Er zijn plannen in voorbereiding om de positie van de 12 Nettomarkten te versterken. Toko Ondanks een slecht voorseizoen heeft Toko zijn omzet kunnen verbeteren, terwijl ook de resultaten gunstiger zijn geweest dan in 1977. Het aantal Toko's is in 1978 toegenomen van 40 tot 44. In het afgelopen jaar is de leiding van de Toko organisatie versterkt, terwijl gestreefd wordt naar een grotere verzelfstandiging van het te voeren beleid. Dit is gewenst, teneinde de unieke positie die Toko zich heeft verworven, zo goed mogelijk uit te bouwen. Miro Enkele kerncijfers: f 491.311.000 ontzet filialen 7,9% stijging teil opzichte van 1977 10 vestigingen Miro, 8 vestigingen Jobby 56.763 m2 verkoopoppervlakte 1.443 personeelsleden in de filialen, tenminste 33V3% van de normale arbeidstijd werkzaam. Na de met vrucht bekroonde inspanningen om de Miro hypermarkten een vaste plaats in het Nederlandse winkelpatroon te bezorgen, is het afgelopen jaar vooral aandacht besteed aan andere aspecten van de bedrijfsvoering. Iedere Miro-vestiging kent zijn eigen specifieke marktomstandigheden en moet daarop zijn beleid afstemmen. Het besluit tot decentralisatie sluit dan ook goed aan bij de Miro ervaring. De verschuiving van de verantwoordelijk heden naar en in de filialen maakt een versterking van de kaderbezetting in de filialen en uitbreiding van de informatievoorziening en gegevensverwerking op filiaalniveau noodzakelijk. Aan dit laatste is inmiddels grotendeels voldaan door de introductie van een nieuw kassasysteem. Per vestiging zijn verschillende afdelingen door gelicht, waarna de assortimenten zijn aangepast. Daarnaast zijn, inspelend op de lokale en regionale marktomstandigheden en op de wensen en behoeften van de klanten, bepaalde assortimentsgroepen ver diept en uitgebreid. De bezoekersfrequentie bleef hoog en vooral de levensmiddelenafdelingen noteerden behoorlijke omzetcijfers. De resultaten toonden een herstel ten opzichte van de uitkomsten van 1977, maar kwamen nog niet op een bevredigend niveau. Voor 1979 worden zowel hogere omzetten als een verdere resul- tatenverbetering verwacht. Het aantal vestigingen van Miro bleef in 1978 ongewijzigd. In mei 1979 zal de elfde Miro in Veenendaal zijn deuren openen en in 1980 komt in Lelystad de twaalfde Miro gereed. De omzetontwikkeling van Jobby was in 1978 onvoldoende om de kostenstijgingeÏÏTe compenseren, zodat de bedrijfsuitkomsten in 1978 verslechterden ten opzichte van 1977. Overige detailhandel Nederland Enkele kerncijfers: f 116.391.000 omzet filialen 17,0% stijging ten opzichte van 1977 111 vestigingen 11.076 m2 verkoopoppervlakte 282 personeelsleden in de filialen, tenminste 33l/3% van de normale arbeidstijd werkzaam. Alberto De gedistilleerdmarkt kenmerkte zich in 1978 evenals vorige jaren, door een uiterst scherpe prijsconcurrentie. Alberto kon zijn positie in deze markt uitstekend handhaven door zowel een concurrerend prijspeil als door een goede service en een de klant aansprekende assortimentskeuze. Met één filiaal minder dan in 1977 werd een ruim 10^o hogere omzet bereikt. Door een beheerste k<3§tenortt- wikkeling is het resultaat naar verhouding aanzienlijk meer gestegen. Voor 1979 staan enige nieuwe vestigingen op het programma. Door gerichte publiciteit zal het be staande marktgebied verder worden geïntensiveerd. Intern versterkt Alberto zich door efficiencyvergroting en verbeteringen in het besturingsapparaat. Zowel omzet als resultaat kunnen in 1979 verder toenemen. Etos De expansieve omzetlijn van 1977 is in 1978 met een omzetstijging van 27% onverminderd doorgetrokken. Het assortiment werd uitgebreid met een aantal bekende cosmeticamerken. Met een voor de drogiste rijwereld opmerkelijk intensieve publiciteitscampagne boden wij niet zonder succes de consument de gele genheid mee te profiteren van de met de parallel importen verkregen prijsvoordelen. Het expansieve vestigingsbeleid wordt voortge zet, waarbij de voorkeur uitgaat naar de stadscentra. Met 6 nieuwe vestigingen en de sluiting van één filiaal telde het verkoopnet eind 1978 53 filialen. Onze ambi ties voor 1979 richten zich op een toename met 12, dus iedere maand een nieuwe Etos. De resultatenstijging in 1978 hield nagenoeg ge lijke tred met de procentuele omzetstijging. Wij reke nen voor 1979 op een opnieuw aanzienlijke omzet groei. Het resultaat zal daarbij in geringere mate toe nemen door de aanloopkosten voor de nieuwe vesti gingen. 17

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 23