deel van de detailhandelsgroep Nederland. In 1977 werden 5 nieuwe winkels geopend en 1 filiaal gesloten. De nadruk komt, na de aanloopperio de, sterker te liggen op een meer selectief vestigings beleid. Medio 1977 zijn in de gedistilleerd branche de minimumprijzen van fabrikanten voor jenever en vieux losgelaten. Dit resulteerde voor de branche in een druk op de marges. Door een betere marketing- mix ving Alberto deze margedaling op, terwijl de assortimentsaanpassing tevens resulteerde in een hoger bestedingsbedrag per klant. Voor 1978 hopen wij op een toevoeging van 5 nieuwe filialen aan de bestaande 59 winkels ultimo 1977. Verwacht wordt een duidelijke omzetstijging en een verdere stap op weg naar een passend rentabili- teitsniveau. Etos Etos plaatste zich in 1977 volop in de publieke belangstelling. Zowel door zijn daden als door een voor de drogisterijbranche ongekend intensieve publiciteitscampagne is de bekendheid van de naam Etos in 1977 sterk toegenomen. De prijs- doorbraken die wij met parallelimporten mogelijk maakten kregen ook aandacht. Een omzetstijging van maar liefst 40% werd be haald. De bijdrage van Etos aan het Ahold-resultaat was aanzienlijk hoger. In 1977 kreeg de expansie een nieuwe impuls door de opening van 10 nieuwe filialen, voornamelijk in grote stadscentra. Vijf minder gunstig gelegen filialen werden gesloten, zodat eind 1977 het aantal vestigingen 48 bedroeg. Voor 1978 denken wij aan een uitbreiding van het filialenbestand met 5 vestigingen. Wij zullen op de ingeslagen weg voortgaan. Wij verwachten hierdoor nog hogere omzetten en resul taten te kunnen verwezenlijken. Produktiebedrijven en Grootverbruik Enkele kerncijfers: f374.405.000 omzet, waarvan f97.452.000 aan derden 9,8% stijging ten opzichte van 1976 vestigingen te Dordrecht, Tilburg, Wijhe, Zaandam en Zwanenburg geïnvesteerd vermogen f77.526.000 1.507 personeelsleden, tenminste 331 /3% van de normale arbeidstijd werkzaam Ahold Productiebedrijven en Grootverbruik De heroriëntatie van Ahold Productiebedrijven en Grootverbruik, volgens de in 1976 uitge werkte formule van grotere commerciële zelf standigheid, is in 1977 krachtig aangepakt. Op basis van marktafbakening en produktieverwantschap zijn vier eenheden met een eigen verantwoordelijkheid voor produktie en afzet geformeerd: Marvelo voor kruidenierswaren, Albro Bakkerijen, Holland Food Products als exportmaatschappij en Albert Heijn Grootverbruik. De nieuwe marktbenadering heeft het inzicht versterkt in de potentiële marktmogelijkheden van de diverse produktgroepen. Waar marktperspectieven ontbreken zullen wij de produktie moeten beëindi gen. Voor bepaalde produktgroepen zijn belangrijke investeringen voor vergroting en modernisering van de produktiecapaciteit gepland en deels reeds uitge voerd. Wij hebben besloten tot een grondige renova tie van de bedrijfsgebouwen van Marvelo te Zaan dam. Een en ander zal gedurende vier a vijfjaar in fasen worden uitgevoerd om de lopende produktie- processen zo weinig mogelijk te belemmeren. De herindeling van de fabriek is geheel afgestemd op de prognoses en verwachtingen van de toekomstige afzetmogelijkheden. Met de vernieuwing van produktielijnen is in middels een aanvang genomen. De nieuwe verpak- kingslijn voor vacuümkoffie, met een dubbele capaciteit van de oude lijn, is in 1977 geïnstalleerd en in gebruik genomen. De bouw van een nieuwe wijn- bottellijn met een capaciteit van 170 flessen per minuut nadert zijn voltooiing, hetgeen eveneens een aanzienlijke capaciteitsuitbreiding betekent. De lijn wordt in april 1978 in gebruik genomen. Bij Albro Bakkerijen is een herverdeling van de produktie tussen de bakkerijen te Tilburg en Zwanen burg mogelijk geworden. In Tilburg is een nieuwe produktielijn voor ontbijtkoek geïnstalleerd die met ingang van maart 1978 de produktie van Marvelo overneemt. De herverdeling van de produktietaken biedt nieuwe mogelijkheden voor de verbetering van de werkomstandigheden en voor een verdere auto matisering van het fabricageproces van cake, gebak en banket. Holland Food Products is nog van bescheiden omvang maar zal in de komende jaren moeten uit groeien tot een belangrijk intermediair voor de export van Marvelo en Albro produkten. Albert Heijn Grootverbruik ontwikkelt zich in de nieuwe opzet en in de nieuwe marktbenadering bij zonder expansief. Een omzetstijging van circa 20% in 1977 en ambitieuze omzetvergrotingsplannen voor 1978 en 1979 maken het noodzakelijk uit te kijken naar een ruimere magazijnbehuizing, hetgeen voor 1979 staat gepland. De gang van zaken samenvattend voor deze vier bedrijfsonderdelen, concluderen wij met voldoening dat de nieuwe opzet stimulerend werkt. De heroriëntatie van en de vele veranderingen in deze groep brengen onvermijdelijk omvangrijke reor ganisatie- en saneringskosten met zich mee. Inclusief de renovatie van de fabriek te Zaandam bedraagt het meerjarige investeringsbudget enkele tientallen mil joenen guldens. Ondanks de met de omschakeling gemoeide extra lasfen en produktiecongesties, nagenoeg een evena ring van het in 1976 beduidend verbeterde resultaat. Dit is vooral te danken aan een met 16% gegroeide omzet. De perspectieven voor 1978 zijn gunstig: opnieuw een omzetverhoging en een hoger resultaat ondanks de ook in 1978 nog aanzienlijke heroriëntatieperikelen. 14

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 18