de relatieve daling achten wij het resultaat 1978 echter zeer acceptabel. Ook in 1978 is het Bi-Lo management actief bezig geweest met verhoging van de efficiency en ver betering van de interne organisatie. Vooral op het gebied van de logistiek is in 1978 vooruitgang geboekt. De bij de overname in 1977 toegezegde perso- neelspensioenregeling is in de loop van 1978 geëffec tueerd. Voorts werd de arbeidstijd tot 44 uur per week verlaagd. De economische verwachtingen voor 1979 voor de USA zijn niet onverdeeld gunstig. Minder econo mische groei en hoge inflatie. Desondanks rekent Bi- Lo op een stijging van de kwantitatieve omzet. Daar naast zal de uitbreiding van het filiaalapparaat ook in 1979 worden voortgezet met zeker 10 supermarkten. Mede daardoor zal de sterke marktpositie, welke Bi- Lo in de loop van de afgelopen jaren heeft opge bouwd, in 1979 onverminderd kunnen worden gehandhaafd. Verwacht wordt dat de resultaten in dol lars op nagenoeg hetzelfde peil zullen blijven. CadaDia Enkele kerncijfers: 389533.000 peseta's omzet filialen 36,5% omzetstijging ten opzichte van 1977 ^vestigingen 2.775 m2 verkoopoppeiMakte geïnvesteerd vermogen 419.609.000 peseta's 109 personeelsleden, tenminste 33%% van de'normale arbeidstijd werkzaam. Het jaar 1978 werd voor ons in sterke mate gekenmerkt door een voortdurende poging de werking van de ambtelijke molens wat te versnellen en daardoor het expansieprogramma vol gens de planning van de grond te krijgen. In verband met de te houden gemeenteraadsverkiezingen, die steeds maar zijn uitgesteld, nemen de Spaanse autori teiten echter een afwachtende houding aan. Hierdoor is het voor ondernemers bijzonder moeilijk, zo niet onmogelijk, binnen een naar Neder landse maatstaven gemeten redelijke termijn alle benodigde vergunningen ten behoeve van een nieuw te openen supermarkt te verkrijgen. Daarom kon ondanks voortdurende inspanningen in 1978 slechts één nieuw filiaal worden geopend, te weten een vesti ging in Coslada, een voorstad van Madrid met 41.500 inwoners. Naar volume gemeten lagen de omzetten in de bestaande zaken in 1978 op een duidelijk hoger niveau dan in het voorgaande jaar. Met name in het tweede halfjaar was de ontwikkeling goed. Dit stemt tot tevredenheid. In het bijzonder als daarbij wordt aangetekend, dat de werkloosheid in 1978 in ver sterkte mate is toegenomen. Bovendien liep de koop kracht van de gemiddelde Spaanse werknemer voor het tweede achtereenvolgende jaar terug, doordat de prijscompensatie in de lonen opnieuw achterbleef bij de inflatie, welke in 1978 circa 16% bedroeg (inflatie 1977: 26,4%). Ondanks de bevredigende omzetontwik keling in de bestaande zaken kon nog geen positief resultaat worden behaald in 1978, in het bijzonder doordat de overheadkosten nog (te) zwaar drukken als gevolg van het geringe aantal vestigingen. De ervaringen in de bestaande CadaDia super markten sterken ons in de overtuiging dat deze for mule na enkele verfijningen in Spanje succes vol zal kunnen zijn. Onze inspanningen zullen dan ook gericht blijven op omzetvergroting en resultaat verbetering in de bestaande zaken en het openen van nieuwe vestigingen met de CadaDia-formule. Op grond van de thans beschikbare gegevens lijkt het reëel te veronderstellen, dat in 1979 drie CadaDia supermarkten kunnen worden geopend. De verwachting is dat Ahold Espana in 1979 de basis zal kunnen leggen om in 1980 een positieve bijdrage aan het Ahold resultaat te leveren. 20

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 26