Nederland. Enkele belangrijke gegevens 1977 1978 Aantal personeelsleden 28.273 29.342 Idem in full-time equivalenten 16.425 16.787 Loonsom inclusief sociale lasten (in miljoenen guldens) 491,3 548,9 Uitgaven voor opleidingen (in miljoenen guldens) 4,9 5,4 Gemiddeld verzuim (in procenten) 7,5 7,9 Gemiddeld verloop personeel tenminste 33V3% van de normale arbeidstijd werkzaam (in procenten) 34,8 31,2 Omzet van de Nederlandse bedrijven aan derden (in miljoenen guldens) 3.790,4 4.022,7 Aantal medewerkers personeeldienst: personeelsfunctionarissen opleidingsfunctionarissen overigen 57 15 43 60 15 43 2

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 76