Personeel Het aantal gewerkte uren in onze Nederlandse bedrijven is in 1978 weer verder toegenomen, de werkgelegenheid bij Ahold beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Ondanks de hoge werkloosheid in Nederland zijn er problemen bij het aantrekken van medewerkers in bepaalde sectoren en regio's. Het aanbod op de arbeidsmarkt dekt niet altijd de vraag. Vooral wat betreft onze behoefte aan geschoolde en gespecialiseerde vakkrachten kost het ons zeer veel moeite op passende wijze in de vacatures in onze bedrijven te voorzien. Zowel voor de getoonde inzet van alle medewer kers als voor de wijze waarop de met de organisatie wijzigingen gepaard gaande functionele wijzigingen zijn opgevangen, spreken wij op deze plaats onze erkentelijkheid uit. Een erkentelijkheid die zich ook uitstrekt tot de constructieve samenwerking met èe 17 ondernemingsraden. Deze hebben in 1978 getoond een op eigentijdse wijze functionerend overlegorgaan tussen directie en medewerkers te zijn. Verwachtingen en plannen De economische situatie van het moment vormt bepaald geen bemoedigend decor voor het uitspreken van hooggestemde groeiverwach tingen. De Nederlandse detailhandel staat na een peri ode van expansie en vernieuwing voor een fase van een meer gematigde groei. De beleidsintenties zullen in de komende jaren vooral gericht zijn op het werken aan een zo doelmatig mogelijke inzet en benutting van de beschikbare bedrijfsmiddelen. Bij de beheers- accenten zal het zwaartepunt verschuiven naar een verdere verfijning van de methodieken van bedrijfs voering, logistiek en marketing. Voor de buitenwacht mogelijk minder spectaculair. Het voorgaande houdt evenwel beslist niet in dat wij met minder elan doorgaan met het uitbouwen van ons filialennet waar dat mogelijk is. Wat dat betreft kan en wil Ahold zich geen stilstand veroor loven. Voor het lopende jaar staat de opening van een 25-tal filialen op het programma. Weliswaar staat daar de sluiting van een aantal te klein geworden en niet meer aan de eisen des tijds beantwoordende winkels tegenover, maar het saldo in nuttige ruimte zal duide lijk positief zijn. De groep Restaurants en Recreatie heeft einde 1978 toegang gekregen tot een voor deze groep nieuwe markt, de bedrijfscatering speciaal ten be hoeve van bedrijven en dienstverlenende instellingen. Gezien de trendverschuiving in de consumptiepa tronen een markt met perspectief. De organisatiewijzigingen in onze industriële sector en het daar in uitvoering zijnde investeringspro gramma maken het dit bedrijfsonderdeel ook moge lijk zich meer dan voorheen te richten op afnemers buiten Ahold. De eerste effecten van de actieve markt benadering zijn bemoedigend. In dit verband kan tevens worden vermeld dat een begin is gemaakt met de toelevering van goederen in internationaal Ahold- verband. Het bevestigt onze visie dat de buitenlandse grofer öhze totale onderneming ten goede komt. Goed toegerust zijn wij aan 1979 begonnen. Gezien de economische situatie is het wel duidelijk dat expansie niet wordt thuis bezorgd, maar dat hier voor hard zal moeten worden gewerkt. Voor een orga nisatie als Ahold blijven er uitbreidingsmogelijkheden in het buitenland. In hoeverre de omstandigheden het toelaten het lopende boekjaar opnieuw met hogere resultatencijfers af te sluiten, valt op dit moment nog niet te voorspellen. Het zal zeker moeilijk worden de procentuele nettowinstmarge te handhaven.

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 16