Ahold internationaal Bij het 90-jarig bestaan van Ahold in 1976 konden wij constateren dat in al die jaren door vele generaties een stevige onderneming in Nederland was opgebouwd. Dankzij dit fundament heeft Ahold in 1977 de basis kunnen leggen voor de verdere internationalisatie van zijn activiteiten in de komende jaren. Enige buitenlandse initiatieven als verlengstuk van onze Nederlandse activiteiten gaven Ahold wel een internationaal tintje maar van een werkelijk internationale aanpak kon nog niet worden gesproken. Naarmate de groei van Ahold zich voortzette en de voor ons witte plekken in de nationale consumen tenmarkten zich kleurden, groeide de wens en de behoefte geografisch onze vleugels uit te slaan. Oriën tatie op het buitenland stond al geruime tijd op ons programma. Extern hebben wij een groot aantal buitenlandse markten laten doorlichten en onder zoeken en vervolgens onze keuze gemaakt. Intern hebben wij ons grondig beraden op een passende concernstructuur voor ons internationaal opererend concern. Geruggesteund door deze voorbereidingen hebben wij de gelegenheid aangegrepen toen die zich voordeed in 1976 in Spanje en in 1977 in de Verenigde Staten, twee landen die op onze voorkeurslijst hoog genoteerd stonden. In dit verslag besteden wij dan ook aan de internationalisatie bijzondere aandacht in woorden, cijfers en beelden. De internationale uitbouw zal geen enkele afbreuk doen aan ons beleid ons marktaandeel in Nederland verder te verstevigen en waar mogelijk uit te breiden. Ons investeringsprogramma voor de Nederlandse werkmaatschappijen wordt onverkort uitgevoerd. De ontwikkelingen in de komende jaren zullen ongetwijfeld hoge eisen stellen aan de bereidheid tot inzet en aan de inventiviteit van onze organisatie en al zijn medewerkers. Gezien de ervaringen van de, ook sterk expansieve, afgelopen jaren accepteren wij de uitdaging van de toekomst, inclusief de internatio nalisatie, vol vertrouwen. Met handhaving daarbij van ons reeds negentig jaar geldend beginsel van 'het tevreden stellen van onze klanten' streven wij er ook naar de laatste tien jaar van 'onze eerste eeuw' tot een succesvolle periode te maken voor alle bij Ahold belanghebbende partijen. De Raad van Bestuur Zaandam, 22 maart 1978 'A. Heijn, President 3

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 7