bestuursvorm van de laatste jaren heeft goede dien sten bewezen bij de integratie van tot Ahold toege treden ondernemingen en zelf ontwikkelde activi teiten en was nodig voor een uniform beleid. Het inte gratieproces mag thans als afgesloten worden beschouwd; zowel de huidige vorm en omvang van Ahold als de marktstrategie voor de komende tijd ver langen een organisatiestructuur met een bredere spreiding van bevoegdheden, uiteraard met behoud van uniforme richtlijnen en rapportering. Dientengevolge wordt thans een structuur door gevoerd, waarbij de Detailhandel Nederland Levensmiddelenindustrie Ahold Restaurants en Recreatie Detailhandel Verenigde Staten van Amerika Detailhandel Spanje met ieder een eigen directie, rechtstreeks ressorteren onder de Raad van Bestuur. Iedere divisie of groep voert een op haar speci fieke marktomstandigheden gericht beleid. Anderzijds is met deze opzet de directe communicatie voor een gecoördineerde concernstrategie verzekerd. De verzelfstandiging binnen de organisatie biedt tevens de mogelijkheid dat ook andere bedrijven in hel concern kunnen worden opgenomen met behoud van hun eigen identiteit. De decentralisatie zet zich ook door in de divi sies. De in het kader van de divisies opererende werk maatschappijen hebben een duidelijk omschreven eigen verantwoordelijkheid voor de resultaten binnen bepaalde beleidslijnen. Dit gaat gepaard met ruimere delegatie van bevoegdheden. Afhankelijk van factoren als omvang, geografische spreiding en marktdiversifi- catie zullen daarbij per bedrijfsonderdeel de aard en inhoud van de gedelegeerde taken verschillen. Buitenland Onze buitenlandse belangen in de detailhandel betreffen winkelbedrijven in de Verenigde Staten en in Spanje. Naar omvang sterk uiteenlopend. In de Verenigde Staten bezitten wij een volwaardige onder neming van middelgrote omvang, gerekend naar de maatstaven aldaar. De Spaanse organisatie is in opbouw en nog van zeer bescheidgn ontvang. Wij blijven actief uitzien naar mogelijkheden voor verdere acquisities in het buitenland. In welke vorm en welk tempo nieuwe acquisities gestalte zullen krijgen is voorshands niet aan te geven. Iedere natio nale markt heeft zijn eigen kenmerken en verlangt derhalve een daarop afgestemde benaderingswijze. De sterk verschillende aanpak van de Spaanse en de Amerikaanse markt kan als voorbeeld worden beschouwd van wat wij onder gedifferentieerde marktbenadering verstaan. Evenmin laat het acquisi tieproces zich naar de tijd vastleggen. Communicatie In de loop van het jaar is een Directeur Commu nicatie benoemd. Onder hem ressorteren alle activi teiten op het gebied van de externe betrekkingen en public relations. Naarmate de organisatie zich vertakt en het werkterrein zich uitbreidt, groeit de behoefte aan meer interne en externe voorlichting en communi catie. Wij hechten groot belang aan een goede voor lichting en staan volledig open om aan alle bij de onderneming betrokken en geïnteresseerde groepe ringen, tot de grenzen van het zakelijk verantwoorde, informatie te verschaffen over het beleid en de gang van zaken in de onderneming. Een goede communi catie met de eigen medewerkers levert een belang rijke bijdrage aan een goed werkklimaat. Dat voor een zo rechtstreeks op de dagelijkse samenleving gerichte onderneming als de onze een goede communicatie met de omgeving beschouwd dient te worden als een zaak van primair belang, behoeft nauwelijks nader betoog. Milieu en grondstoffen De algemene belangstelling voor vraagstukken als de zorg voor het milieu en een zuinig grond stoffen- en energiegebruik is de laatste jaren sterk toegenomen. Dat deze onderwerpen zorg en aandacht krijgen is een maatschappelijk belang van de eerste orde; de problematiek hiervan verdient een brede en grondige wetenschappelijke benadering. Zonder een dergelijke aanpak rijst het gevaar dat maatregelen ter bescherming van het milieu en bevordering van een zuinig materiaalgebruik een averechts effect krijgen, hoe goed de oorspronkelijke intentie ook mag zijn geweest. Een voorbeeld hiervan is een in Brussel voorbe reid E.E.G.-advies eenmalige emballage te vervangen door retouremballage. De argumentatie voor een der gelijke maatregel doet dermate irreëel aan dat van een objectieve probleembenadering geen sprake lijkt, ter wijl de talrijke nevenaspecten van een dergelijke ingrijpende omschakeling nauwelijks in de beoor deling worden betrokken. Voorbijgegaan is onder meer aan het - naar onze mening betere - alterna tief van recycling van glas, blik en plastic, de opslag problemen voor retouremballage en de kosten die een en ander voor de industrie, handel en de consument zullen meebrengen. Binnen onze onderneming is de noodzaak van een zuinig energiegebruik een al langere tijd aanvaard begrip, samenvallend met onze permanente inspan ningen voor een zo doelmatig mogelijk materiaalge bruik. En dat niet alleen vanwege het kostenaspect. Bij onze investeringen betrekken wij het energiege bruik en -verbruik als een medebepalende factor. Daarnaast voeren wij waar mogelijk energiebespa rende maatregelen door. Internationale verordeningen Ten aanzien van de bemoeienissen en voorschrif ten van hogerhand krijgen wij in toenemende mate te maken met de supranationale E.E.G. als marktregule- rende en consumentenbeschermende instantie. Nog meer dan bij bepaalde nationale regelingen hebben wij met een aantal 'Brusselse' richtlijnen en verorde ningen grote moeite om hierin de ware consumenten belangen te herkennen. Veel van wat op zichzelf goede regelingen zouden kunnen zijn, ademen een geest van te groot perfectionisme en schieten ons inziens daardoor hun doel voorbij. De dikwijls markt- verstarrende en prijsverhogende werkingen die hier van uitgaan, mogen voor de consumentenorganisaties aanleiding vormen ook deze aspecten met aandacht te volgen. 9

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 15