deze doelmatigheidsinvesteringen. De direct ten laste van het resultaat gebrachte remo- delingskosten beliepen circa f 11 miljoen (vorig jaar circa f9,5 miljoen). Overheidsregelingen De levendige concurrentie op de consumenten markten biedt voldoende zekerheid dat ook zonder overheidsprijsbemoeiingen de prijsvoordelen bij de consument terecht komen. Het getuigt dan ook van wijs beleid dat de overheid - althans wat onze branche betreft - geen stringentere prijsvoorschriften heeft uitgevaardigd dan de reeds geldende. Voor de hier en daar levende gedachten over het in de warenwet opnemen van milieu-, grondstoffen- en energiefacetten, lijkt ons een waarschuwing op zijn plaats. De warenwet regelt de gezondheidsaspecten en eerlijkheid in de handel. Hieraan zullen de aspec ten veiligheid en voorlichting aan de consument naar alle waarschijnlijkheid worden toegevoegd. Dit bete kent dat de warenwet zich bezighoudt met de huidige toestand, gebaseerd op de huidige wetenschappelijke kennis, met het oog op de nabije toekomst. Bij milieu wetgeving en beoordeling van grondstoffen- en ener giegebruik zal veel meer het oog gericht moeten zijn op ontwikkelingen op de lange termijn. Het is duidelijk, dat andere instanties dan die van de warenwet de plaats van studie en beslissing moeten zijn voor milieu- en grondstofvraagstukken. Geautomatiseerde kassasystemen Het werken met artikelcodes lezende, elektro nische kassaregisters verkeert nog in het proef stadium. Naast de begin 1977 in gebruik genomen apparatuur is in 1978 een gelijksoortig systeem van een andere fabrikant geïnstalleerd om meer en verge lijkbare ervaringen te verkrijgen. In alle Miro hypermarkten zijn in de loop van 1978 kassasystemen ingevoerd, die een wezenlijke ver betering van de gewenste informatie over de arti kelenbeweging betekenen. Centrale voorzieningen Op divisieniveau is een Dienst Systemen inge steld omdat de ontwikkeling wijst op een in de komende jaren verdere inschakeling van computers op meer plaatsen binnen de divisie dan thans het geval is. Zo zijn op twee plaatsen binnen de organi satie mini-computers geïnstalleerd voor het besturen van distributieprocessen. Geautomatiseerde tech nieken vinden in hoog tempo ingang bij het leiden en besturen van de bedrijfsactiviteiten. Op het hoofdkantoor wordt toenemend gebruik gemaakt van beeldschermen. Met het optisch lezen van documenten is een begin gemaakt. Centrale slagerijen De volume-omzet voorverpakt vlees was hoger dan vorig jaar. Wij zijn bezig de in het vorige jaarverslag geme moreerde problemen in de slagerij in Zaandam, na een grondig onderzoek naar de oorzaken, op te lossen. Aan een verdere rendementsverbetering van onze vers vlees activiteiten wordt hard gewerkt, onder meer door verbetering van werkmethoden. Tevens wordt onderzocht in welk geval de winkel zelf dan wel een centrale slagerij de meest geëigende plaats voor het verwerkingsproces is. Distributie De eigen distributie-activiteiten namen in volume slechts beperkt toe. Meer dan voorheen werden de filialen rechtstreeks bevoorraad door leve ranciers. De toekomstige organisatie en indeling zijn onderwerp van een studie, D'80, die zich richt op het distributieproces voor de jaren '80. De non-food distributie-activiteiten voor Albert Heijn Supermart werden het afgelopen jaar overge bracht van Beverwijk naar Hengelo. Begin 1979 is begonnen met de verhuizing van de kruideniers- warendistributie voor Miro van Zaandam naar een gehuurd distributiecentrum in Veghel. Voor de toekomstige distributie denken wij de bevoorrading van Albert Heijn Supermart voor kruidenierswaren te verzorgen vanuit meer distribu tiecentrales. Speciale zorg moet worden besteed aan de levering van groente en fruit, waarvoor wordt gedacht aan de inrichting van een aantal regionale groentecentrales. Ontwikkeling omzet- en prijsindexcijfers 1969-1978 1969=100 70 71 72 73 74 75 76 77 78 Totaal detailhandel levensmiddelen Ahold Nederland Prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie voeding (Bron: C.B.S.) 13

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 19