Levensmiddelenindustrie Ahold Enkele kerncijfers: J 385.612.000 omzet, waarvan f98.976.000 aan derden 2,9% stijging? ten opzichte van 1977 vestiginge'n in Dordrecht, Tilburg, Wijhe, Zaandam en Zwanenburg geïnvesteerd vermogen f88.704.000 1.448 personeelsleden, tenminste 3373% van de nor male arbeidstijd werkzaam. De formatie van de groep Levensmiddelenin dustrie Ahold heeft begin 1978 plaatsge vonden. Hiermee zijn alle produktiebedrijven van Ahold in Nederland onder één groepsdirectie gebracht. Tot de groep behoren zes werkmaatschap pijen, namelijk Albro Bakkerijen, Marvelo (kruide nierswaren), Meester Wijhe (vleeswaren), de export maatschappij Holland Food Products, Melk- export Sterovita en Albert Heijn Grootverbruik. Iedere werkmaatschappij heeft een eigen verantwoor delijkheid voor produktie, inkoop en afzet. De omzet van de groep als totaal lag op een iets hoger niveau dan die van vorig jaar; hetzelfde geldt ten aanzien van de leveringen aan derden. Hoewel iets lager dan in 1977 bleef het rendement op een be vredigend niveau. Albro Bakkerijen Door uitbreiding van de afnemerskring is de om zet aan derden belangrijk gestegen. De totale omzet lag op een iets hoger niveau dan vorig jaar. Belangrijke investeringen hebben plaatsgevon den en worden nog uitgevoerd. De nadruk valt hierbij op de produktieprocessen voor kwalitatief hoogwaar dige produkten. Onder andere werd de in het vorige jaarverslag gememoreerde automatische ontbijtkoek- lijn in gebruik genomen. Voorts werd de capaciteit voor diepvriesgebak uitgebreid, speciaal voor de afzet mogelijkheden van dit produkt bij derden. Deze uit breiding was één van de belangrijkste factoren voor de stijging van omzet aan derden. De afzet van verpakt brood kwam onder druk te staan door wijzigingen in het consumptiepatroon. Ver vanging werd gevonden door levering van onverpakt 'warm' brood. Hier liggen goede kansen voor een ver dere uitbreiding. Het resultaat bleef iets achter bij dat van 1977. Voor 1979 mag een hoger niveau worden verwacht. Marvelo De omzet in geld is in 1978 beneden het niveau van 1977 gebleven als gevolg van de beëindiging van enige produktie-activiteiten en als gevolg van de prijs dalingen voor koffie. Naar volume steeg de omzet in koffie sterk, de versheidsgarantie voor de eigen merk koffie van Albert Heijn is goed ontvangen. Ook de assortimenten in thee en chocolade zijn vernieuwd. De renovatie van gebouwen en de modernisering van produktie-installaties zijn in volle gang. Dit inves teringsprogramma zal in 1979 opnieuw belangrijke bedragen vergen. De nieuwe wijnbottelarij met een aanzienlijk grotere capaciteit dan de oude is in 1978 in gebruik genomen. De resultaten zijn verbeterd ten opzichte van 1977 en voldeden aan de gestelde verwachtingen. Aan een verdere uitbouw van de commerciële activiteiten in de komende jaren wordt intensief gewerkt. Voor het lopende jaar verwachten wij een hogere omzet en een verdere resultatenverbetering. Meester Wijhe In 1978 is voor de eerste maal de jaaromzet boven de f 100 miljoen uitgekomen. Het bereiken van deze mijlpaal is vooral te danken aan een grote bedrij vigheid in de tweede helft van het jaar. De leveranties aan derden zijn gestegen. Ook de exporten ontwikkelden zich gunstig. Na de in 1978 gereed gekomen nieuwe voorbe werkingsruimten staat thans de bouw van een nieuwe zouterij op het programma. Daarnaast blijven wij door het gehele bedrijf actief bezig met het ontwikkelen van werkmethoden die de produktiviteit verhogen en het werken aantrekkelijker maken. Het rendement beantwoordde in 1978 aan de daarvoor gestelde normen en naar verwachting zal dit ook in 1979 het geval zijn. Al bert Heijn Grootverbruik De omzet in volume is in 1978 aanzienlijk geste gen maar de prijsontwikkeling was ongunstig. De combinatie van minder prijsinilatie maar wel een doorgaande kostenstijging zette de resultaten onder druk. Door de toegenomen omzetten en de voorziene expansie is de magazijnbehuizing te klein geworden. De getroffen noodvoorzieningen zijn van tijdelijke aard en in 1979 zal een definitieve beslissing worden genomen ten aanzien van de toekomstige huisvesting. Het in 1977 gekozen beleid moet worden uitge bouwd. In 1979 wordt dan ook een verhoging van het resultaat verwacht. Melkexport Sterovita Medio 1978 zijn de leveringscontracten voor melk en melkprodukten aan de in Europa gelegerde Amerikaanse en Canadese strijdkrachten opnieuw met een jaar verlengd. De lagere dollar betekent een aantasting van de koopkracht van de in Europa wonende Amerikaanse gezinnen en dit leidde voor Sterovita tot enige omzetdaling. Desondanks bleven de resultaten op een bevredigend niveau. De vooruit zichten voor 1979 zijn sterk afhankelijk van de ontwik keling van de dollarkoers. Restaurants en Recreatie Enkele kerncijfers: f75.803.000 omzet 37,7% stijging ten opzichte van 1977 *28 restauranïsèn 5 vakantieparken- geïnvesteerd vermogen f 51.985.000 941 personeelsleden, tenminste 33V3% van de nor male arbeidstijd werkzaam. De groep Restaurants en Recreatie richt zich op enige markten met een grote expansie. Het beleid is gericht op benutting van die expan siemogelijkheden. Het betreft activiteiten met een aan onze detailhandelsactiviteiten verwant karakter: dienstbetoon aan de consument. Veel van onze erva ringen uit de detailhandel kunnen wij ook hier toe passen en als een positief element inbouwen in onze bedrijfsvoering. Naast de eigen ontwikkeling van bedrijven vormt de acquisitie een middel tot vergroting van onze 18

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 24