Detailhandel Verenigde Staten en Spanje belangen in deze markten. Begin 1978 namen wij een aantal wegrestaurants in België over en tegen het einde van het jaar verwier ven wij een deelneming in Jacques Borel Catering Nederland. In vrijwel alle sectoren is het afgelopen jaar een forse omzetvergroting bereikt. Ten opzichte van de beperkte prijsverhogingen aan de afzetzijde bleven de kostenstijgingen, mede door het arbeidsintensieve karakter, aanzienlijk sterker doorgaan en dit heeft een druk op de marges veroorzaakt. Ondanks deze fac toren en hoge aanloopkosten is het resultaat van de groep ten opzichte van 1977 gestegen. Wegrestaurants Nederland De voorzieningen langs de autowegen om de inwendige mens te versterken zijn jarenlang in omvang en groei achtergebleven bij de intensiteit van het wegverkeer. De hierdoor gegroeide achterstand zal in de toekomst moeten worden ingelopen. Voor een goed georganiseerde en duidelijk geprofileerde keten als de AC wegrestaurants liggen hier goede mogelijkheden. Met twee nieuwe vestigingen is in 1978 het aantal AC wegrestaurants tot 14 uitgebreid. Enkele rigou reuze verbouwingen in bestaande restaurants en nieuwe kleding voor het personeel droegen bij aan de promotie van 'het gezicht' van AC wegrestaurants. Een flinke groei in bezoekersaantallen zorgde voor een behoorlijke omzetstijging. Het resultaat is licht verbeterd. Voor 1979 rekenen wij op voortzetting van de omzetgroei en van de stijgende resultatenlijn. Wegrestaurants buitenland Door de overname van wegrestaurants in België bezit AC Restaurants een leidende positie in wegres taurants in dat land. De energieke wijze waarop na de overname de exploitatie ter hand is genomen heeft geresulteerd in een wending ten goede in de dalende omzettendens die deze vestigingen kenmerkten. In de al aanwezige Belgische AC's verbeterden de omzetten en de resultaten. De aanloop- en ombouwkosten van de overgenomen restaurants zijn evenwel van een zodanige omvang, dat het totale resultaat van de Belgische organisatie nog negatief was in 1978. In 1979 zal gewerkt worden aan een versteviging van de bestuurlijke organisatie. Nabij Brussel opent AC een tweezijdig wegrestaurant waarbij ook de benzine-exploitatie door ons zal worden verzorgd. Het Duitse wegrestaurant AC Brohltal boekte zowel een hogere omzet als resultaat ten opzichte van het vorig jaar. Ostara vakantieparken In 1978 is het vakantiepark 't Strandheem in Opende gereed gekomen. Daarnaast kon het eerste gedeelte van de uitbreidingen in 't Wolfsven in gebruik worden genomen. Ondanks de matige weersomstandigheden en de aanloopkosten van de nieuwe activiteiten was het resultaat gelijk aan dat van 1977. Voor 1979 ver wachten wij een aanzienlijke omzet- en resultatentoe- name waaraan het vernieuwde en vergrote Wolfsven een belangrijke bijdrage zal leveren. Enkele kerncijfers: f 916.886.000 omzet filialen y 0,1% daling (op jaarbasis) ten opzichte van 1977 108 vestigingen 185.525 m2 verkoopoppervlakte geïnvesteerd vermogen f 159.799.000 5.771 personeelsleden, tenminste 33V3% van de nor male arbeidstijd werkzaam. De financiële administratie van beide onder nemingen geschiedt in de nationale valuta, respectievelijk US en peseta. Voor de om rekening van deze valuta's in guldens ten behoeve van de jaarrekening van Ahold en de invloeden op de cijfers van wijzigingen in de wisselkoersen verwijzen wij naar de toelichtingen bij de gecombineerde balans en de gecombineerde winst- en verliesrekening. Bi-Lo Enkele kerncijfers: 460.270.000 omzet filialen 15,3% stijging ten opzichte van 1977 (op jaarbasis) 103 vestigingen 182.750 m2 verkoopoppervlakte geïnvesteerd vermogen 75.158.000 5.662 personeelsleden, tenminste 33'/3% van de nor male arbeidstijd werkzaam. Het marktgebied waarin Bi-Lo opereert, bestaat uit de zuidoostelijke staten South Carolina, North Carolina en Georgia. Deze staten behoren tot de snelst groeiende van de USA, zowel economisch als qua bevolking. Door deze ontwikkeling heeft dit gebied een grote aantrek kingskracht op het bedrijfsleven. In de levensmid delenbranche komt dit tot uitdrukking in snelle expansie met nieuwe supermarkten, door zowel reeds aanwezige ondernemingen als door nieuwkomers. In 1978 werden in het Bi-Lo marktgebied niet minder dan 100 supermarkten geopend waarvan door Bi-Lo zelf 9. Dat wil zeggen 9% van de nieuwe vestigingen. Uit rentabiliteitsoverwegingen werd in 1978 een vier tal oudere Bi-Lo zaken gesloten, waardoor het aantal filialen per saldo steeg van 98 ultimo 1977 tot 103 ultimo 1978. Ter stimulering van de omzetgroei werd vanaf januari 1978 een door middel van radio-, t.v.- en kran- tenpubliciteit ondersteunde actie gevoerd, waarbij het discount-karakter van Bi-Lo nog eens extra werd onderstreept. Daarnaast nam Bi-Lo als eerste in de re gio een aantal merkloze artikelen - zogenaamde witte merken - als proef in het assortiment op. Onder meer door de genoemde accentuering van het discount-karakter, het assortimentsbeleid en de expansie met nieuwe filialen slaagde Bi-Lo erin, ondanks de snel groeiende concurrentie, in 1978 een omzet te behalen van 460 miljoen. In vergelijking met 1977 betekent dat een stijging van 60 miljoen of 15%. Deze omzetstijging, waarin een forse volumegroei in de bestaande zaken is begrepen, lag boven het regio nale gemiddelde, waardoor het Bi-Lo marktaandeel, dat tussen 8 en 9% groot is, in 1978 volledig werd behouden en in bepaalde streken zelfs werd vergroot. Door een lagere brutowinstmarge bleef het dol larresultaat ongeveer gelijk aan dat in 1977. Ondanks 19

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 25