Detailhandel Buitenland Enkele kerncijfers: f 347.389.000 omzet filialen*) 102 vestigingen, 174.820 m2 verkoopoppervlakte geïnvesteerd vermogen f 179.377.000 5.706 personeelsleden, tenminste 331/3% van de normale arbeidstijd werkzaam Ons besluit om buiten Nederland detailhandels activiteiten te ontplooien heeft in het verslag jaar duidelijk vorm gekregen. De gevolgde methoden zijn echter verschillend. In Spanje hebben wij bewust gekozen voor de opbouw van een keten van de grond af aan. Daarentegen hebben wij in de Verenigde Staten de voorkeur gegeven aan de overna me van een bestaande, goed lopende onderneming van behoorlijke omvang. In beide gevallen is gebleken dat we onze distributie know-how nuttig kunnen aan wenden, hoewel begrijpelijk op verschillende manieren. Evenals over onze Nederlandse belangen geven wij hieronder informatie over Ahold Espana en Bi-Lo. Hierbij zij nog aangetekend dat wij uiteraard de invloed ondervinden van de ontwikkelingen op de valutamarkt. In de toelichting op de gecombineerde balans wordt hierop nader ingegaan. Ahold Espana dan ook wezenlijk aan. Hierdoor en door minder openingen dan gepland bleef de omzet van Ahold Espana beneden de prognoses. De gemiddelde week- omzet per filiaal kwam in het afgelopen jaar uit op circa f 49.000. Landelijk ligt het gemiddelde globaal op f 5.000. De brutowinstmarge liep terug. Gedeelte lijke compensatie werd verkregen door lagere bedrijfs kosten dan begroot. Er werd nog geen positief bedrijfsresultaat behaald. Wij verwachten in 1978 duidelijk hogere om zetten te behalen, zowel in de bestaande filialen als door de opening van 4 nieuwe filialen. Een sluitende exploitatie is nog niet te bereiken. Bi-Lo Enkele kerncijfers: f8.055.000 omzet filialen 4 vestigingen, 2.260 m2 verkoopoppervlakte geïnvesteerd vermogen f 12.130.000 106 personeelsledentenminste 33 73% van de normale arbeidstijd werkzaam In de Spaanse markt troffen wij een grote lacune aan in de levensmiddelendistributie. Aan de ene kant zeer veel kleine zelfstandigen en aan de andere kant een klein aantal supermarkten, voor het merendeel gelegen in grote stadscentra. Wij menen dit gat te kunnen vullen met een formule van hoge omzetten en lage marges in supermarkten met een verkoopoppervlakte van 500 tot 700 m2. Bij de keuze van de winkellocaties is van belang dat de vestigingsdichtheid voor een filiaalketen groter is dan in Nederland. Het autobezit is nog relatief gering; het winkelen per auto komt weinig voor. Het boodschappen doen geschiedt voor het overgrote deel in op loopafstand gelegen kleine winkelconcentraties, de zogeheten Galerias Alimentaciones. Ahold Espana richt zich op de buurtcentra in dichtbevolkte wijken. Ahold Espana startte in 1976 in de agglomeratie Madrid met de opening van 2 supermarkten onder de naam 'CadaDia' (Elke Dag). Ook in Spanje malen de ambtelijke molens wel eens langzamer dan ons als ondernemer lief is. Zodoende bleef het in 1977 bij de opening van slechts 2 nieuwe filialen in Mostoles, een voorstad van Madrid met ruim 120.000 inwoners. De economische situatie lag het afgelopen jaar moeilijk in Spanje en ook Ahold Espana leed daar onder. De werkloosheid en de inflatie zijn naar Neder landse begrippen erg hoog; de inflatie bedroeg ruim 20%. Het niet doorgaan van een inflatiecompensatie in de lonen, voor het tweede halfjaar 1977, tastte de koopkracht van de gemiddelde Spaanse werknemer Enkele kerncijfers: f339.334.000 omzet filialen*) 98 vestigingen, 172.560 m2 verkoopoppervlakte geïnvesteerd vermogen f 167.247.000 5.600 personeelsleden, tenminste 33 !/3% van de normale arbeidstijd werkzaam Op 22 augustus 1977 werd de overname van het in de Verenigde Staten gevestigde levens- middelendetailhandelsbedrijf Bi-Lo Inc. een feit. Enkele maanden tevoren was hierover reeds overeenstemming bereikt met het management, dat in zijn oorspronkelijke samenstelling is blijven functioneren. Een snel expanderende, relatief jonge onderne ming met een gevestigde marktpositie in de zuidelijke staat South Carolina, met daarnaast filialen in North Carolina en Georgia. Een keten van 96 supermarkten met een jaaromzet van bijna een miljard gulden en een hogere nettowinstmarge dan men in het alge meen in Europa gewend is. De Bi-Lo winkels hebben een gemiddelde verkoopoppervlakte van circa 1.800 m2 en een ongeveer tweemaal zo groot assortiment als de Nederlandse supermarkten. Een ander wezenlijk ken merk is de scherpe prijsstelling (Bi-Lo staat fonetisch voor Buy Low). De meeste filialen zijn gelegen in klei nere steden en vervullen een belangrijke verzorgings functie voor een wijde omgeving. De 'Sun Belt' staten, waarin Bi-Lo opereert, be horen de laatste jaren tot de snel groeiende staten wat betreft bevolking en economische ontwikkeling. Op een termijn van enige jaren kan Bi-Lo uitgroeien tot een onderneming met 120 a 130 vestigingen. Veel aandacht werd besteed aan verbetering van de interne informatie. Zo werd onder andere een nieuwe computer besteld waardoor meer bedrijfs informatie beschikbaar komt en deze sneller kan worden verwerkt. De omzet over geheel 1977 was iets hoger dan over 1976. De gemiddelde weekomzet per filiaal bedroeg f187.000. Door toenemende concurrentie moest met een krappere brutowinstmarge genoegen worden ge nomen. Het jaarresultaat was hierdoor een weinig lager dan over 1976. In 1978 zullen ongeveer 8 nieuwe filialen worden geopend. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan klantenwerving. Er zal onder meer radio- en tv- reklame worden gemaakt. Een en ander zal naar wij verwachten resulteren in toeneming van de omzet. De winst zal vermoedelijk op hetzelfde peil blijven. 16 omzet Bi-Lo vanaf 22 augustus 1977 omzet vanaf 22 augustus 1977, jaaromzet 1977 f910.087.000

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 20